Đorđe Rađen saslušan je danas (31. marta) u Okružnom javnom tužilaštvu Banjaluka prvi put u predmetu „David Dragičević“ i to u svojstvu osumnjičenog za krivično djelo sprečavanje dokazivanja.
„Đorđe Rađen osumnjičen je da je 25. marta 2018. godine u ulici Velibora Janjetovića Janje, u objektu servisnih motornih vozila „MK“ u vlasništvo Željka Krečara i Milana Dakića u namjeri da spriječi i oteža dokazivanje činjenice kretanja oštećenog Davida Dragičevića u ulici Velibora Janjetovića Janje 18. marta 2018. godine, koja činjenica bi mogla doprinijeti pravilnom utvrđivanju činjeničnog stanja u krivičnom predmetu zbog krivičnog djela ubistvo izvršenog 18. marta 2018. godine na štetu Davida Dragičevića i drugih činjenica vezanih za izvršenje ovog krivičnog djela, licu Kukić Alenu rekao da iz memorije računara koji je služio za pohranjivanje video zapisa nadzornih kamera objekta servisa motornih vozila „MK“ obriše frejmove video zapisa za dan 18. mart 2018. godine koje nadzorne kamere su zabilježile kretanje oštećenog Dragičević Davida navedenog dana, nakon čega je Alen Kukić istog dana u objektu servisa „MK“ iz memorije računara „Max data“ koji je služio za pohranjivanje video zapisa nadzornih kamera objekta servisa „MK“ obrisao frejmove video zapisa za dan 18. mart 2018. godine, a koje nadzorne kamere su zabilježile kretanje Dragičević Davida“, navodi se u dokumentaciji banjalučkog tužilaštva.
Izvor Gerile iz banjalučkog tužilaštva izjavio je da je saslušanje Rađena trajalo više od dva časa, te da se iskaz odnosio za period od 18. do 26. marta 2018. godine.
Tokom saslušanja, Rađen je ispričao na koji način je dolazio do podataka o video snimcima sa bezbjednosnih kamera u ulici Velibora Janjetovića Janje, nakon što je prijavio provalu i pljačku porodične kuće, ali i sa kojim inspektorima Policijske uprave Banjaluka je komunicirao u kritičnom periodu.
-Ujutro između 7 i 8 časova 18. marta 2018. godine kada smo se probudili supruga i ja konstatovali smo da je u kući u Ulici Velibora Janjetovića Janje broj 11 gdje živimo sa maloljetnim djetetom, izvršena krađa u toku noći, te da nam je neko kroz balkonska vrata ušao u dnevni boravak te otuđio novac i internet bankovnu karticu iz novčanika, laptop, ključeve od kuće (ulaznih vrata),crvenu „Victorinox“ čakiju i još neke sitnice. Takođe smo na kuhinjskom stolu primjetili staklenu litarsku flašu zelene boje koja ranije nije bila tu i koja je bila prazna i tada smo primjetili da je došlo do preturanja stvari po kući. Nekada, oko 8 časova sam pozvao policiju na broj 122 obavijestio ih da se dogodila provala, odnosno krađa u kući. Nakon desetak minuta došla su dva uniformisana policajca, ne mogu se sjetiti imena, a vjerovatno su se predstavili. Oni su uzeli usmeni iskaz od mene, te sam ih pitao šta dalje da uradim. Tada je jedan od policajaca rekao da će nazvati dežurnog inspektora PS Lauš, što je i učinio. Tada mi je taj policajac rekao da se čuo sa inspektorom koji se zove Bojan Karanović- ispričao je tužiocima Rađen.
Tokom iskaza koji je dao u svojstvu osumnjičenog, Rađen je ispričao kako se prisjetio da apartmani „Vesto“ vlasništvo komšije Vujadina Savanovića imaju sigurnosne kamere, te da bi na njima mogao vidjeti osobu koja je ulazila u njegovu porodičnu kuću u kritično vrijeme. Pozvao je vlasnika i komšiju Vujadina Savanovića, te su zajedno pregledali snimke na TV u Savanovićevoj dnevnoj sobi.
-On je (Vujadin op.a.) pronašao snimke nepoznate osobe kako ulazi, te nakon nekog vremena izlazi iz mog dvorišta. Na tim snimcima nepoznata osoba je između 3 i 4 časa ujutro ušla u dvorište, te na drugom snimku, nakon 50 minuta istrčala iz dvorišta. Ja sam te snimke snimio svojim telefonom tako što sam snimao televizor. Snimanje video nadzora sam uradio isključivo iz razloga da bi oko 11 časova inspektoru Karanoviću, kojeg ranije nisam poznavao, pokazao vrijeme, snimke i nepoznatu osobu kako ulazi i izlazi iz dvorišta, iz prostog razloga da bih mu olakšao da uhvati lopova- ispričao je Rađen.
Nakon toga, Rađen je ispričao da je otišao kod inspektora Karanovića i dao izjavu u svojstvu svjedoka na okolnosti pljačke kuće, zatim su razmijenili brojeve, te da je Karanoviću na viber poslao snimke sa video nadzora apartmana „Vesto“.
Karanović ga je kako je izjavio Rađen, nakon slanja snimaka preko „Vibera“ upitao šta je sa drugim snimcima, misleći na druge nadzorne kamere u ulici Velibora Janjetovića Janje, na šta mu je Rađen odgovorio da još uvijek čeka da se javi komšija iz servisa „MK“.
Dana, 18. marta oko 14 časova, Rađen je sa komšijom Vujadinom Savanovićem otišao do komšije Milana Dakića u „MK“ servis.
Rađen je ispričao da je namjeravao pregledati video snimke sa pomenutog servisa, jer je nakon pregleda video nadzora sa apartmana „Vesto“ utvrdio da je nepoznato lice otišlo prema „MK“ servisu, koji je prema izjavi Rađena „udaljen sedam, osam kuća“, od njegove.
Međutim, Savanović tokom pregleda snimaka video nadzora, ne pronalazi apsolutno ništa što bi se moglo povezati sa prijavljenom pljačkom kuće Rađena.
-Nakon pregleda kompletnog snimka nismo pronašli nijedno lice da je prošlo ispred „MK“ radionice. Pregledali smo snimke, sveukupno oko sat vremena i nakon toga je svako otišao svojoj kući. To su sva dešavanja od 18. marta 2018. godine- izjavio je Rađen u banjalučkom tužilaštvu.
Izvor Gerila iz banjalučkog tužilaštva navodi da je Rađen dalje izjavio kako je u sljedećim danima, odnosno 19, 20. i 21. marta 2018. godine nastavio komunicirati sa inspektorom Karanovićem u cilju rasvjetljavanja pljačke u svojoj kući. Karanoviću je tako dao brojeve i Milana Dakića iz „MK“ servisa, ali i žene koja živi u istoj ulici i takođe ima video nadzor.
-Kritičnog, 25. marta 2018. godine inspektor Karanović mi preko „Vibera“ ujutro šalje fotografiju na kojoj se nalazila moja Victorinox čakija, koja je takođe nestala u noći krađe u mojoj kući. Odmah sam je prepoznao, jer je bila prepoznatljiva po modelu. Specifična je bila crvena trakica koju sam ja naknadno stavio na svoju čakijicu, a koja se ne dobija u originalnom pakovanju. Odmah sam mu odgovorio da se radi o mojoj čakiji. Tada me je pitao, šta je bilo na ključevima od moje kuće, a ja sam mu odgovorio šta se sve nalazilo od privjesaka. Tada sam pitao inspektora ko je u pitanju, a on mi nije odgovorio- ispričao je Rađen.
Istog dana, Rađen je naveo da ga je neko od komšija, čijeg se imena nije mogao sjetiti, obavijestio da je pronašao snimke nepoznate osobe, na kojima se vidi da NN lice ulazi u ulicu od strane „MK“ servisa i da nešto jede. Odmah je o svemu obavijestio inspektora Karanovića, a zatim otišao do pomenutog servisa.
Naveo je da je snimke koji su puštani na monitoru snimao svojim mobilnim telefonom, kako bi ih poslao inspektoru Karanoviću.
-Na tim snimcima od 18. marta 2018. godine, mislim da se radi o tri snimka, se vidi to NN lice kako ulazi u ulicu od „MK“ servisa, nešto drži u ruci, prolazi pored „MK“ servisa, tu zastaje, druga kamera ga preuzima i na toj kameri se vidi da lice okrenuto leđima prema kameri, nešto jede. Nakon pola minute u gume koje su bile ispred „MK“ servisa baca vrećicu i papir u kojoj se nalazilo to što je jeo. Nakon toga to nepoznato lice kreće prema mojoj kući. Na trećem snimku nakon izvjesnog vremena, vidi se kako lice prolazi pored auta prema servisu „Milovanović“. Napominjem da ove snimke nisam vidio 18. marta 2018. godine kada sam iste pregledao sa Vujadinom Savanovićem i koje mi je on puštao- izjavio je Rađen.
Nakon što je snimke koje je pregledao poslao Karanoviću, inspektor ga je kako navodi u svojoj izjavi Rađen, pitao da li odgovara vrijeme, na šta mu je Rađen odgovorio da odgovara.
Istog dana, 25. marta, Rađenu se kako je naveo, javio inspektor Purišić, koji ga je zamolio da ode do „MK“ servisa i nareže te snimke na dva CD-a, te na još dva CD-a snimke sa apartmana „Vesto“ koje je trebao predati policiji i tužilaštvu.
Purišić je govorio kako mu to hitno treba.
Uslijedila je pometnja oko nabavke CD-ova na koje su se trebali narezati sporni snimci, pa je na kraju inspektor Purišić donio CD-ove.
Zatim Rađen odlazi do „MK“ servisa gdje shvata da računar nema CD režač i tada Rađen poziva svog komšiju Alena Kukića da mu pomogne, jer se radilo o elektroinženjeru i „vrsnom poznavaocu računara“. Kukić je ubrzo došao ponijevši sa sobom USB stik.
-Tada sam vidio da su predmetni snimci izdvojeni na „desktopu“ računara što ne mogu da se sjetim da su bili kada sam ujutro bio i vidio te snimke. Željko Krečar je tada rekao Alenu Kukiću koje snimke treba da snimi na USB i radilo se upravo o ta tri snimka koja su bila izdvojena na „desktopu“ što je Alen Kukić i učinio, odnosno ta tri snimka i snimio na USB stik- naveo je Rađen.
On je tokom saslušanja u tužilaštvu istakao da nije znao da se tri izdvojena snimka ne nalaze i u fajlovima u računaru.
Nakon što je Kukić izvršio kopiranje snimaka na USB, snimci su prema tvrdnjama Rađena, ostali na „desktopu“ računara.
-U prilog ovome ja želim da kažem da ja ne znam ko je izvršio prebacivanje tih snimaka iz memorije računara na desktop računara, pa samim tim nisam ni znao da su oni kompletni prebačeni na desktop računara, a da nisu ostali pohranjeni u memoriji računara- izjavio je Rađen u tužilaštvu.
Nakon što su presnimili snimke na USB, Kukić i Rađen odlaze do kuće Alena Kukića gdje pokušavaju sve snimiti na CD-ove koje im je predao inspektor Purišić, međutim to ne uspijevaju, jer je na ovim CD-ovima bilo drugog sadržaja koji se nije mogao presnimavati.
Kukić zatim govori Rađenu da će snimke prebaciti sutradan na poslu što je i učinio te ih 26. marta predao Rađenu, koji ih je dostavio inspektoru Karanoviću. Inspektor Karanović je 26. marta 2018. godine dao Rađenu potvrdu o dobrovoljnoj predaji predmeta.
-Tada mi inspektor Karanović govori da su moje stvari pronađene kod pokojnog Davida Dragičevića, što ranije nisam znao- zaključio je Rađen.
GERILA.info