“Da li je to fer prema ljudima koji žive u Federaciji? To neće u Srpskoj niko dobiti dok se ne vidi interes Srpske koji je dominantan. Kakva naknada? Zbog toga je neko smislio da se imovina prebaci na nivo BiH, pa će naći nekoga da po usvojenoj koncesiji koja je beznačajna, da ta prava”. Ovako se Milorad Dodik brine za interes građana Federacije dok istovremeno NSRS usvaja zakon koji predviđa da se za davanje koncesija u Republici Srpskoj više ništa ne pitaju lokalne zajednice.
Nije nužno da je Dodik u krivu kada govori o Varešu i namjeri britanskog investitora da otvori rudnik u ovom gradiću. Protiv ekoloških istraživanja u tom mjestu bune se ekološki aktivisti iz Federacije. Zanimljivo je, međutim, kako Dodik ne vidi iste stvari u “svom dvorištu”. Očigledno je da su istraživanja i rudarenje u Federaciji pokušaj “prebacivanja imovine na BiH” dok su u Republici Srpskoj “dominantan interes Srpske”. Bez obzira što se protiv namjere stranih investitora da otvaraju rudnike po Republici Srpskoj glasno buni lokalno stanovništvo kao i ekološki aktivisti. Zašto Dodik brani interes lokalnog stanovništva u Federaciji i podržava tamošnje ekološke aktiviste dok ne reaguje na apele stanovništva u Republici Srpskoj ključno je pitanje. Inače, iz kabineta Predsjednika Republike Srpske godinama ne odgovaraju na pitanja Gerila info.
Nakon Dodikove odbrane interesa “ljudi koji žive u Federaciji” oglasila se i banjalučka Alternativna televizija tekstom “Britanci namirisali zlato, Bošnjaci daju dozvole”. ATV je prošle godine u svojim prilozima optužila pojedince iz prijedorskog sela Bistrica koji su se protivili otvaranju rudnika uglja lignita u tom selu da stoje na putu razvoja Republike Srpske. Za pobunu protiv otvaranja rudnika optužili su nevladine organizacije “koje dolaze iz drugog entiteta”.
Ruda iz Bistrice, inače, odvozi se u Srbiju i naši izvori tvrde da je posao, čiji izvođač je firma odbornika SNSD iz Teslića, dogovoren na relaciji Aleksandar Vučić- Milorad Dodik. Gerila info je, sredinom novembra prošle godine, objavila film o borbi mještana Bistrice i kopanju rude u tom selu. Iz kabineta Milorada Dodika nikada nisu odgovorili na naša pitanja u vezi sa ovim rudnikom.
Slična priča je i u još jednom prijedorskom selu, Bukovoj Kosi. Tamo su u toku ekološka istraživanja. Akteri su isti. Mještani, takođe, upozoravaju da će kopanje uglja u selu uništiti to selo ali ne nailaze na razumjevanje lokalnih ni entitetskih vlasti. Film o Bukovoj Kosi objavili smo krajem novembra prošle godine.
Zaštitu vlasti Republike Srpske godinama traže i aktivisti i lokalno stanovništvo sa Ozrena. Na toj planini su godinama u toku ekološka istraživanja koja provodi kompanija Lykos. Vrlo je zanimljivo da ni jedan predstavnik vladajućih stranaka u posljednjih nekoliko godina nije rekao ništa protiv namjere da se na nekoliko lokacija u Republici Srpskoj eksploatiše ugalj, litijum i druge rude. Aktivisti i mještani u čijim selima se provode istraživanja ili se već kopa ruda sumnjaju u debelu povezanost stranih kompanija i domaćih političara.
Slična je situacija i na drugom kraju Republike Srpske. U Jezeru i Šipovu su strane kompanije takođe namirisale mogućnost rudarenja vrijednih metala. Lokalni aktivisti upozoravaju na pogubnost takvih namjera. Vlast Republike Srpske još nije stala na njihovu stranu. Načelnica Jezera Snježana Ružičić (SNSD) jedna je od onih koje podržavaju ekološka istraživanja u toj opštini. Možda se, nakon Dodikove brige za ekologiju u Federaciji, i u Republici Srpskoj nešto promijeni. Možda zaduvaju neki novi, svježi vjetrovi na Balkanu.
GERILA info