Evropski sud za ljudska prava u Strazburu donio je 22. oktobra presudu kojom je utvrdio da dva francuska doktora nemaju pravo kada su se žalili da ih francusko pravosuđe goni iako su već sankcionisani od strane francuske doktorske komore. Naime dva doktora su od strane francuske doktorske komore disciplinski kažnjena za nesavjestan rad prilikom liječenja i rehabilitacije pacijenata. Nakon toga su i krivično gonjeni a Bernard Faller i Mischel Steinmetz su se zbog toga obratili Evropskom sudu u Strazburu, pozivajući se na načelo “Ne bis in idem” po kojem neko ne može dva puta da bude kažnjen za isto djelo. Sud je odbio njihovu žalbu uz obrazloženje da disciplinski postupak ne može isključiti krivično gonjenje.
Zašto je ovo zanimljivo za javnost Bosne i Hercegovine odnosno Republike Srpske?
Banjalučko Okružno tužilaštvo je u junu ove godine donijelo odluku o nesprovođenju istrage protiv načelnika Odjeljenje za imovinske delikte, prevare i falsifikate u Policijskoj upravi Banjaluka, Miloša Bandića protiv kojeg je zbog prijetnji krivičnu prijavu podnio Ivan Begić iz PDP-a. Tužilac tog tužilaštva Hana Vranješević tada nije željela da obrazloži svoju odluku a pravnici koji su razgovarali sa našim novinarima tvrdili su da riječ o klasičnom skandalu. Banjalučko Okružno tužilaštvo u odgovoru za Gerila info pravdali su ovakvu odluku svog tužioca.
““Radi se o načelu Ne bis in idem jer je protiv osumnjičenog izrečena novčana kazna u disciplinskom postupku a to je kazna koja se može izreći i u krivičnom postupku pa je onda i evidentno da stoji Ne bis in idem (da se ne može niko dva puta kažnjavati za isto djelo) a što je u skladu sa odredbom člana 4. ZKP RS i Evropskom konvencijom o zaštiti ljudskih prava i sloboda”, naveli su tada u Okružnom tužilaštvu Banjaluka.
Zanimljivo je da je tužilaštvo već pretpostavilo kakvu bi kaznu mogao izreći sud u eventualnom postupku.
Banjalučko Okružno tužilaštvo je još jednom ove godine posegnulo za načelom “Ne bis in idem” i to u slučaju Dejana Kostića koji je bio osumnjičen za psihičko i fizičko maltretiranje a tužilaštvo je obustavljanje istrage pravdalo time što je Kostić već kažnjen novčano.
Pravnici sa kojima smo ranije razgovarali tvrdili su da načelo “Ne bis in idem” ima svoju ulogu u pravosuđu i da služi da neko ne može dva puta odgovarati pred sudom za istu stvar ali da to nikada nije značilo da disciplinsko kažnjavanje od strane poslodavca može obustaviti krivični progon pojedinca.
GERILA info