Budžet grada Banjaluka je usvojen.
Skoro 150 miliona KM biće na raspolaganju Gradu Banjaluci u ostatku kalendarske godine. Budžet je usvojen jednoglasno, ali nakon 5 dana zasjedanja, dvije sjednice (jedna redovna, i druga, jučerašnja, vanredna), a od toga je ova posljednja trajala skoro 12 sati, do skoro 2 sata poslije ponoći.
Naizgled, svi srećni, Grad je napokon prodisao.
Draško Stanivuković je ranije, od četiri nanovo dostavljena amandmana vladajuće koalicije, prihvatio dva i to od predlagača Ujedinjene Srpske i DEMOS-a, dok je dva predložena od SNSD-a odbio. I upravo ta dva amandmana su bili najveći uzrok finansijske blokade Banjaluke, ali i vjerovatno najduže sjednice gradske skupštine u posljednjih nekoliko godina.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
U pitanju su amandmani koji se odnose na izdvajanje iz budžeta za pronatalitetnu politiku od milion KM, te 2,7 miliona KM za jednokratnu podršku zdravstvenim radnicima. Iako je, kako su i sami odbornici iz redova opozicije poput Saše Lazića, Ivana Begića i Smiljane Babić Moravac, pa čak i Milana Milakovića iz SPS-a istakli, svima jasno da medicinarima i porodiljama treba pomoći, tako je takođe jasno da ove mjere imaju za cilj da što više “okrnje” budžet Grada i tako u što većoj mjeri onemoguće gradonačelnikov kabinet da radi nove infrastrukturne projekte, ulaže u održavanje grada. Na taj način, kako je istakao Lazić, gradonačelnik će uskoro biti predstavljen kao nesposoban i brojke i dostignuća će biti poređena sa prošlom administracijom predvođenom Igorom Radojičićem.
Lazić je pitao odbornike iz skupštinske većine zašto se navedenih mjera nisu sjetili u toku prošle godine, dok je Babić Moravac pitala zašto se rješavanju ovih problema, prvenstveno egzistencijalnih, rješava na ovakav način a ne sistemski.
“Tih 500 KM namjenjenih za medicinare će tim porodicama biti dovoljno da dva puta odu u nabavku kućnih potrepština i hrane, ali šta psolije toga, šta ste riješili sa tim iznosom dugoročno”, logično je zaključila Moravac Babić.
Iz redova “Vidovdanske koalicije” odgovor je najčešće bio muk, ili u slučaju Nevena Stanića – izbivanje iz skupštinske sale, a što je primjerio i sam Stanovuković i to rekao za skupštinskom govornicom.
Druga tačka dnevnog reda ove sjednice koja je i odvukla sjednicu u novi dan, ili noć, kako se uzme, je smanjenje stope poreza na nepokretnosti kojoj su se žestoko usprotivili predstavnici opozicije.
Stopu poreza na nepokretnosti utvrđuju lokalne zajednice, odnosno parlamenti, potom se to šalje Poreskoj upravi koja na osnovu tih stopa šalje račune poreskom obveznicima, pravnim i fizičkim licima.
Odbornici opozicije su tvrdili da će to sa nekih predviđenih 8 miliona KM, prepoloviti prihod u Gradskoj upravi za 50 posto, i time dodatno umanjiti realni budžet grada koji Stanivuković ima na raspolaganju.
Srđan Amidžić, odbornik SNSD-a, ovaj prijedlog vladajuće koalicije je pokušao sa teorijske strane, pozivajući se na Džona Majnarda Kejnsa, čuvenog ekonomskog teoretičara, uz pomoć intervencionizma koji omogućuje kratkoročni izlaz iz krize i naučno utemeljeno upravljanje privredom pomoću državne regulacije. Pri tom je Amidžić, kao ekonomski stručnjak i univerzitetski profesor, a što su primjetili i odbornici opozicije, na kritike pokušao odgovoriti taksativnim nabrajanjem teoretičara koji zastupaju ovakve ekonomske mjere, kao i djela koja su navedeni napisali. Na konkretno pitanje – zašto to nije račeno prethodnih godina, Amidžić nije imao konkretne odgovore.
Ivan Begić, odbornik PDP-a, je rekao da je njegova porodica plaćala navedeni porez u iznosu od 6 KM , unazad nekoliko godina, i da većini ljudi koji su plaćali takav i slične iznose, umanjenje za 50% neće značiti ama baš ništa. Smanjenje stope ovog poreza, ističe Begić, značiće samo bogatima ali i njima ne u toliko mjeri, koliko će taj novac značiti popunjavanju gradske kase, pogotovo u današnje vrijeme.
“A zamislite baku koja je ostala sama u kući od 260 kvadratnih metara, takvim osobama će umanjenje i te kako značiti”, odgovorio je Amidžić, na Begićevu konstataciju.
Stanovuković je na kraju priznao da je svjestan da će budžet morati biti usvojen sa amandmanima koje je predložio SNSD, iz prostog razloga što imaju “više ruku”, ali da mu nije jasno ko glasa za ljude koji slijepo glasaju za nametnuta rješenja izvan zidova Gradske uprave, a da se pri tom ni ne javljaju za replike, niti brane stavove i prijedloge stranaka iz kojih dolaze.
Ipak, utisak je da je svima, na kraju, laknulo što je budžet od skoro 150 miliona KM usvojen i što će grad koliko danas izaći iz finasijske blokade. Šta nas već sutra čeka, to je već nešto što će ponajprije osjetiti obični građani ovog grada.
GERILA.info