Mađarska je preuzela komandno vodstvo EUFOR-a od Austrije početkom ove godine. Međutim, izgleda da nije došlo samo do promjene komandnog vodstva EUFOR-a.
Od trenutka kada su se pojavile informacije da će Mađarska preuzeti od Austrije komandno vodstvo EUFOR-a, u medijima su počele kružiti razne spekulacije, najčešće u vezi sa tezom da su Mađari u suštini “ubačeni elementi” koji će favorizovati Milorada Dodika. Takođe, bilo je spekulacija da premijer Mađarske Viktor Orban preko Dodika želi dominaciju u ovom dijelu svijeta. Bilo je čak pokušaja da se spriječi da Mađari preuzmu komandno vodstvo EUFOR-a. Bezuspješno, naravno. Na kraju su preovladali stavovi da će Mađarska profesionalno provoditi politiku EUFOR-a.
EUFOR je, inače, do preuzimanja komandnog vodstva od strane Mađara, uprkos složenoj političkoj situaciji u Bosni i Hercegovini, u svojim izjavama naglašavao da bezbjednosna situacija u BiH nije ugrožena.
Tako je, npr. generalmajor Helmut Habermajer, bivši komandant snaga Evropske unije u Bosni i Hercegovini, u intervjuu za sarajevsko Oslobođenje u junu prošle godine naglasio da je “BiH sigurna zemlja“.
Nakon što je Denis Bećirović, član Predsjedništva Bosne i Hercegovine, u julu prošle godine tražio hitno povećanje broja Euforovih vojnika kada je Narodna skupština RS usvojila zakon kojim bi odluke Ustavnog suda Bosne i Hercegovine trebale izgubiti svoju važnost, EU se odlučila protiv povećanja trupa.
U istom periodu se pojavila informacija da bi NATO na Samitu u Litvaniji 11. i 12. jula mogao donijeti odluku o slanju svojih trupa u BiH, zbog navodne secesionističke politike rukovodstva Republike Srpske, a iz EUFOR-a su poručili da, sa vojne tačke gledišta, EUFOR nije zapazio ili utvrdio bilo kakve promjene u bezbjednosnoj situaciji u BiH.
Nakon što su predstavnici Republike Srpske u pismu upućenom SAD i EU kao i ministar odbrane BiH Zukan Helez tvrdili da u BiH postoje paravojni kampovi, Iz EUFOR-a su rekli da nisu zaprimili dokaze ili informacije koji bi potvrdili prisustvo ili aktivnosti bilo kakvih paravojnih kampova na području Bosne i Hercegovine.
Kada je krajem prošle godine predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik u emisiji Telering na RTRS-u izjavio da će Republika Srpska odmah proglasiti nezavisnost ukoliko Kristijan Šmit pokuša da nametne zakon o imovini, predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Denis Zvizdić je pozvao na hitno raspoređivanje EUFOR i NATO trupa na području Brčko distrikta, na šta EUFOR takođe nije reagovao.
I onda je došlo do promjene komandnog vodstva EUFOR-a, a s novim vodstvom se promijenio i narativ.
Novi komandant EUFOR misije “Altea” u BiH general-major Laslo Štic u izjavi za mađarske medije, između ostalog je poručio “situacija može bilo kada da eskalira, kao što se desilo na Kosovu”. Štic je izjavio i da je za misiju vojni rizik “sekundaran” i da će misija EU intervenisati samo ukoliko policije u BiH ne budu u stanju da osiguraju mir.
Dakle, od izjava da je “Bosna i Hercegovina sigurna zemlja”, za vrijeme austrijskog komandovanja EUFOR-om, došli smo do izjave da “situacija može bilo kada da eskalira”, što je poručio novi komandant EUFOR-a, general iz Mađarske.
Postavlja se pitanje da li su Austrijanci bili isuviše opušteni, ili Mađari nešto znaju što ne znaju ostali?