Vlasti samoproglašenog Kosova su od 1. februara zabranile upotrebu dinara na Kosovu i Metohiju uključujući i sjever Kosmeta. Mediji u Beogradu su na ovu informaciju, opširnije, reagovali tek nakon najave današnjeg obraćanja predsjednika te zemlje Aleksandra Vučića.
Reakcije stižu sa različitih strana, odluku Prištine kao brzopletu osudio je i Brisel. Eparhija Raško Prizrenska saopštenjem je upozorila da će ukidanje dinara ka sredstva plaćanja u većinski srpskim zajednicama na Kosmetu dovesti do novog iseljavanja Srba sa Kosova i Metohije. Navode da je na sceni nastavak progona i Srba i Srpske Pravoslavne Crkve sa Kosova i Metohije.
Mediji u Beogradu za koje se vjeruje da su pod kontrolom vlasti Aleksandra Vučića ukidanju dinara na Kosmetu nisu u prethodnih nekoliko dana pridavali veliku pažnju. Tek za danas je obraćanje javnosti i tim povodom najavio Aleksandar Vučić. Najavu njegovog obraćanja na naslovnoj stranici donosi portal RTS-a. Uz članke u kojima se najavljuje da će prosječna plata u Srbiji za četiri godine umjesto sadašnjih 768 evra iznositi 1400 evra.
Analitičari navode da je vrlo zanimljivo ćutanje srpskih vlasti na ukidanje dinara.
Srpski novinar Milivoje Mihajlović, prenosi N1, vjeruje da nakon ukidanja dinara slijedi primjena istog principa na zdravstveni i obrazovni sistem u srpskim sredinama.
Na pitanje zašto Beograd ćuti on kaže da je to zbog procesa tihe predaje Kosova i Metohije a koji traje već deset godina. Glavna uloga Beograda koji je pristao na tu predaju jeste, navodi on, da stanovništvo ubijedi da se ne radi o predaju.
“Imate potpuno saglasje međunarodne zajednice, Kurti diktira tempo, njega ne zanima dijalogm koji ne zanima ni Kvintu. Ovo je direktna posljedica Banjske i izbora u Srbiji. Dok se mi bavimo izborima dajte da uzmemo šta možemo da uzmemo. Do maja kada kreće američka predsjednička kampanja i kada neće više biti važna Evropa a kamoli mi, probaće da uzmu sve što mogu na Kosovu“, kaže Mihajlović.
On kaže i da je Srbija mnoštvom gluposti u posljednjih desetak godina oslabila političku moć Srba na Kosovu.
Predsjednik Vlade Kosova Aljbin Kurti je rekao da se o odluci Centralne banke Kosova o ukidanju dinara ne može pregovarati.
“Evro je valuta koja dolazi iz Evropske Unije. Nikome ne kažemo da uvodimo albanski Lek ili novu dardansku valutu sa Kosova već Evro“, rekao je Kurti.
Nenad Radosavljević analitičar, politički aktivista i vlasnik televizije RTV Mir u komentaru koji je objavljen na portalu KoSSev (Kosovo Sever portal) navodi da pojedinci iz Beograda dizanjem tenzija “žele da skinu sramotu sa sebe”.
“Dakle možda sutra a možda i neku nedelju ili mesec kasnije to će zaživeti. To je dogovor koji će biti ispoštovan, svejedno kada. Plaćaćemo isključivo evrima i primaćemo plate, penzije i sve druge prinadležnosti koje smo do sada primali u dinarima od sada u evrima. Samo je potrebno da centralne vlasti Srbije dogovore kao mehanizam da se primanja u dinarima transformišu kroz Centralnu evropsku banku u evre i proslede bankama na Kosovu koje funkcionišu u monetarnom sistemu evra. I to će biti“, navodi Radosavljević.
Aleksandar Vučić je, u međuvremenu, rekao kako “narod na Kosovu i Metohiji ne treba da brine kako će Srbija pronalaziti rešenja da narod dobija primanja”. Vučić je rekao i da su ovim napadnute srpske enklave na Kosovu.
GERILA info