Načelnice šest opština u Republici Srpskoj i Federaciji BiH pokrenule su inicijativu za formiranje fonda koji bi bio podrška ovim opštinama za ekonomsko i političko osnaživanje žena u tim lokalnim zajednicama, saopštila je načelnik opštine Jezero Snežana Ružičić. Riječ je o opštinama Jezero, Kalinovik, Visoko, Mrkonjić Grad, Novo Goražde i Istočni Drvar.
Ministarka uprave i lokalne samouprave Republike Srpske Lejla Rešić, koja je u Jezeru prisustvovala sastanku načelnica šest opština, izjavila je da je Republika Srpska već nekoliko puta hrabro dokazala da se ne boji žena lidera, prenosi novinska agencija Srna.
Žene su te koje, nažalost, bez obzira koliko imamo pozitivna zakonska rješenja, moraju duplo više da rade da bi se dokazale jer je naš mentalitet takav da se na žene lidere još nije adaptirao.
Lejla Rešić je naglasila da ovim ženama mora biti pružena ekonomska podrška da bi dokazale da su jednako vrijedne kao i muškarci i da mogu odgovorno voditi svoje lokalne zajednice.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Njima je potrebna podrška, mi ne bježimo da im pružimo podršku i kao Vlada Republike Srpske, a vjerujemo da će i EU i njene članice naći neki fond da ih podrže.
Načelnica opštine Visoko Amra Babić izjavila je da je EU odlučna u namjeri da podrži načelnice opština da svojim rezultatima budu primjer drugim ženama da se uključe u politički život.
“Načelnici i načelnice u BiH ne vode politiku, mi se bavimo rješavanjem problema i hvala svima koji nas podržavaju”, istakla je Babićeva i dodala da od 80 opština u FBiH i 60 u Republici Srpskoj ima samo šest žena na ovakvim funkcijama.
Načelnica opštine Istočni Drvar Milka Ivanković rekla je da joj je velika čast što je prisustvovala ovom sastanku i da se nada da će biti uspješan.
Dobili smo veliku podršku i vjetar u leđa od EU, od Savjeta Evrope, i naravno da ćemo uz podršku međunarodne zajednice, institucija vlasti Republike Srpske i FBiH uspjeti da doprinesemo razvoju naših lokalnih zajednica.
Načelnica opštine Mrkonjić Grad Divna Aničić izrazila je nadu da će ovaj prvi sastanak uroditi plodom i istakla da je bitno da se i načelnice uključe u kreiranje politika i programa za koje misle da su korisni za građane.
I načelnica opštine Kalinovik Mileva Komlenović istakla je da je sastanak bio konstruktivan, te da se nada da će uroditi plodom.
Da žene nisu zapostavljene na ekonomskom i političkom polju samo kod nas, nego da i širom svijeta nailaze na prepreke za veće učešće u političkom i ekonomskom životu, upozorava i bivša predsjednica Liberije i dobitnica Nobelove nagrade za mir Elen Džonson Sirlif. Ona u autorskom tekstu za godišnje izdanje britanskog časopisa The Economist, ističe da žene širom svijeta nailaze na mnogobrojne zidove.
Pored borbe za pravo da ih uopšte čuju, žene širom svijeta se bore da ih ozbiljno shvate, bore se za pravo društva da ima slobodu govora kao i za osnovna ljudska prava.
Iako se sve veći broj žena kandiduje za političke funkcije, broj izabranih žena je zanemarljiv. Tako npr. u Africi trenutno nema nijedne predsjednice. Širom svijeta ima samo 20 žena šefova država ili vlada, što predstavlja manje od 10% svjetskih lidera.
Žene su širom svijeta napravile veliki iskorak proširujući svoje političko učešće na gotovo svim nivoima vlasti. Međutim, ističe da smo skloni da se fokusiramo na izbore i slavimo ih kao prekretnicu za demokratiju, dok je neophodno da se pogleda iza izbornog procesa i da se ispitaju barijere koje su onemogućile učešće u političkom životu, posebno za žene, i to prije nego što su kampanje uopšte i počele.
Žene se širom svijeta, a posebno u nerazvijenim i zemljama u razvoju, suočavaju sa tri glavne prepreke.
Kao prvo, žene su politički austajderi. Predstavljaju promjenu, a to se može tumačiti kao prijetnja trenutnim liderima i statusu kvo.
Drugo, partijske strukture su hijerarhijske i zasnovane su na pokroviteljstvu, često nisu otvorene za nove ideje.
Treće, postoje barijere koje niču na nedostacima pristupa informacijama. Ovakav pristup promoviše osvješćenost žene o njenim pravima – na obrazovanje, na jednako postupanje i na slobodu od nasilja. Informisane žene su po svoj prilici angažovanije kroz politički proces i drže svoje vlade odgovornim. Ove barijere potkrijepljuju neadekvatni zakoni o finansiranju kampanja koji nesrazmjerno sprečavaju žene da preuzmu vodeće uloge u političkom diskursu.
Postavlja se pitanje da li će ove barijere nestati? Iako je velika vjerovatnoća da će na kraju završiti na smetlištu istorije, pošto države širom svijeta nastavljaju svoj nezaustavljiv marš ka participativnoj demokratiji, kulturne i društvene promjene neophodne da bi se omogućila potpuna korekcija zakona o finansiranju kampanja neće se desiti uskoro.
Optimisti se nadaju da će puno političko učešće postati stvarnost za žene kada kvote, kao nephodni prvi korak ka političkom paritetu, postanu nepotrebne, kada se pristup informacijima bude smatrao pravom i kada se žene više ne budu osjećale natjerane da vode kampanje i organizuju proteste kako bi uticale na odluke koje ih se tiču.
Napredak za jednu ženu ne znači automatski i napredak za sve žene. Stoga, rušenje jedne barijere olakšava rušenje sledeće, bilo da je ona kulturna, društvena, politička, ekonomska ili sastavljena od predrasuda.
Bivša predsjednica Čilea Mišel Bašale jednom prilikom je rekla: “Bolja demokratija je demokratija u kojoj žene nemaju samo pravo glasa i izbora nego ako su i izabrane”.
Da bi se postigao ovaj cilj neophodno je da se dosegne izvan brojanja i analiziranja nekolicine žena na najvišim nivoima u politici, te da se usredsredimo na izgradnju i podršku snažnom i dobro potpomognutom osloncu za sledeću generaciju žena lidera, zaključuje Elen Džonson Sirli.