Dom zdravlja u Banjoj Luci je okončao postupak utvrđivanja odgovornosti dispečera koji je bio na dužnosti u noći 28. na 29. septembar prošle godine, kada je ignorisan poziv u pomoć, odnosno donesena odluka da se ne izađe na intervenciju, što je potencijalno dovelo do smrti Srđana Cvijića. Postupak je inače pokrenut na osnovu žalbe Srđanovog brata Nemanje.
Odgovornom radniku je izrečena disciplinska mjera u vidu novčane kazne u visini od 20% od osnovne plate u trajanju od tri mjeseca. To je inače maksimalna propisana novčana kazna za počinjenu težu povredu radne obaveze predviđene Kolektivnim ugovorom za JZU Dom zdravlja.
U dopisu se još navodi da je na pisani zahtjev Doma zdravlja, od strane Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite RS zatražen stručni nadzor u JZU Dom zdravlja. Obavljen je prvi sastanak i sad se čeka odluka Komisije za vanredni stručni nadzor Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
U kratkom razgovoru za Gerilu, Srđanov brat Nemanja nam je rekao da ne očekuje drugačiju odluku u odnosu na onu iz Doma zdravlja. Što se tiče same odluke Doma zdravlja da novčano kazni dispečera i da se sve završi na tome, ističe da su on i porodica razočarani ali da nisu ni očekivali drugačiji ishod. Od Srđanove smrti porodica insistira na tome da se utvrdi odgovornost institucija.
“Ako se dođe do zaključka da je dispečer bio kriv, onda on treba da bude kažnjen po zakonu, ali da se to ne shvati da je to jedna osoba koja je napravila grešku a inače se problemi ne dešavaju. Ne. Problem je što se dešava konstantno. Jedan te isti problem. Hitna pomoć jednostavno ne želi da dođe na poziv, što je neprihvatljivo. Možda to vozilo hitne pomoći ne bi spasilo moga brata, ali ta činjenica da oni nisu ni pokušali i da je normalno da oni ne pokušaju, to je problem”, izjavio je Nemanja u ranijem razgovoru za Gerilu.
Nažalost, sve su prilike da će se Nemanjine slutnje obistiniti i da će odgovorni dispečer biti “žrtveni jarac” a da će sistemski problemi i dalje postojati.
Gerila.info