Tri stranke, DNS, DEMOS i NPS, koje su nekada bile dio jedinstvene organizacije koju je vodio Marko Pavić, danas vode borbu za „goli opstanak“.
Demokratsko narodni savez (DNS) je 2018. godine osvojio gotovo 100.000 glasova i 12 mandata u Narodnoj skupštini RS i došao nadomak borbe sa SDS-om za drugu poziciju na političkom nebu Srpske. Cijepanje stranke, Pavićevo političko penzionisanje i čuveni obračun lidera SNSD-a Milorada Dodika sa „mangupima“ u vladajućoj koaliciji, doveo je DNS, koji sada vodi Nenad Nešić, na ivicu cenzusa.
Pored solidnog starta, u sličnoj poziciji su se nakon posljednjih lokalnih izbora našli i DEMOS Nedeljka Čubrilovića i NPS Darka Banjca. Riječ je o strankama nastalim cijepanjem DNS-a. Pored nedovoljne podrške birača, problem za ove dvije partije jeste i neskriveni udar SNSD-a na njih.
Njihov najveći „grijeh“ jeste taj što nisu u svim opštinama i gradovima, od Novog Grada do Trebinja, podržali kandidate SNSD-a, već su u nekoliko njih imali i vlastite. NPS-u se najviše zamjeri kandidovanje Dragan Brdara za načelnika Kozarske Dubice, koji je izgubio u duelu sa SNSD-ovim Igorom Savkovićem, dok je DEMOS napravio pravi potres na ovdašnjoj političkoj sceni jer je „preoteo“ opštinu Pale partiji Milorada Dodika.
Zvanično, pomenutim partijama, ali i Ujedinjenoj Srpskoj Nenada Stevandića i Socijalističkoj partiji Petra Đokića zamjereno je što nisu na lokalu u dovoljnoj mjeri podržali SNSD-ove kandidate, sa naglaskom na Banjaluku i Nikolu Šobota koji je ubjedljivo poražen od PDP-ovog Draška Stanivukovića, koji je obnovio mandat na čelu grada na Vrbasu.
Međutim, lider SNSD-a danas nije ponovio kritike na račun DEMOS-a.
„DEMOS je bio korektan koalicioni partner i nemam neke posebne primjedbe na njihov rad“, rekao je Milorad Dodik, odgovarajući na pitanje novinara o odnosima sa pomenutim koalicionim partnerom.
Međutim, vijesti „sa terena“ pokazuju drugačije. Prošle sedmice stranku koju vodi Nedeljko Čubrilović napustila su dva od ukupno pet poslanika koje je DEMOS imao u republičkom parlamentu, čime su ostali bez poslaničkog kluba. U međuvremenu, isto je učinio i određen broj odbornika. Nova adresa gotovo svima je bio SNSD.
Istovremeno, Čubrilović izbjegava direktnu konfrontaciju sa SNSD-om te za „prelete“ krivi isključivo svoje bivše stranačke kolege.
“Nastavljamo saradnju sa SNSD-om. Nema njihove odgovornosti u prelasku dva poslanika DEMOS-a u njihove redove nego je riječ prvenstveno o slabosti članova DEMOS-a”, rekao je danas Čubrilović te dodao da se ni on ne osjeća odgovornim zbog osipanja članstva.
Pored brojnih spekulacija da će nakon današnje sjednice Predsjedništva stranke otići sa čela DEMOS-a, ali i dati ostavku na čelu ministarstva saobraćaja i veza, Čubrilović je poručio da od toga nema ništa. Dodao je i kako su mediji iskonstruisali priču da je troje preostalih poslanika tražilo njegovu ostavku, ali i da je ranije i sam pred stranačkim kolegama izrazio želju za povlačenjem sa čela partije.
Generalni sekretar ove stranke Boran Bosančić potvrdio je da je danas održan sastanak Čubrilovića i Dodika te da DEMOS ostaje dio vlasti. Podsjećamo, u pojedinim banjalučkim medijima su objavljene brojne nezvanične informacije po kojima će DEMOS biti izbačen iz Vlade Srpske a njegovo mjesto zauzeti funkcioneri SPS-a Gorana Selaka.
“U narednom periodu ostajemo u koaliciji sa SNSD-om. Sve drugo je spinovanje. Stranka ostaje stabilna”, rekao je Bosančić.
Podršku koaliciji sa SNSD-om dala je i zamjenik predsjednika DEMOS-a Spomenka Stevanović. Upravo je ona neposredno prije lokalnih izbora koji su održani 6. oktobra ove godine javno istupila sa kritikama na rad zvorničkog SNSD-a te objelodanila da izlaze iz koalicije sa pomenutom partijom na lokalu. Prethodno je došlo do turbulencija u Banjaluci i Palama.
Istovremeno, javnost je danas upoznata i sa namjerom lidera DNS-a i NPS-a Nenada Nešića i Darka Banjca o zajedničkom djelovanju ove dvije partije koje bi, prema istim navodima, bilo veće od koalicije ali ne i zvanično ujedinjenje. Pomenuto nisu demantovali ni Nešić ni Banjac uz naglasak da između njih nema nikakvih nesuglasica te da će više detalja biti poznato u narednom periodu.
Izvor Gerile kaže da je ova namjera sasvim logična, imajući u vidu da su se Nešić i Banjac razišli isključivo zato što je Nešić 2020. godine napustio koaliciju sa SNSD-om i počeo djelovati opoziciono.
„Imajući u vidu da se DNS nakon dvije godine vratio u koaliciju sa SNSD-om, uklonjena je jedina tačka oko koje se Nešić i Banjac svojevremeno nisu mogli složiti. Ni DNS ni NPS trenutno nemaju zavidnu snagu na političkom nebu Srpske, pa bi se njihovo udruživanje moglo okarakterisati kao dobar potez, kako bi koliko-toliko ojačali svoje pozicije“, kaže naš sagovornik.
Podsjećamo, vladajuću koaliciju u Srpskoj čine SNSD, Ujedinjena Srpska, Socijalistička partija, DEMOS i NPS. Mimo formalnog koalicionog sporazuma, vlast su podržali i SPS i DNS, partije koje su se pred izbore 2022. godine deklarisale kao opozicione.
Ognjen Tešić