Izmjenama Zakona o privrednim društvima Narodna skupština Republike Srpske je obespravila male akcionare a njihove udjele u svim društvima obezvrijedila.
Piše: Capital.ba / Dejan Tovilović
Portal Capital podsjeća da je Ilija Tamindžija, poslanik SNSD-a uspio da progura zakonsko rješenje koje oduzima pravo akcionarima da traže isplatu za svoje akcije ukoliko nisu saglasni sa odlukama skupštine akcionara, odnosno većinskog vlasnika u slučaju kada društvo svoje poslovanje usklađuje sa međunarodnim ugovorima i obavezama.
Tako je Elektroprivredi RS koja je u procesu reorganizacije i usklađivanja poslovanja sa obavezama iz Trećeg energetskog paketa EU uštedio stotine miliona maraka jer nesaglasni akcionari neće imati pravo na otkup svojih akcija ako se društvo pozove da odluke donosi u skladu sa tim obavezama.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Samo deset odsto akcija malih akcionara u ERS vrijedi oko 350 miliona maraka što pokazuje kolika ušteda im je napravljena novim zakonom.
Poništena svrha privatizacije
Marko Đogo, profesor na Ekonomskom fakultetu u Istočnom Sarajevu kaže kako se na ovaj način akcionarska društva pretvaraju u društva sa ograničenom odgovornošću.
“Ovo je poništavanje svrhe privatizacije javnih preduzeća koja je bila parcijalno izvršena kroz njihovu pravnu formu jer se sada država jedina pita o budućnosti tih preduzeća”, ocjenjuje Đogo.
Njega brine i to što nesaglasni akcionar po novom zakonu više ne može osporavati odluku zbog koje je podnio zahtjev za otkup dok je ranije na to imao pravo pod uslovom da je odluka zasnovana na prevari i ako je protivna zakonu.
“Da sam na mjestu malih akcionara u energetskom sektoru, pred Ustavnim sudom bi pokrenuo ocjenu ustavnosti ovog zakona i prilično sam uvjeren da bi pao jer je povrijeđen čitav niz odredbi”, kaže Đogo.
On je uvjeren kako će se negativne posljedice osjetiti i na berzi.
“Ne vidim smisao zašto bi iko u budućnosti posjedovao akcije ako Narodna skupština RS jednim potezom može da vam uskrati prava na njih”, zaključio je Đogo.
Sa njim se složio i Boris Majstorović, direktor brokerske kuće “Eurobroker” koji kaže kako se novim zakonom investitorima šalje veoma loša poruka.
“Mislim da će ove promjene jako loše uticati na tržište kapitala koje je ionako u lošem stanju”, kazao je on.
Inače, od ovog rješenja bi mogla da profitiraju i druga preduzeća u većinskom vlasništvu države poput Željeznica RS koje su u procesu restrukturiranja a uz novčanu podršku Svjetske banke.
Tamindžija jednim potezom riješio dva problema
Capital podsjeća, kako je Tamindžija priznao, njegov povod za izmjene zakona bili su problemi koje je HET imao sa nesaglasnim akcionarima kada je donesena odluka o gradnji hidroelektrane “Dabar”.
“Došlo je do toga da se pojavila šuma žalbi od strane malih akcionara. Išli smo da zaštitimo državu i preduzeće koje pokreće te odluke od strane ljudi koji bi mogli da blokiraju proces i značajno se naplate od strane preduzeća”, kazao je ranije Tamindžija za CAPITAL.
I dio opozicije podržao zakon
Ove zakonske izmjene su prošle “ispod radara” inače veoma bučnoj opoziciji u parlamentu Srpske.
Za usvajanje izmjena glasalo je 58 poslanika među kojima su, zanimljivo i oni iz PDP-a. Uzdržanih nije bilo a protiv su bili samo poslanici SDS-a, tačnije njih 11.
Iz PDP-a nisu htjeli da komentarišu svoju odluku kao ni moguće repekusije ovog zakona na tržište kapitala. Kako je ko glasao možete vidjeti OVDJE.