Druga po snazi opoziciona stranka u Srpskoj, PDP, u prvoj polovini prošle godine suočila se sa snažnim unutarstranačkim sukobom, u čijem prvom planu su bili aktuelni gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković i kandidatkinja za predsjednicu Srpske ispred jedinstvene opozicije, Jelena Trivić.
Godinu dana kasnije, poznavaoci ovdašnjih političkih prilika unutar PDP-a primjećuju brojne sličnosti sa pomenutom situacijom, iako Trivićeva već dugo nije član ove stranke.
Lider PDP-a Branislav Borenović odlučio se na “tihovanje” kada je buknuo sukob na relaciji Stanivuković-Trivić i javno nije stao ni na čiju stranu. Trivićeva je nakon posljednjih izbora 2022. godine javno optužila prvog čovjeka grada na Vrbasu da se stavio u službu lidera SNSD-a Milorada Dodika i da je na izborima nije iskreno podržao, te ultimativno saopštila da u istoj partiji nema mjesta za oboje. Stanivuković je pomirljivim, ali po mnogima neiskrenim, tonom odgovorio da nema problem sa dojučerašnjom saborkinjom i svu krivicu zbog novonastale situacije adresirao na nju.
Borenović je upućivao apele da sukobljene strane sjednu za sto i pruže ruku jedno drugome, ali nije učinio ništa više od deklarativnih poruka, mahom iznuđenih nakon novinarskih pitanja o situaciji u partiji koju vodi. Epilog je poznat. Trivićeva napušta PDP, osniva Narodni front te prevlači određen broj članstva, odbornika ali i narodnog poslanika Radislava Dončića iz bivše stranke. Lider PDP-a, dok je situacija još bila svježa, uputio je nekoliko oštrih izjava bišoj partijskoj koleginici, ona mu nije ostala dužna, a sve se ponovo smirilo i djeluje da će njihova dva subjekta ipak pronaći zajednički jezik kada su ovogodišnji lokalni izbori u pitanju. Osim u Banjaluci, naravno, gdje će se za mandat boriti i Stanivuković ispred PDP-a i Trivićeva, koja se, pored vlastitog Narodnog fronta, nada u podršku pokreta „Za pravdu i red“ i SDS-a, iako je lider najveće opozicione stranke Milan Miličević u više navrata ponovio kako se razmišlja o opciji i da organizacija na čijem je čelu ponudi svog kandidata.
Bez obzira na pomenutu situaciju, na posljednjem Saboru PDP-a, održanom prvog dana oktobra prošle godine, imenovano je šest stranačkih potpredsjednika, među kojima je Stanivuković, ali i banjalučki odbornik Milko Grmuša, godinama poznat kao kritičar, ne samo vladajućih struktura, već i matične partije i samog gradonačelnika, uprkos tome što je riječ o njegovom partijskom kolegi i predsjedniku gradskog odbora, pa samim tim i nadređenoj osobi.
Iako su mnogi komentarisali da bi davanje moći obojici i ponovno držanje po strani Borenoviću kasnije moglo donijeti samo glavobolje, kada mimoilaženja između Stanivukovića i Grmuše dobiju na zamahu, lider PDP-a je odbacio takvu mogućnost i ponovio tezu da stranka koju vodi ovakvim potezom dokazuje upravo suprotno, da ne bježi od različitih mišljenja i da predstavlja demokratiju na djelu.
“Nismo bez razloga podržali i Stanivukovića i Grmušu. PDP nije organizacija koja podstiče jednoumlje”, rekao je Borenović te dodao da će razlike koje postoje kod pomenutog dvojca samo doprinijeti razvoju njihove stranke.
Grmuša je poručio da imenovanjem za potpredsjednika PDP-a neće stati kritike koje je do tada upućivao na račun gradonačelnika Banjaluke i to i potvrdio svojim djelovanjem u mjesecima koji su iza nas. Prvi ozbiljniji potres mogao se dogoditi prije nekoliko dana kada je pred banjalučke odbornike stavljeno usvajanje rebalansa budžeta za 2023. godinu, a za koji je, prema pisanjima pojedinih medija, gradonačelnik obezbijedio i nekoliko glasova SNSD-ovih odbornika. Međutim, na kraju se ispostavilo nedovoljno, pa podatak da ga ne bi podržao partijski kolega Grmuša nije dobila preveliki značaj. Da je on bio odlučujuća ruka za njegovo neusvajanje, teško bi se spriječila eskalacija unutarstranačkog sukoba. Ne treba zaboraviti ni da je Grmuša ne tako davno javno saopštio da je i kandidatura za prvog čovjeka grada jedna od opcija, a što bi dodatno podgrijalo uzavrelu situaciju.
Novinar Goran Dakić smatra da je postavljanje Grmuše za potpredsjednika PDP-a suštinski predstavljalo instaliranje internog revizora koji koliko-toliko treba da nadgleda poteze Draška Stanivukovića.
„Grmuša se nakon lokalnih izbora povukao iako je bio jedan od najglasnijih kritičara mnogih negativnih pojava u Banjoj Luci. Vidjećemo da li PDP može da izdrži tu dozu unutrašnje demokratičnosti, odnosno vidjećemo da li je Stanivuković spreman da to trpi. S obzirom na političke prilike u Bosni i Hercegovini koje se opiru bilo kojem poznatom zakonu, nije nemoguće ni da je cijela stvar dogovorena i da gledamo još jednu predstavu“, zaključio je Dakić za naš portal.
Gerila.info