Bivši direktor Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske Branislav Zeljković i direktor firme “Procontrol” Slavko Bojić, osumnjičeni za tenderske malverzacije prilikom nabavki medicinske opreme za vrijeme epidemije virusa korona, sljedeće sedmice izlaze na slobodu.
Tužilaštvo Republike Srpske iskoristilo je maksimalan period koji zakon dozvoljava za istražni pritvor u ovom predmetu i neće zatražiti produženje za osumnjičene. Pritvor Zeljkoviću i Bojiću ističe 15. februara.
Zeljković i Bojić su u pritvoru proveli pet mjeseci. Uhapšeni su u septembru prošle godine, zajedno sa još dvojicom saučesnika Draganom Dubravcem i Sašom Markovićem. Direktor firme “Promeding” iz Laktaša Dragan Dubravac i direktor turističke agencije “Travel for fun” Saša Marković ranije su pušteni da se u nastavku postupka brane se sa slobode.
Zeljković se sumnjiči za tri krivična djela zloupotreba službenog položaja, a Bojić za pomaganje u zloupotrebi službenog položaja ili ovlašćenja u sticaju sa zloupotrebom u postupku javne nabavke. Republičko javno tužilaštvo ih sumnjiči da su, koristeći vanrednu situaciju proglašenu za teritoriju Republike Srpske zbog epidemiloške situacije izvazvane korona virusom, zajedno i po prethodnom dogovoru, prilikom provođenja postupaka javnih nabavki medicinske opreme oštetili budžet Republike Srpske u znatnom iznosu.
Inače, nezakonite nabavke medicinske opreme zbog kojih su uhapšeni direktor Instituta za javno zdravstvo RS i vlasnici preduzeća „Procontrol2 i „Travel4Fun“, Transparency International u BiH je prijavio tužilaštvu još 2020. godine.
Tokom istrage isplivala su još neka imena. Tako se i direktor Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske Vlado Đajić našao pod lupom Posebnog odjeljenja Republičkog javnog tužilaštva za suzbijanje korupcije, organizovanog i najtežih oblika privrednog kriminala zbog nabavke termalnih kamera koje su plaćene 700.000 maraka.
Nakon svjedočenja Zeljkovića, pod lupom istražilaca i direktor UKC RS Vlado Đajić
Direktor UKC RS saslušan u Republičkom javnom tužilaštvu u aferi „Korona ugovori“
Vlasnik Turističke agencije “Travel 4 Fun” Saša Marković je tokom istrage izjavio da je Branislavu Zeljkoviću dao 250.000 maraka, kao i da mu je Zeljković rekao da treba da komuniciraju preko aplikacije Signal, jer je to sigurnija varijanta.
Novi detalji u slučaju “Travel4fun”: Đajić garantovao Zeljkoviću za Markovića?!
Sumnje da iza svega stoje političke igre, iznio je Dragan Tolimir, jedan od branilaca Slavka Bojića.
“Ovo je megalomanski politički projekat. I tako će se na kraju i završiti. Ovi su se našli u sred političkog obračuna. Neko drži Tužilaštvo na uzdi i kaže držite taj predmet dok se ne napravi dovoljno konfuzije i medijske pompe za izbore. To bi onda bila sjajna predizborna kampanja da se priča kako hapse svoje. Mi kao branjenici smo rekli da se vodi postupak, da se radi istraga i da se sasluša ko god treba, dajemo i ključeve od poslovnih prostorija, odnoesite ono što treba, ali iz onog što su oni pribavili, a sve su uzeli, ne može da se utvrdi ništa jer tu nema Slavka Bojića”, smatra Tolimir.
Inače, Republičko javno tužilaštvo Republike Srpske saslušalo je više od 30 osoba tokom istrage nabavke medicinske i zaštitne opreme za potrebe Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske.
Tužilaštvo saslušalo više od 30 osoba u istrazi nabavke medicinske opreme u Republici Srpskoj
Nekoliko mjeseci nakon hapšenja Branislava Zeljkovića, u januaru ove godine uhapšen je i Milan Jašarević, za kojeg se, prema nezvaničnim informacijama sumnja da je pomagao Zeljkoviću, pri pokušaju izbjegavanja hapšenja.
Hapšenjem Milana Jašarevića proširuje se istraga oko korona ugovora?
Gerila.info/Nezavisne/Srpskainfo