Iako je jedan od najvećih gradova u Republici Srpskoj, Doboj više od deset godina nema pronatalitetetne mjere.
Prema posljednjim podacima, u Doboju je 2012. godine rođeno 662, a 2022. godine samo 479 beba. Upravo zbog toga je i pokrenuta građanska inicijativa da Skupština grada Doboja donese odluku o uvođenju jednokratne podrške roditeljima u iznosu od 300 KM za svaku rođenu bebu u 2025. godini.
Potpisi će se prikupljati do 11 decembra. Potrebno je 1.000 potpisa da bi se prijedlog našao na dnevnom redu Skupštine grada. U Doboju trenutno ne postoji mjera jednokratne podrške roditeljima prilikom rođenja djeteta.
“Dok mnoge druge opštine i gradovi izdvajaju budžetska sredstva za novčanu podršku svakom novorođenčetu, Doboj ovakvu mjeru nema. Odavno apelujemo da se to promijeni, ali gradske vlasti su gluve na to pa smo primorani da se borimo na ovaj način. Pokrenuli smo građansku inicijativu i kad skupimo 1.000 potpisa, ovo će morati da se uvrsti na dnevni red Skupštine grada, jer je tako predviđeno Statutom”, rekao je za Gerilu član Inicijativnog odbora i novi odbornik SDS-a u Skupštini grada Stefan Gavrić.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Posljednju riječ o ovoj temi, rekao je on, daće odbornici na sjednici Skupštine. On smatra da niko razuman ne može glasati protiv ovakve odluke. Na isti način su se građani Doboja prije pola godine izborili i za stipendije kojih nije bilo skoro deceniju u gradu na Bosni.
“Prikupili smo tada blizu 1.400 potpisa. Kada je odluka stigla na Skupštinu, jednoglasno je usvojena. Problem je što gradska vlast dobre odluke uopšte neće da uvrsti na dnevni red skupštine i građanske inicijative su nam jedini način da nešto proguramo na raspravu”, kazao je Gavrić.
Doboju je, kaže on, nedostajalo i nedostaje još mnogo kvalitetnih mjera. To su odluke koje već postoje u drugim sredinama u kojim vlast više brine o svojim građanima, poput besplatnih udžbenika za osnovce, sufinansiranja ogreva za penzionere, izjednačavanja cijena privatnih i javnih vrtića.
“Poređenja radi, za svako novorođenče se u Banjaluci izdvaja jednokratna novčana podrška od 500 do 2.000 KM, zavisno od toga koliko djece u porodici već ima, u Bijeljini od 400 do 1.000 KM, Prijedoru 500 do 700, Laktašima 350, Stanarima 500, a u Rogatici čak 1.200 KM za svaku bebu. Vrijeme je da i Doboj uradi nešto za svoje bebe”, istakao je Gavrić.
Vesna Vukmirović je majka troje djece i među prvima je potpisala ovu peticiju. Ona kaže da je prije više od deset godina postojala odluka Skupštine grada da se svakom trećem djetetu isplati hiljadu maraka.
“Drugo dijete sam dobila 2012. godine i tada sam dobila pola iznosa jednokratne pomoći. Ni za jedno dijete nisam dobila ništa drugo od grada. Od Republike Srpske da, ali od grada ne. Koji god iznos da je odobren, on dobro dođe, pogotovo za prvo dijete”, kazala je Vukmirović.
Ona dodaje da je sve isuviše skupo da bi roditelji mogli sami da se „snađu“. Njeno prvo dijete je, kaže ona, bilo na specijalnoj ishrani koja je veoma skupa i svaka pomoć joj je bila dobrodošla.
“Prijevremeni porođaji i posebna njega se dodatno plaćaju, a malo ko to može da plati iz svog džepa. Zato je više nego neophodno da svako dijete dobije priliku i da grad pomogne roditeljima. To je važan dio pronatalitetne politike”, rekla je Vesna Vukmirović.
Odbornik Socijalističke partije u dobojskom parlamentu Vedran Gligorić kaže kako je upoznat sa inicijativom koja je nedavno pokrenuta i dodaje kako vjeruje da će ona biti usvojena.
“To je pozitivna inicijativa i svi treba da se okupimo oko te ideje. Treba je jednoglasno podržati. Vjerujem da se mogu pronaći sredstva. Problem nataliteta je svakako veliki problem i moramo ga rješavati”, kazao je Gligorić.
Odbornik Ujedinjene Srpske u Skupštini grada Sretko Đurković kaže da će podržati ovaj prijedlog ukoliko on dođe na dnevni red gradskog parlamenta.
“Smatram da je to odlična inicijativa i podržaću je. Podržavam sve što se odnosi na djecu. Prinove moraju da dobiju svoje. Neophodno je da podržimo sve što stvara bolje uslove za opstanak i ostanak ovdje”, rekao je Đurković.
Goran Dakić