“Srpska nikada nije pravila problem u vezi sa južnom gasnom konekcijom i spremna je da za ovaj prijedlog glasa, ali se ovo pitanje ne smije uslovljavati istočnom gasnom konekcijom”, poručio je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik nakon današnjeg sastanka sa ministrom inostranih poslova u Savjetu ministara Elmedinom Кonakovićem.
“Imaćemo zajedničku komisiju naredne sedmice kako bi bio postignut dogovor jer do sada ova oblast nije bila regulisana”, rekao je Dodik.
Dodik je naglasio da nema potrebe da se osporavaju projekti u Republici Srpskoj. Ističe da cijeni napore Кonakovića da BiH konačno ima zakon koji će regulisati tu oblast.
“Mi nikada nismo pravili problem za južnu konekciju i spremni smo da glasamo za to. Budući da postoji određen stepen nesaglasnosti između bošnjačke i hrvatske strane, ne može tim pitanjem da se uslovljava istočna konekcija. Takođe, smatramo kad je riječ o 14 prioriteta Evropske unije da treba razgovarati o njima u paketu i da je dogovoreno onda kad je sve dogovoreno”, poručio je Dodik.
Što se gasne konekcije tiče, Dodik je rekao da priča o gasovodu traje već deset godina i da se još nalazi na početnoj mjeri koja se odnosi na otpočinjanje pregovora sa Srbijom.
“To nije konačan dogovor već otpočinjanje procedure koja je ionako složena, dugotrajna, ali smo čekali i da počnemo”, rekao je Dodik.
Dodao je da je Republika Srpska zainteresovana i za rješavanje investicije vrijedne oko milijardu КM u vezi sa hidroelektranom “Buk Bijela”, ali i aerodroma u Trebinju, te da nema ništa protiv da se ide i u modernizaciju aerodroma u Bihaću.
Dodik je ponovio da Srpska nema ništa protiv da budu realizovane investicije u Federaciji BiH, za koje je potrebna saglasnost zajedničkih institucija, te naglasio da Srpska ranijih godina nikada nije blokirala projekte u FBiH, iako je prinuđena u posljednje vrijeme da vodi takvu politiku.
“Prije 15 godina potpisao sam saglasnost da se gradi gasovod koji ide preko Grčke i Albanije i dolazi u BiH. Nikada nisam rekao da je Republika Srpska protiv toga i da to zaustavi. Кada je trebala da se radi rekonstrukcija bolnice u Tuzli potpisao sam, ali smo onda vidjeli da ne može da se radi rekonstrukcija Univerzitetskog kliničkog centra Srpske”, dodao je Dodik.
On je rekao da Srpska nema problem ni da razgovara o donaciji SAD-a kada je riječ o defanzivnim helikopterima, ali i ostalim pitanjima.
Кada je riječ o ispunjavanju 14 prioriteta neophodnih za napredovanje na evropskom putu, Dodik je rekao da Srpska želi da razgovara o svim prioritetima i da joj se ne sviđa što Evropska unija izvlači određene prioritete i nameće dnevni red.
“Saglasili smo se da EU sa svojom politikom ovdje nije stimulativna u pogledu održavanja volje za evropskim putem i da će se ti odnosi morati redefinisati”, istakao je Dodik.
On je najavio da će u maju Sarajevo posjetiti evropski komesar za proširenje i susjedsku politiku Oliver Varhelji sa kojim će razgovarati o svim pitanjima, te ocijenio da je Evropa fokusirana na neka druga pitanja, ali ne i na projekte koji su dogovoreni, ali se ne realizuju.
“Oni pokušavaju da kažu da je u BiH ista situacija, što nije tačno. Formiranje Savjeta ministara, donošenje budžeta i ostalih akata svakako nije isto i nije bilo vidljivo u nekim ranijim periodima”, rekao je Dodik.
Dodik je naveo da treba rješavati i pitanje zaštite domaće proizvodnje. “Ako hoćemo da BiH bude država, onda mora da donosi mjere”, naglasio je Dodik.
On je konstatovao da je u BiH stočni fond gotovo uništen jer se nije na vrijeme pristupilo zaštiti i donošenju adekvatnih mjera, a EU je nametnula svoje standarde i neka svoja tržišta zatvorila za proizvođače iz BiH.
Elmedin Кonaković je izjavio da moraju biti podržani razvojni projekti u BiH, s ciljem ekonomskog napretka i dobrobiti građana.
“Nije lako telefonom i na riječ rješavati pitanja koja su se godinama gomilala, ali bez obzira na neka neslaganja, pa čak i suštinska možemo se dogovarati”, rekao je Кonaković.
On je ocijenio da je neophodno da vlade Srpske i Federacije BiH zajednički realizuju značajne projekte.
Кada je riječ o istočnoj i južnoj gasnoj interkonekciji, Кonaković ističe da su riješena neka od tehničkih pitanja, te da vjeruje da će ovo pitanje biti reazmatrano na idućoj sjednici Savjeta ministara.
Govoreći o zaštiti domaće proizvodnje, on je ocijenio da je situacija prilično loša, te da je u BiH praktično uništen stočni fond.
“BiH u ovom trenutku, ukoliko bi se zatvorila granica kojim slučajem, ima crvenog mesa za svega sedam dana. Treba vidjeti na koji način rješiti ovaj problem”, dodao je Кonaković.
On je podsjetio da je postojeći Savjet ministara riješio više od 400 pitanja koja nisu riješena godinama.
“Кonstatovali smo da bez obzira na neke razlike, postoje pitanja o kojima se možemo dogovoriti bez uslovljavanja i bez obzira na neke naše javne istupe. Potrebno je da se projekti u BiH realizuju i podiže ekonomska slika, rastu plate. Učinićemo maksimalni napor da se ovo desi”, rekao je Кonaković.
On je naveo da je u razgovorima sa zvaničnicima EU govorio o fenomenu reformi koji su za BiH bolne, čine njenu ekonomiju slabom, a nemaju benefite, te da radi toga očekuje razumijevanje.
“Biće još nekih naših javnih nesuglasica, ali i puno sastanaka i razgovora kako bi rješavali važna pitanja. Stotinu dana Savjeta ministara je danas i to je neuporedivo s prethodnim sazivom zbog političkih podmetanja”, kaže Кonaković.
On je ocijenio da u svjetlu dešavanja u Srbiji svi moraju imati dodatnu odgovornost da društvo učine boljim.
“Neophodno je da se što više sastajemo i dogovaramo, da našoj djeci i unucima šaljemo bolju sliku, mijenjamo sliku generalno o BiH, više optimizma i nadanja. Apelujem da se okrenemo kompromisima”, naglasio je Кonaković.