Mještani jednog dijela Hrvaćana, sela na pola puta od Laktaša prema Prnjavoru, provlače se kroz odvodnu cijev ispod autoputa 9. januar koji je njihovo selo podijelio na dva dijela.
Ne moraju ali u suprotnom moraju da pješače pet, šest kilometara do centra sela gdje je prodavica, ambulanta, crkva i nazad. Tvrde da je projektnom dokumentacijom u njihovom selu bio predviđen nadvožnjak ali da je umjesto tamo gdje je prvobitno projektovan sagrađen na drugom mjestu bez bilo kakvog objašnjenja.
“Ja sam prinuđen jer nemam prevoza. Inače bih morao na jednu ili na drugu stranu po nekoliko kilometara do prodavnice. Ima i djece koja idu u školu ovako”, kaže Zoran Ivančević iz ovog sela.
Mještani Hrvaćana tvrde da su im nakon gradnje autoputa Banjaluka -Doboj ostali brojni problemi. Pristupni putevi im ili nisu urađeni ili su urađeni loše i ne do kraja. Pokazuju i da su pristupi nadvožnjacima ostali neasfaltirani i nebezbijedni a pojedina imanja ostala su bez pristupa njivama. Kažu da su svi njihovi dosadašnji apeli prema nadležnim institucijama ostali uzaludni. Pisali su i Evropskoj investicionoj banci koja je finansirala gradnju dijela autoputa do Prnjavora a ova banka najavila je inspekciju urađenog.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
U Autoputevima Republike Srpske odbacuju tvrdnje mještana i nazivaju ih zlonamjernima. Tvrde da je sve urađeno sa predhodnom studijsko-tehničkom dokumentacijom.
“Javno preduzeće autoputevi RS odbacuje sve zlonamjerne, neistinite i neutemeljene tvrdnje grupe mještana naselja Hrvaćani koji već duže vrijeme u javnosti plasiraju priče o navodnom ugrožavanju života ljudi i uopšte opstanka samog mjesta”, tvrde u Autoputevima RS.
U ovom javnom preduzeću kažu da ne žele polemiku sa dmještanima Hrvaćana a tvrde i da su sve argumentovane primjedbe zainteresovanih strana uvažavali.
Nejasno je međutim, nakon ovakvih tvrdnji iz javnog preduzeća Autoputevi Republike Srpske, kako je moguće da su nadvožnjaci nedovršeni, da prilikom silaska sa njih postoji mogućnost upadanja u provaliju jer nema nikakve zaštitne ograde i da pristupni putevi kojima se penje na nadvožnjake nisu asfaltirani.
Mještani Hrvaćana kažu da je njima jasno da ne može biti sagrađen nadvožnjak ili petlja za svaku kuću uz autoput i oni to ne traže. Tvrde i pokazuju da je nekima od njih onemogućen prilazak mehanizacijom njivama jer su im njive doslovno zagrađene i odvojene od ostatka imanja.
Umjesto kako, je prema dokumentaciji trebalo da bude, u Kojinom Hanu u Hrvaćanima petlja je napravljena u Drugovićima u opštini Laktaši, zanimljivo na zemljištu u privatnom vlasništvu koje je uzeto u zakup od mještanina Ratka Mihajlovića. Mihajlović tvrdi da mu je je zemljište pod zakupom od strane Integral inženjeringa ali da mu to preduzeće ne plaća zakup. O svemu je obavijestio Evropsku investicionu banku.
“Moj najveći problem je u tome što je trasa autoputa podijelila i uništila moje imanje te se kao regiostrovani poljoprivredni proizvođač više ne mogu baviti svojom osnovnom djelatnošću pa moram ugasiti svoje domaćinstvo. Autocestna petlja tj priključak na autoput se još uvijek nalazi na mom vlasništvu, nemoguć je prilazak u moju vlastitu šumu jer nemam pristupnog puta do iste… U nekoliko navrata su mi oduzimali zemlju za potrebe izgradnje autoputa, u jednom slučaju čak i uz prisustvo policije. Dio mog zemljišta je ostao sa druge strane autoputa i ne mogu ga koristiti jer je udaljenije 3 kilometra od moje kuće a nije izgrađen put do istoga”, piše u pismu koje je Ratko Mihajlović iz Drugovića poslao Evropskojj investicionoj banci, njihovom Odjeljenju za istrage.
GERILA info