Predsjednik Partije demokratskog progresa Branislav Borenović objavio je na svom fejsbuk profilu dokumentaciju o spornoj nabavci 50 respiratora u Republici Srpskoj za koju PDP tvrdi da će se razviti velika afera, veća čak i od afere “Srebrena malina”.
U objavi na fejsbuku Borenović navodi da je Fond zdravstvenog osiguranja potpisao ugovor sa Medietikom 8. aprila o nabavci 50 respiratora po cijeni od 157.312 KM, ukupno 7,86 miliona KM (sa PDV-om).
“Uplatili su im šest miliona avansa, a rok isporuke bio 24. april. Respiratori isporučeni 14. maja, a nabavna cijena je 2,97 miliona KM”, ističe Borenović.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Podsjećamo, Borenović je na jučerašnjoj konferenciji za medije izjavio da je “čak 50 respiratora plaćeno 7.856.634 KM, što je ubjedljivo najskuplje i ubjedljivo po najvećoj cijeni, rekordnoj u regionu. Evidentno je da su ovi respiratori, po pokazateljima koje mi imamo, nabavljeni po skoro tri puta većoj cijeni, a tržišna cijena je između 18 i 27 hiljada KM, što govori samo po sebi da se ovdje radi o vrlo, po RS, štetnim nabavkama, ogromnom trošenju narodnog novca u kojem se nabavljaju respiratori po cijenama i za 100 hiljada KM višim ili po cijenama četiri, pet puta većih od tržišnih”.
“Iz odgovora koji smo dobili iz Fonda, jasno je da je ovih 50 respiratora nabavljeno po cijeni od nešto manje od tri miliona KM, a vidimo da su prodani po cijeni od oko skoro osam miliona KM. Ovdje se radi o ozbiljnoj radnji, vjerovatno organizovanoj, pojedinaca koji su bliski sa vlastima i koji su iskoristili jednu užasnu situaciju. Ovdje se radi o ozbiljnoj pljački, ovdje je samo jedan u moru primjera koje treba detaljno ispitati”, naveo je lider PDP-a na jučerašnjoj konferenciji za medije.
Borenović je naglasio da u slučaju sporne nabavke respiratora “postoji ozbiljan posao za pravosuđe, ali isto tako tražimo objavljivanje svih ugovora vezano za sve nabavke od 15. marta do danas. Vidio sam ovaj ugovor, zatražite ga vi od Fonda zdravstvenog osiguranja. Ova nabavka je plaćena avansno šest miliona KM i to 8. ili 9. aprila, a respitarori su isporučeni nakon više od mjesec dana što govori da je neko bi privilegovan i da polako čeka kako će ići cijena respiratora”.
S druge strane, ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić izjavio je da je svaki od respiratora koji je nabavljao Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske ili Institut za javno zdravstvo Republike Srpske u skladu sa odlukama Republičkog štaba za vanredne situacije, te da nema potrebe za bilo kakvim manipulacijama, prenosi Srna.
“To znači da su sva ta medicinska sredstva prethodno prošla pregled u smislu svoje specifikacije zdravstvenih profesionalaca iz Republike Srpske, a samim tim i nabavljana”, rekao je Šeranić povodom tvrdnje PDP-a da je Srpska za nabavku 50 respiratora platila “rekordnu cijenu” u regionu.
Kada je riječ o cijeni respiratora, Šeranić je istakao da Republika Srpska niti bilo ko drugi nije mogao da diktira cijene respiratora na svjetskom tržištu.
“Kada se desi situacija da u danu imate po dvije do tri hiljade umrlih u svijetu od korona virusa, a u pojedinim zemljama po 700 do 800 preminulih, kao što je bio slučaj sa Italijom i Španijom, onda su vrtoglavo rasle cijene opreme jer su se bukvalno mijenjale iz dana u dan”, pojasnio je Šeranić.