Mjesecima traje jedna od najvećih poslijeratnih političkih kriza, koja je kulminirala sa zaključcima i zakonima koji su usvojeni na nekoliko posljednjih sjednica Narodne skupštine Republike Srpske.
Na osmoj posebnoj sjednici koja je održana krajem juna, usvojen je po hitnom postupku Zakon o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH koji predviđa da se odluke tog suda neće primjenjivati i izvršavati na teritoriji Srpske dok Parlamentarna skupština BiH ne donese zakon o ovom sudu.
Ovaj akt, koji su predložili predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, narodni poslanici i Vlada Republike Srpske, predviđa da se lica koja su dužna da postupaju prema odredbama ovog zakona izuzimaju od krivične odgovornosti propisane krivičnim zakonodavstvom BiH, u pogledu krivičnih djela u vezi sa izvršenjem ovog zakona i biće zaštićena od institucija Srpske.
U vezi s ovim aktom usvojen je zaključak skupštinske većine – SNSD, SP, DEMOS, US, NPS, SPS i DNS prema kojem Narodna skupština zahtijeva da se u okviru 14 prioriteta ispostavljenih od EU prioritetno i hitno treba rješavati pitanje reforme Ustavnog suda BiH, odnosno odlaska stranih sudija i da se u okviru te reforme usvoji Zakon o ustavnom sudu BiH.
Narodna skupština Srpske traži od svih svojih izabranih predstavnika da ne učestvuju u razgovorima o rješavanju bilo kojeg od ostalih prioriteta EU dok se navedena dva prioriteta ne riješe.
Dodikove izjave- Od zatezanja konopca do najave saradnje i svih zakona koje je blokirao
Ipak, nepun mjesec kasnije, jedan od predlagača pomenutog akta, predsjednik Milorad Dodik izjavio je nakon sastanka u Sarajevu sa liderima “trojke” i HDZ-a da je postignut dogovor o brojnim zakonima, ne govoreći o uslovu da bude usvojen zakon o Ustavnom sudu BiH.
“Izlazimo iz perioda velike galame. Donijećemo zakon o ombudsmanu, zakon o Visokom sudskom i tužilačkom savjetu ćemo riješti kroz kolegijum, a riješićemo i zakon koji se odnosi na pristup informacijama“, rekao je Dodik na konferenciji za novinare.
On je rekao da je na sastanku dogovoreno da iz “Berlinskog procesa” idu dva sporazuma koja, prethodno, trebaju biti potvrđena od nadležnih organa.
Dodik je najavio da će biti formirane i radne grupe u pogledu svih segmenta pravosuđa, koji će imati zadatak da predlože zakone ili zakonska rješenja koja bi trebala da budu usvojena kroz proceduru kako je to i predviđeno.
“Naravno treba u tom periodu i pripremati procedure i možda pokrenuti procedure za popunu određenih struktura iz samog Ustavnog suda BiH i drugih institucija što se tiče pravosuđa“, pojasnio je Dodik, ne pojašnjavajući šta je sa prethodnim uslovima, ali i zakonima i zaključcima koji su izglasani u NSRS.
“Deeskalacija” uz poklon: “A od kuma zgrada”
U javnosti se pojavila nova kovanica “deeskalacija”, koju su najviše počeli da koriste mediji i političari bliski vladajućim partijama, dok u opoziciji kažu da je Dodik po ko zna koji put pogazio institucije Republike Srpske.
“Svim građanima možemo čestitati završetak najveće političke krize u Bosni i Hercegovini od rata do danas. Kriza je završena prije 15 minuta. Savjet ministara je donio odluku da za 100 miliona maraka od presuđenog kriminalca i kuma Milorada Dodika kupi zgradu za Upravu za indirektno oporezivanje. Nije bitna ni Republika Srpska, ni Dejton, ni imovina Republike Srpske… Dodik i SNSD su od svega prije 15 minuta odustali i pokazali narodu oko čega se čitava ova frka digla, a to je kupovina ove zgrade od 100 miliona maraka”, izjavio je predsjednik Kluba poslanika PDP-a u NSRS Igor Crnadak.
Crnadak je podsjetio da je prije nekoliko sedmica usvojena odluka o nesprovođenju odluka Ustavnog suda, gdje je rečeno da ko ne glasa za to da je izdajnik, ali da je juče Dodik obećao predstavnicima partija iz Federacije da taj zakon neće biti sprovođen i da će on ostati mrtvo slovo na papiru.
“Kao potvrdu da je iskren, obećao je da će uskoro imenovati nedostajeće sudije Ustavnog suda BiH iz Republike Srpske i samo zato juče niste čuli Trojku da negoduje oko toga”, dodao je Crnadak uz napomenu da je Dodik počeo da mijenja svoje izjave nakon saslušanja u SIPA-i.
Slično misli i Jelena Trivić, predsjednik novoformiranog Narodnog fronta. Kaže, ovo nije prvi put da se Dodik poigrava sa institucijama RS.
“Dodik na Kozari zloupotrebljavajući mjesto i gazeći žrtve govori da nas do kraja godine čeka referendum o status Republike Srpske, da bi se on juče povukao u jedan defanzivni položaj iz razloga što želi da istrguje za sebe, a na štetu Republike Srpske. Ne treba zanemariti činjenicu da je Republika Srpska zbog ovakve retorike i politike, a i konkretnih aktivnosti režima, kao što je donošenje ovih zakona i zaključaka izgubila značajna sredstva i grantove koji su im stajali na raspolaganju i da će zbog toga štetu trpiti narod u Republici Srpskoj”, rekla je Trivićeva za Gerilu.
Kako je navela, ostaje pitanje šta će biti sa usvojenim zakonom o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH na teritoriji RS.
“Navikli smo da se zaključci Narodne skupštine gaze i ne sprovode, ali zakon je viši pravni akt. Sada se postavlja pitanje zašto se popunjava Ustavni sud sa predstavnicima iz Republike Srpske ako se taj isti Sud ne poštuje na teritoriji Republike Srpske. Ovo pokazuje jasnu situaciju da postoji i finansijska i svaka druga korist i pozadina svih političkih drama u BiH. Tu je i zgrada za UIO. Sve se svodi na prizemne interese, a kocka se i stavlja na tezgu Republika Srpska i njen narod. To je politika Milorada Dodika, koja je za nas vrlo pročitana. Nismo glasali za njihove zaključke i zakone na tim sjednicama jer znamo da za njih ne postoje nacionalne teme. Za Dodika postoje teme gdje su on i njegova klika i njihovi interesi”, dodaje Trivićeva.
Antić: Urušavanje institucija RS
Politički analitičar Velizar Antić kaže da posljednje izjave i zaokret Milorada Dodika nije nimalo iznenađujući za ljude koji prate ovdašnju politiku.
“On izjavi ujutro jednu izjavu, a naveče nešto drugo što je za 180 stepeni suprotno od svega. Imamo usijavanje atmosphere, zatezanje konopca do kranjih granica I pucanja, aonda otpuštanje kao da ništa nije ni bilo. Dakle, jedna politika kontinuiteta Milorada Dodika i tako se ponaša sve vrijeme” , izjavio je Antić za Gerilu.
On napominje da se u toj političkoj igri Dodika i partija na vlasti uvlače institucije Republike Srpske, što stvara drugi problem.
“Imamo situaciju da NSRS usvoji neku odluku bilo u formi zaključka, zakona ili bilo čega trećeg. Samim tim se urušava ugled i značaj najznačajnije institucije u Republici Srpskoj. To je u čitavoj priči najveći problem sa Dodikom i SNSD-om, što koriste institucije za svoju dnevnu politiku i interese svojih političkih partija, a poslije urušavaju upravo oni te institucije jer ne poštuju njihove odluke”,zaključio je Antić.
GERILA.info