Milorad Dodik vodi sve intenzivniju kampanju protiv nevladinih organizacija koje primaju sredstva iz inostranstva, proglašavajući ih “stranim agentima” i zagovarajući donošenje rigoroznog zakona koji bi ih stavio pod strogu kontrolu. Međutim, zaboravlja ko je bio jedan od najvećih korisnika istih tih sredstava.
Nakon prošle “igranke” oko donošenja “zakona o stranim agentima”, osokoljen pobjedom Donalda Trampa u Sjedinjenim Državama i suspenzijom pomoći nevladinim organizacijama, što je vidio kao “signal Srpskoj da donese svoj zakon o tim organizacijama, koje su koristeći strana sredstva godinama blatile Srbe i Republiku Srpsku”, Dodik opet najavljuje donošenje zakona o NVO, samo što će ovaj put biti još rigorozniji.
“Ima ovdje svakakvog ološa koji koristi strana sredstva i čini sve da oblati srpski narod i Republiku Srpsku državu. Nećemo se svetiti, ali samo ćemo reći jednu stvar – nećete moći više to da radite”, poručio je Dodik.
Zanimljivo je da kaže da se neće svetiti, a odmah u sljedećoj rečenici prijeti: “On (zakon) će biti rigorozniji nego što je bio onaj koji smo ponudlili kada smo htjeli da napravimo neki kompromis, a pošto niste htjeli kompromis nego ste mislili da vi možete da upravljate, sad ćete dobiti zakon koji će biti rigorozan”.
USAID: Prijetnja ili dobrodošao partner?
Pored toga što se Dodikova meta nije promijenila, ne smijemo zaboraviti da se nije promijenilo ni njegovo licemjerje. Dok su Dodik i njegovi saradnici optuživali NVO za “strani uticaj”, brojne institucije Republike Srpske direktno su primale finansijsku pomoć iz istih izvora koje osuđuju.
Dodik je u više navrata kritikovao USAID, optužujući ovu američku agenciju da finansira projekte koji imaju za cilj “promjenu svijesti naroda” i “miješanje u unutrašnje stvari BiH”. Ipak, institucije i funkcioneri Republike Srpske rado su prihvatali novac i projekte koje finansira USAID.
Sjetimo se samo kad je direktor Policije Republike Srpske Siniša Kostrešević u oktobru 2023. godine učestvovao na međunarodnoj konferenciji “Šefova policija” u San Dijegu u SAD. Iako nije neobično da policijske agencije sarađuju na međunarodnom nivou, ovo pokazuje licemjerje vlasti koja istovremeno kriminalizuje nevladine organizacije zbog saradnje sa stranim institucijama.
Ili slučaj iz 2019, kada je USAID finansirao košarkaški kamp “Laktaši 2019” koji je organizovao Košarkaški klub Igokea, blizak Dodikovoj porodici. Takođe, USAID je kroz projekte podržao rad brojnih načelnika i gradonačelnika iz SNSD-a.
Prisjetimo se i 2021. godine kada je Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske učestvovalo u USAID-ovom projektu “Tabla”, koji je obuhvatao opremanje škola STEM laboratorijama, nabavku tableta i laptopa za nastavnike i učenike, te obuku nastavnog osoblja. Direktor Republičkog pedagoškog zavoda Republike Srpske Predrag Damjanović, koji je ranije tvrdio da USAID pokušava “amerikanizovati mlade” u Republici Srpskoj, tada je podržao ovaj projekat.
Dodikovo licemjerje postaje očigledno kada se prisjetimo njegove izjave iz januara 2022. godine nakon sastanka sa tadašnjom administratorkom USAID-a Samantom Pauer.
“USAID je u proteklim godinama dao ozbiljan novac Republici Srpskoj i mi smo zahvalni za pomoć koja je do sada pružena”, rekao je tada Milorad Dodik. Ova izjava u potpunoj je suprotnosti sa njegovim tvrdnjama da je USAID “instrument stranog uticaja” i “neprijatelj Republike Srpske”.
Dok su Dodik i njegovi saradnici optuživali opozicione načelnike da su “strani plaćenici”, istovremeno su njihove institucije sarađivale sa stranim organizacijama i koristile njihov novac. Primjer toga je i Savez opština i gradova Republike Srpske, koji je organizovao konkurs “Život je u lokalnoj zajednici” sa podrškom USAID-a i GIZ-a (Njemačkog društva za međunarodnu saradnju).
Osim toga, Trebinje je 2020. godine potpisalo sporazum sa USAID-om i UNDP-om za projekat “Via Dinarika”, čiji je cilj bio razvoj turizma u regionu, a sporazum je podržao ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staša Košarac, kadar SNSD-a.
Prijetnje kao maska za obračun sa neistomišljenicima
Dodikova kampanja protiv nevladinih organizacija i “stranih agenata” nije ništa novo i u suštini predstavlja pokušaj gušenja kritičkog mišljenja i disciplinovanja onih koji ukazuju na korupciju i zloupotrebe u Republici Srpskoj. Istovremeno, vlasti Republike Srpske su koristile strana sredstva za svoje projekte i beneficije, dok su se opozicija i kritički mediji targetirali kao izdajnici.
Dok Dodik prijeti donošenjem još rigoroznijeg zakona o NVO, postavlja se pitanje: ako su strane donacije problem, zašto one nisu problem kada ih koriste institucije i funkcioneri vlasti? Da li će i oni biti proglašeni “stranim agentima”? Ili je ovaj zakon samo još jedno sredstvo kontrole i obračuna sa neistomišljenicima?
Uzevši u obzir da je i ranije prijetio i proskribovao neistomišljenike, Dodikova meta je u principu ostala ista. Međutim, stiče se utisak da je ovaj put odstojanje sve kraće, uzevši u obzir, najblaže rečeno, upitne odluke koje dolaze iz SAD.
Gerila.info