“Prije mjesec i po smo muž i ja bili primorani da ostavimo bebu od tri mjeseca na bolničkom liječenju na Paprikovcu. Stanje se pogoršavalo i što prije je bilo bitno da mu se terapija uključi. Međutim, meni kao majci nisu dopustili da ostanem sa njim što je za nas bilo strašno bolno. Pitala sam i da mi urade test na COVID-19 ali nisu htjeli i rekli su da nema izuzetaka. Nema šta nismo pokušali i ništa nije uspjelo. Rekli su da potpišemo da ga vodimo kući na svoju odgovornost ili da potpišemo da ostaje na liječenju i da će mu terapija biti uključena odmah. Morali smo i dobili smo broj od odjela da zovemo i pitamo za stanje, međutim u početku su se javljali a kasnije sve rjeđe i rjeđe. Sa doktorom nismo nikako mogli stupiti u kontakt. Tih četiri dana je za mene i oca djeteta bilo strašno bolno, nikome to ne bih poželjela.”
Ovako za portal Gerila.info priča Nataša Miladinović Jotanović iz Prnjavora, majka bebe stare četiri mjeseca. Ona dodaje da je beba sada dobro, što je najvažnije, a kaže da se ponovi ista situacija da bi išla u bolnicu u Gradišku u kojoj majke uz negativan test na koronu mogu da ostanu sa djecom.
Problem nedozvoljavanja majkama da ostanu sa djecom koja moraju da ostanu na bolničkom liječenju na Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske aktuelizovan je na društvenim mrežama u posljednjih desetak dana, gdje su pojedine majke ukazale na problem koji su neke imale, a neke se plaše da će imati. Tvrde da im na UKC RS ne dozvoljavaju da ostanu sa malom djecom, čak i bebama, na bolničkom liječenju uz obrazloženje da je tako zbog korone. Navode da je to nedopustivo jer je izrazito stresno i za roditelje, a što je važnije i za malu djecu.
Iz UKC RS pojašnjavaju da je situacija takva kakva je isključivo zbog situacije sa virusom korona i da se sve radi zbog bezbjednosti pacijenata na Klinici za dječije bolesti, odnosno smanjenja rizika od ulaska korone na taj odjel.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
“Kada je riječ o kratkotrajnim hospitalizacijama, trenutna epidemiološka situacija i činjenica da je potrebno čekati na rezultat PCR testa (nekad i 48h) roditelja nalagali su postupanje u interesu svih pacijenata u bolnici odnosno hospitalizaciju samo djece. Radi se uglavnom o liječenju u trajanju od jedan do dva dana i ta su djeca brzo otpuštena svojoj kući prije nego što roditelj dobije rezultat PCR testa. Mjere su uvedene isključivo zbog zaštite zdravlja djece koja se liječe u Klinici za dječije bolesti jer su odrasli često prenosioci bolesti i kao takvi mogu vrlo lako da unesu virus u Kliniku za dječije bolesti UKC RS”, kažu u UKC Republike Srpske.
Iz ove zdravstvene ustanove napominju da se na Klinici za dječije bolesti svakodnevno liječe i djeca na respiratorima ali i prijevremeno rođena djeca.
“Ove mjere su donesene u cilju spriječavanja ulaska virusa u Kliniku za dječije bolesti UKC RS i očuvanja zdravlja djece što je opšti interes koji je uvijek ispred pojedinačnog. Nadamo se da će epidemiološka situacija biti stabilnija kada će biti faktički omogućeno vraćanje starog sistema”, kažu u UKC RS.
Ministar zdravlja Alen Šeranić juče je rekao da je upoznat sa problemom i da je već razgovarao sa rukovodstvom najveće zdravstvene ustanove u Srpskoj. Postoji mogućnost da odluka, donesena u interesu svih pacijenata, bude promijenjena ukoliko to dozvoli epidemiološka situacija u Republici Srpskoj, rekao je ministar zdravlja Republike Srpske Alen Šeranić.
GERILA info