Eko Toplane d.o.o. Banjaluka koje su uhvaćene u krađi struje, a o čemu je javnost, ne navodeći o kojem privrednom subjektu se radi, obavijestila banjalučka Policijska uprava, izmirile su dug nastao potrošnjom na tri neprijavljena brojila.
Krađu struje primjetili su radndici Elektrokrajine koji su o tome obavijestili policiju koja je obavijestila Okružno javno tužilaštvo u Banjaluci.
Zanimljivo je da se o svemu ne oglašavaju u Elektrokrajini i oni su jedini koji nisu odgovorili na naša pitanja iako su oni ti koji su oštećeni.
U Eko Toplanama tvrde da se u ovom slučaju ne radi o nikakvom neovlaštenom trošenju električne energije kao i da oni redovno izmiruju svoje obaveze prema Elektrokrajini. Na pitanje kako je onda moguće da su koristili tri neprijavljena brojila (što se smatra za krađu struje) za sada nisu odgovorili. Oni ipak navode da je kontrolom podstanica uočeno da se za tri podstanice ne dostavljaju računi za utrošenu energiju kao i da su čim je uočen problem izmirili svoje obaveze i platili račune.
Ono što je nejasno jeste zašto su onda radnici Elektrokrajine slučaj prijavili policiji i zašto je policija o svemu obavijestila Okružno tužilaštvo koje je zatražilo dostavljanje izvještaja.
“U okviru sistema daljinskog grijanja, Eko toplane, između ostalog, upravljaju i sa 271 toplotnom podstanicom, za čije korištenje redovno izmiruju svoje obaveze. Kontrolom mjernih mjesta na navedenim podstanicama konstatovano je da se za tri podstanice ne ispostavljaju računi za utrošenu električnu energiju iako Eko Toplane redovno dostavljaju podatke o utrošku električne energije za ove podstanice. Radi se o podstanicama koje su preuzete naupravljanje od stare toplane i gdje je registrovana potrošnja električne energije na godišnjem nivou oko 6 hiljada maraka”, tvrde u Eko Toplanama.
Okružno javno tužilaštvo Banjaluka potvrdilo je da su oni od banjalučke Policijske uprave zatražili da preduzmu potrebne mjere i radnje a nakon toga o svemu dostave izvještaj tužilaštvu.
“Tužilaštvo do danas nije zaprimilo izvještaj”, odgovorili su iz OJT Banjaluka 12. marta.
Iz Policijske uprave Banjaluka su odgovorili da je u toku rad na dokumentovanju navedenog predmeta pod nadzorom tužioca.
Gerila info je 8. marta objavila kako su Eko Toplane uhvaćene u neovlaštenom korištenju električne energije i da je šteta pričinjena Elektrokrajini na tri lokacije 65 000 maraka.
“Moguć je toliki trošak i on zavisi od perioda koliko je korišteno a to je moglo trajati godinama a obračun kazni, odnosno neovlaštene proizvodnje se obračunava maksimalnim učinkom u zavisnosti od jačine i debljine, odnosno presjeka kabla. Ako je obračunato 65 000 maraka onda je to rađeno po formuli po kojoj se obračunava neovlaštena potrošnja”, pojašnjava izvor Gerila info.
U Elektrokrajini, čiji radnici su zatekli krađu struje i to prijavili policiji nisu, za sada, odgovorili na naša pitanja. Naši izvori tvrde da Elektrokrajina nije isključila nelegalne potrošače jer je i dalje u toku grijna sezona u Banjaluci.
Preduzeće Eko Toplane a.d. Banjaluka osnovano je u maju 2017. godine a odlukom skupštine Grada Banjaluka ovom preduzeću je komunalna djelatnost povjerena 1. februara 2018. godine. Kompanija je u suvlasništvu Grada Banjaluka i Društva sa ograničenom odgovornošću za energetiku i ekologiju IEE Banjaluka koje je sa 51,03 većinski vlasnik zajedničkog preduzeća.
Izmjenama zakona iz 2017. godina neovlaštena potrošnja električne energije se u Republici Srpskoj tretira kao krivično djelo a počinioci ukoliko im se krađa struje dokaže biće sankcionisani zatvorskom i novčanom kaznom. Ukoliko iznos ukradene struje prelazi 10 000 maraka učinilac će se kazniti kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina i novčanom kaznom a ukoliko iznos štete prelazi 50 000 maraka kaznom zatvora od od dvije do osam godina i novčanom kaznom. Ukoliko je počinilac pravno lice, biće kažnjeno novčanom kaznom od 20 000 do 200 000 maraka a odgovorno lice kaznom zatvora do tri godine i novčanom kaznom.
GERILA info