U Banjaluci je danas obilježen Dan poginulih i nestalih Republike Srpske. Održan je parastos za poginule, te položeni vijenci i cvijeće na groblju Sveti Pantelija u Banjaluci, kao i pred spomen kosturnicom na Novom Groblju.
Na događaju koji već godinama organizuje Republička organizacija porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila nije se pojavio niko od predstavnika vlasti i institucija.
Veljko Lazić, predsjednik Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila napominje da je u proteklom ratu poginulo 23.148 boraca Vojske Republike Srpske, te više od 10.000 civila.
I 27 godina nakon rata, još uvijek se kao nestali vodi 1648 osoba srpske nacionalnosti.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
“To je teška situacija. Ne znam kako da objasnim to. Završetkom rata bilo je oko 5.480 boraca i civila koji su se vodili kao nestali. Dnaas tražimo 1.648 osoba. Entitetske komisije za traženje nestalih su radile do 1.1.2008.godine kada je osnovan Institut za traženje nestalih BiH. Od tada prestaje traženje srpskih žrtava, odnosno traženje srpskih civila i vojnika”, napominje Lazić.
Dodaje da je organizacija prije nekoliko godina donijela zaključak i prijedloge prema institucijama Republike Srpske da se vidi na koji način će biti riješen i taj problem.
Jedan pravac je da vidimo kako da se izvrši totalna rekonstrukcija Instituta, a druga je da se rasformira Institut, da se ponovo vrati na entitetsko traženje, odnosno Komisije”, izjavio je Lazić.
On napominje da je od kraja rata, pa do početka rada Instituta 2008.godine pronađeno 3741 tijelo srpskih žrtava, a da je u prošloj godini ekshumirano samo jedno tijelo srpske nacionalnosti.
“Po ovome svemu kad kažem da tragamo za 1648 osoba, biće potrebno 1648 godina, ako budu tražili po jedno tijelo godišnje”, dodaje Lazić, ali ističe nezadovoljstvo i zbog lošeg rješavanja materijalnog statusa članova porodica iz boračkih kategorija.
Govoreći o stambenom zbrinjavanju porodica poginulih i nestalih boraca u Srpskoj, on je rekao da vjeruje da će Republička organizacija do kraja godine dobiti konačne spiskove od opština i gradova kako bi se vidjelo koliko je stambenih jedinica potrebno za ovu kategoriju stanovnika.
Lazić kaže da ima još 1.494 nezaposlene djece poginulih boraca, ističući da će organizacija nastojati da ovaj problem bude riješen do 20. septembra iduće godine. On je naveo da je u Banjaluci nezaposleno 163 djece poginulih boraca.
Grabovac: Kroz hrvatske logore u Brodu prošlo više od 2.000 logoraša
Marko Grabovac iz Broda kaže da je tu izvršen prvi ratni u proteklom ratu, nakon napada hrvatske vojske na taj grad.
“Iza njih su ostale masovne grobnice i logori, gdje je prošlo preko 2.000 logoraša. Neki su imali sreće da su ostali živi. Ja još uvijek tražim majku, a brata sam našao u masovnoj grobnici u Derventi, a koji je bio pokopan u jednom bošnjačkom groblju. U toj grobnici je bilo 35 žrtava. On je bio civilna žrtva rata, tu se liječio, tu su ga zarobili I ubili”, kaže Grabovac.
Dodaje da se na području Broda traga još uvijek za 40 osoba.
“Vjerovatno ima još osoba koji nisu imali mogućnost da prijave svoje nestale, međutim, mi još uvijek tragamo za svakim koji je nestao u to vrijeme i za svakim koji je ubijen. Ne mislimo na poginule, nego baš na ubijene, da li u logorima ili pred svojom kućom. Dosta ih je bilo koji su ubijeni u vlastitom dvorištu, pred svojom kućom”, napominje Grabovac.
Bez prisustva republičkih vlasti
Na današnjem obilježavanju Dana poginulih i nestalih bili su samo predstavnici porodica i Republičke organizacije, koji su položili vijenac i cvijeće, međutim, niko od predstavnika vlasti i nadležnih institucija nije se udostojio da dođe.
Veljko Lazić kaže da na sve to gleda negativno.
“Šta da vam kažem? Mi smo sve pozvali. I svaki put pozivamo sve relevantne koji treba da prisustvuju, međutim, meni je došla informaicja da će neko doći iz Ministarstva rada I boračko-invalidske zaštite, međutim nikoga nema. Ja koliko imam informaciju u pomenutom Ministarstvu nema dva pomoćnika ministra, a koliko sam čuo ministar je danas u Bijeljini, tako da nema niko da dođe iz tog ministarstva. A ovi drugi, ne znam zašto nisu došli”, zaključuje Lazić.
Gerila.info