Lični obračuni predsjednika Republike Srpske i lidera SNSD-a, Milorada Dodika, koji za cilj imaju isključivo jačanje njegove vladavine i ostvarivanje vlastitih ciljeva, imaju svoju cijenu. Nažalost, nju, iz budžeta, plaćaju građani Republike Srpske, a ne on.
„Flert“ nekadašnjeg lidera DNS-a, Marka Pavića, sa opozicijom uoči izbora 2018. godine, obaranje odluke o prodaji RŽR „Ljubija“ te javno potenciranje da će pomenuta stranka imenovati budućeg premijera, zasjenile su u Dodikovim očima činjenicu da im je ova partija bila dugo godina vjeran partner. Iako je većina analitičara predviđala da DNS ima lagodnu poziciju te da će upravo ta stranka odlučiti da li će buduću vladajuću koaliciju u Narodnoj skupštini RS predvoditi blok okupljen oko SNSD-a ili tadašnjeg Saveza za promjene, desilo se upravo suprotno. Dodik je okupio dvotrećinsku većinu, jer je pored dobrog rezultata stranaka vlasti ekspresno „prigrlio“ i tri preletača iz SDS-a te poslanike NDP-a predvođene predsjednikom te stranke, Draganom Čavićem, a sa izuzetkom Krste Jandrića, koji je do kraja mandata djelovao opoziciono. DNS Dodiku više nije bio potreban, iako je osvojio 12 mandata, te je lov na „mangupe“, kako ih je sam lider SNSD-a nazvao, mogao je da počne.
Nakon prvog „cijepanja“ DNS-a kada je stranku napustilo četvoro poslanika predvođenih Nedeljkom Čubrilovićem, uslijedile su brojne smjene direktora javnih preduzeća, za koje se sumnjalo da su na izborima lobirali za kandidate opozicije. Vrlo brzo je postalo jasno da je pomenuto samo izgovor lideru SNSD-a da smijeni sve direktore koji mu u tom trenutku nisu odgovarali.
Sječa „mangupa“
Prva je smijenjena direktorka Šumskog gazdinstva “Vrbanja” u Kotor Varošu Daliborka Kerezović Damjanović, a potom i direktor RiTE Ugljevik Đorđe Popović, Saša Panić, direktor Poslovne zone “Banjaluka”, ministar prosvjete i kulture Dane Malešević, direktor Nove banke Milan Radović, te direktor Željeznica RS Dragan Savanović, svi iz DNS-a. Interesantno, Savanovićevu ostavku godinama su tražili radnici Željeznica, koji su u više navrata štrajkovali čak i glađu, ali im je sam Dodik govorio kako ne može uticati na kadrovske izbore koalicionih partnera. Razriješen je dužnosti rukovodioca RJ “Elektrokrajina” u Prnjavoru i SNSD-ov Drago Kalabić, jedini funkcioner najveće partije u Republici Srpskoj koji je u svojim javnim nastupima kritikovao Dodikova kadrovska rješenja i ulazak u partnerstva sa dojučerašnjim političkim neprijateljima poput Nenada Stevandića, Obrena Petrovića, Miće Mićića ili Dragana Čavića. Ostavke su tada dali Nedeljko Kesić, na poziciju direktora Hidroelektrane na Vrbasu te Radmila Čičković, koju je na čelu Elektroprivrede RS zamijenio Luka Petrović, i ostao na poziciji do danas.
Sa čela Šuma Srpske je smijenjen socijalista Risto Marić, sa pozicije direktora Šumskog gazdinstva “Čemernica” Kneževo SNSD-ov Čedo Vuković, a Šumskog gazdinstva “Klekovača Potoci” iz Istočnog Drvara socijalista Nikola Janković. Razriješen je u tom periodu dužnosti i zamjenik direktora Fonda PIO RS Dragiša Živanović, kao i pomoćnica ministra finansija u Vladi RS, Radmila Mihić i brojni drugi.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Obrazac ponašanja
Smjene su vremenom splasnule, Pavić je, navodno samovoljno, otišao u političku penziju, a nezakonito smijenjeni direktori pravdu su potražili na sudu. Jedan od njih, Risto Marić, nedavno je, kako prenosi Capital dobio na sudu bivše preduzeće, zbog čega će mu biti isplaćena razlika u plati u iznosu od 33.000 maraka. Osnovni sud u Sokocu konstatovao je da Mariću nije bio istekao mandat direktora Šuma Srpske u momentu kada ga je Nadzorni odbor, kako navodi sud, spornom odlukom rariješio dužnosti.
Predsjednik „ReStarta“ Stefan Blagić za Gerilu kaže da je nezakonito razješavanje neposlušnih funkcionera modus operandi aktuelne vlasti, koga smo već decenijama svjedoci.
„Ko god je neposlušan biva prisiljen da napusti funkciju. Neki sami daju ostavke, oni tvrđi bivaju razrješeni. Nažalost, često i nezakonito. Kao što vrlo dobro znate, slučaj Riste Marića nije ni prvi ni zadnji. A štetu bahatog ponašanja, kao i uvijek, snose građani, iako oni sami često toga uopšte nisu ni svjesni. Sve ovo što će se platiti, sve nadoknade šteta, sve nezakonitosti vlasti plaćaćemo samo i isključivo mi. Budite sigurni, svako ko je smijenjen nezakonito i ko je tužio bilo koje javno preduzeće ili javnu ustanovu, na sudu će vrlo lako da ih dobije. Procesi liče jedni drugima kao jaje jajetu“, rekao je Blagić za naš portal.
Iz Transparency international BiH su nam potvrdili kako su nelegalne smjene rukovodilaca u Republici Srpskoj postale uobičajna praksa te da se iste rade na brzinu, prilkom čega se pravi veliki broj zakonskih propusta, što kasnije oštećeni koriste u sudskim postupcima. Pomenuti Marić u međuvremenu je penzionisan te je poručio kako nema namjeru da se vraća u fotelju prvog čovjeka Šuma Srpske. Oni koji bi postupili suprotno na istoj sjednici bi bili vraćeni na stare pozicije i ponovo razrješeni. I tako ukrug.
Očekivano, za nezakonite smjene i finansijsku štetu pričinjenu budžetu, do sada niko nije odgovarao.
GERILA info