Samo u posljednjoj godini dramatično je povećan broj djece oboljele od dijabetesa u Republici Srpskoj i to je tek problem o kojem niko od nadležnih javno ne govori, tvrde sagovornici Gerila info. Razloga je, kažu, mnogo a jedan od glavnih je opšta nebriga o oboljelima od dijabetesa i zdravlju stanovništva generalno ali to je tema koja će, sigurno prije ili kasnije doći na red.
Ono na šta dijabetičari u Srpskoj danima upozoravaju jeste da im nedostaje trakica za mjerenje nivoa šećera u krvi. I ta njihova upozorenje su, uglavnom, za sada, bez adekvatnog odgovora. Pacijenti su, uzalud, pisali Fondu zdravstvenog osiguranja Republike Srpske i Ministarstvu zdravlja Republike Srpske. I jedne i druge su upozorili da je situacija neodrživa, da je ugroženo zdravlje ali potencijalno i životi pacijenata, da će sve na kraju da mnogostruko više od trakica, mjerača i senzora da košta zdravstvo Republike Srpske jer nedržanje dijabetesa pod kontrolom uzrokuje mnoge druge bolesti, slijepilo, invalidnost…Udruženja oboljelih od dijabetesa za početak traže ono za šta misle da je jednostavno ostvarivo. Proširenje pozitivne liste za trakice i mjerače nivoa šećera kako pacijenti u Srpskoj ne bi zavisili od jednog ponuđača sa kojim FZO godinama sarađuje, tendera i žalbi na dodjeljene tendere Fonda.
Vedran Puzović iz Udruženja dijabetičara DijabetNo1 iz Banjaluke tvrdi da problem sa nemogućnošću dobijanja trakica na recept u apotekama traje već četiri mjeseca.
“Jednostavno, trakice koje FZO nabavlja možete kupiti za novac u apotekama ali ih ne možete dobiti na recept”, kaže Puzović.
U Fondu zdravstvenog osiguranja nisu odgovorili na pitanje da li oni favorizuju određenog dobavljača trakica i mjerača za mjerenje nivoa šećera u krvi. Direktor Fonda Dejan Kusturić, nedavno je, prilikom posjete UKC RS rekao samo da očekuje da sada bude pokrenuta priča oko trakica i napadnut Fond. Kusturić je rekao i da je blokada nastupila jer se jedan ponuđač žalio na tender a odluka po žalbi traje predugo.
Dijabetičari, međutim, na problem sa trakicama ukazuju duže od godinu dana. Oni tvrde da, inače, imaju na raspolaganju nedovoljan broj trakica koje mogu dobiti na recept i da to ne može da bude dovoljno za normalnu i redovnu kontrolu nivoa šećera krvi. Oni godinama mole nadležne institucije da bar djeci dijabetičarima bude omogućeno da na teret FZO RS koriste beskontaktne senzore koji bi značili da se djeca ne moraju nekoliko puta dnevno bosti kako bi izmjerili nivo šećera u krvi. Od toga za sada nema ništa.
GERILA info