“Od 2016. mi smo s njima u problemu, 2017. su nam nasilno ušli u posjed, pa je to poslije oboreno na sudu, ali ništa nije konkretno urađeno po tom pitanju”, počinje svoju priču Dario Jerinić, čovjek koji godinama bije bitku sa kompanijom EFT rudnik i termoelektrana Stanari za oko 47 dunuma zemlje na koje je rudnik “bacio oko”.
Jerinić je u sudskom sporu sa EFT rudnik i termoelektrana Stanari od 2016. godine u vezi sa iznosom obeštećenja za njegovo imanje u Raškovcima kod Stanara.
Rješenjem Vlade Republike Srpske iz 2016. godine dozvoljeno je Republici Srpskoj, kao korisniku eksproprijacije, da stupi u posjed zemljišta u svrhu eksploatacije uglja za potrebe TE Stanari. Međutim, ovim ulaskom u posjed porodici Jerinić se onemogućilo korištenje vlastite imovine i doma.
“To je porodica koja živi od poljoprivrede zbog sticaja okolnosti nezaposlenosti i na ovaj način im se onemogućuje normalan život”, istakao je pravni zastupnik Jerinića na procesu uvođenja u posjed mirnim putem 2017. godine naglašavajući da se ne može raditi o koncesiji, kako je tvrdila druga strana, jer Republika Srpska ne može dati koncesiju na privatnu imovinu koja je još uvijek u vlasništvu Jerinića. Tek nakon izvršene eksproprijacije i isplate, potom uknjižbe nekretnina u korist RS može se potpisati ugovor o koncesiji. Baš je pitanje isplate, odnosno nadoknade, postalo ključno oko koga su se sporili Jerinić i EFT rudnik i termoelektrana Stanari.
Njemu i njegovoj porodici koji su suvlasnici imovine u dijelu 1/4 naposlijetku je ponuđeno obeštećenje u iznosu od 440.000 KM. Jedna sestra i porodica druge sestre koja je preminula prihvatili su obeštećenje, dok su Dario i njegova majka odbili obeštećenje smatrajući da ponuđeni iznos nije adekvatan vrijednosti njihovog imanja.
“Kad je pokojni otac umro, nasljedstvo je bilo jedan kroz četiri. Otac ima iz prvog braka dvije kćerke, jedna je u međuvremenu umrla, ima supruga i maloljetno dijete, oni su prije godinu dana prihvatili tu ponuđenu svotu. Oni su u Njemačkoj. Ja i majka smo ovdje”, nastavlja svoju priču Dario Jerinić.
Navodi da je 2017. radio u EFT Stanari šest mjeseci, ali kada im nije htio dozvoliti da uđu u posjed, nisu htjeli više produžiti ugovor.
“Rekli su da ako hoću raditi kod njih moram im predati zemlju i objekte po cijeni koju mi oni nude. Ja nisam pristao. Još sam dva-tri puta konkurisao za posao, međutim ništa od toga”, ističe Jerinić.
Osnovni sud u Doboju donio je 2019. godine rješenje kojim je određen pojedinačni iznos obeštećenja svakom od nasljednika, na šta je Jerinić uložio žalbu Okružnom sudu u Doboju koji je njegovu žalbu djelimično uvažio. Jerinić je zatim uložio žalbu na rješenje Okružnog suda koji je u junu ove godine odbio njegovu žalbu. Trenutno je u postupku revizija protiv rješenja Okružnog suda kojim je odbijena Jerinićeva žalba.
Uprkos sudskim presudama kao i trenutnom postupku revizije, EFT rudnik i termoelektrana Stanari nastavlja sa zaposjedanjem imovine Daria Jerinića i iskopavanjem rude. Jerinić ističe da su radnici navedene kompanije i prije donošenja rješenja ulazili na njegov posjed i vršili iskopavanja.
“Ove godine su nam ušli u jedan prosjed, isjekli šumu, ja sam to slikao, zvao policiju, policija je napravila uviđaj. Poslije toga su sad u zadnjih dvadesetak dana bageri od 125 tona radili 50-60 metara od kuće. Došlo je do određenih pukotina. Zvao sam policiju, napravili su uviđaj, slikali, predali u tužilaštvo, da bih dobio iz tužilaštva odgovor da nema osnova da se pokreće postupak. Uložili smo žalbu na to”, navodi Jerinić.
Ističe da su oko cijelog imanja mašine koje kopaju ugrožavajući ne samo imanje nego i kuću. Od vibracije prouzrokovanih radom mašina na zidovima su se pojavile pukotine.
“Faktički tu gdje nam je kuća imamo prostora s jedne strane 50 metara, s druge dvije strane jedno stotinjak metara, okolo je sve rudnik, mašine. U martu 2017. su prvi put ušli, advokat je to oborio na višem sudu u Banjaluci. Faktički to je krivično djelo, ali ništa po tom pitanju nije urađeno“, navodi Jerinić i dodaje da je rudnik na tom potezu postavio transportnu traku za transport zemlje. Taj dio Jerinićevog imanja se prostire na oko 5-6 hiljada kvadrata i to je zaposjednuto u prvom navratu, kako ističe.
“Sad u maju su ušli u drugi posjed gdje je šuma, negdje oko 14.000 kvadratnih metara, ušli su s policijom. Ušli su, isjekli to i sad isto kopaju”, ističe Jerinić.
Zaposjedanje Jerinićevog imanja je nastavljeno i dalje. Prilikom sječe šume na jednoj parceli od oko 3-4 hiljade metara kvadratnih, Jerinić je slikao radnike dok su sjekli šumu.
“Zvao sam policiju, tad nije bila ova presuda iz okružnog suda došla. Oni su došli tu, isjekli, policija je došla, napravila uviđaj, proslijedila u tužilaštvo, međutim ništa nije rađeno po tom pitanju. Tek kad sam zvao jer je došlo do pucanja u kući zbog radova u blizini kuće, policija je izašla, slikala sve, proslijedila u tužilaštvo i oni su meni poslali odgovor iz tužilaštva da nema osnove da se sprovodi”, ističe Jerinić.
Okružno javno tužilaštvo u Doboju je u naredbi o nesprovođenju istrage navelo da se u konkretnom slučaju ne radi o krivičnom djelu već se radi o postupcima iz vlasničko pravnih odnosa i postupka eksproprijacije, na šta je Jerinić uložio pritužbu uz obrazloženje da navedena naredba nije u skladu sa odredbama Krivičnog zakonika i Zakona o krivičnom postupku RS.
“Sam navod u naredbi o neprovođenju istrage da nisu riješeni imovinsko-pravni odnosi dokazuje da Rudnici EFTA d.o.o. Stanari nisu smjeli ući u posjed spornih nekretnina, odnosno da su ulaskom u posjed počinili krivično djelo”, ističe se u pritužbi na naredbu OJT u Doboju, na čiji se odgovor još čeka.
Jerinić ističe da je, na kraju, u septembru ove godine od Osnovnog suda u Doboju dobio dopis u kome se od njega traži da dostavi broj žiro računa kako bi mu se uplatio novac koji je EFT Rudnik i Termoelektrana Stanari uplatio na depozitni račun suda.
“Međutim, mi nismo htjeli prihvatiti taj novac. Sad su poslali sa suda da je novac na njihovom računu i da im dostavimo žiro račune. Očekujem u dogledno vrijeme da će doći do deložacije. Nismo htjeli da prihvatimo taj novac”, naglašava Jerinić.
Obratili smo se kompaniji EFT rudnik i termoelektrana Stanari radi potpunijeg uvida u cjelokupni slučaj. Do trenutka objavljivanja teksta nismo dobili odgovor. Kada i ako ga dobijemo, objavićemo i komentar EFT Stanari.
Gerila.info