Nakon što je Okružni sud u Banjaluci poništio ekološku dozvolu za eksploataciju uglja koju je Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS izdalo firmi „Drvo-export” d.o.o. iz Teslića, radovi na ležištu „Bistrica” kod Prijedora i dalje se nastavljaju.
Sudska presuda, kojom je utvrđeno da je proces izdavanja ekološke dozvole prepun nepravilnosti, zasad ostaje samo mrtvo slovo na papiru, dok rudarske mašine i dalje devastiraju dio Bistrice, a lokalna zajednica i ekolozi izražavaju duboku zabrinutost zbog posljedica.
Sud je utvrdio da su radovi započeti bez potrebnih mjerenja buke, kvaliteta vazduha i adekvatnog plana sanacije područja. Ovi propusti posebno su ozbiljni kada se u obzir uzme ugrožavanje rijeke Crljenjice, glavnog izvora pitke vode za mještane. Nedostatak takozvanog „nultog stanja” u dokumentaciji – što znači da nije napravljena procjena ekoloških uslova prije početka radova – čini gotovo nemogućim praćenje stvarnog uticaja projekta.
Dragana Stanković, advokatica koja je zastupala mještane, ističe da je zemljište iskopano do dubine od dvadesetak metara, što onemogućava vjerodostojna mjerenja i monitoring kvaliteta tla. Ono što je bilo prije početka iskopavanja, više ne postoji. Rijeka Crljenjica već sada nosi rizik od kontaminacije, jer se jalovina odlaže u njenoj neposrednoj blizini, a u slučaju većih kiša moglo bi doći do ozbiljnih poplava i katastrofa, upozorava Stanković.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Mještani i Centar za životnu sredinu vide presudu kao pobjedu na papiru, ali gubitak na terenu. Možda je pravda stigla, ali kasno, ističu mještani. Mašine nisu stajale, a šteta je već načinjena, dok je mještanima ostala zagađena voda, prašina i rupe u zemljištu.
Daniel Lazić, organizator protesta i jedan od tužilaca, ističe da presuda potvrđuje ono na šta su mještani upozoravali godinama. Naglašava da ne osjeća nikakvo olakšanje. Ističe da je sud tek sada formalno priznao sve nepravilnosti, ali ko će nadoknaditi gubitke koje su već pretrpjeli, pita se Lazić i dodaje da situaciju vidi kao „operaciju koja je uspjela, ali je pacijent preminuo”.
Nastavak eksploatacije uglja u Bistrici uprkos sudskoj presudi. VIDEO: Zoran Ninić
Centar za životnu sredinu Banjaluka, koji je zajedno sa mještanima pokrenuo postupke protiv firme „Drvo-export,” ističe da će nastaviti pravnu borbu. Ratko Pilipović, pravnik Centra, navodi da je ova presuda značajna jer jasno ukazuje na nedostatak odgovornosti Ministarstva. Naglašava da su odmah obavijestili inspekciju i zatražili hitnu obustavu radova.
Ipak, aktivista Zoran Ninić izrazio je sumnju da će pravda ikada biti u potpunosti zadovoljena. „Oni i dalje kopaju, voze rudu u teškim kamionima koji uništavaju naše puteve. Bojim se da će investitor samo pribaviti nove papire i nastaviti sa iskopavanjem,” ističe Ninić za Gerilu, ukazujući na moguće katastrofalne posljedice, uključujući rizik od poplava i zagađenja tla usljed nepravilnog odlaganja jalovine. “Kada se desi tragedija kao u Jablanici, biće kasno”, upozorava Ninić.
Okružni sud je potvrdio da je Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS olako izdalo ekološku dozvolu, ne tražeći ni osnovne procjene uticaja na životnu sredinu. Osim toga, mještani su podnijeli tužbu i u parničnom postupku, tražeći nadoknadu za pretrpljenu materijalnu štetu i povredu prava na zdravu životnu sredinu.
I dok pravni zastupnici i ekolozi tvrde da je presuda korak naprijed, mještani Bistrice, čini se, gube vjeru u sistem. U momentu kada bi nadležne institucije trebale djelovati, one ostaju nijeme, dok se njihova djedovina pretvara u opustošeno polje. Presuda koja potvrđuje kršenje zakona je tu, ali pitanje koje ostaje jeste: ko će zaista snositi odgovornost i kada će pravda biti zadovoljena?
POGLEDAJTE JOŠ: “Bistrica od lignita”: Ko kopa po Republici Srpskoj? (VIDEO)
Gerila.info