Grad Banjaluka nelegalno, bez potrebnih dozvola, gradi fontanu u parku Mladen Stojanović. Ovo saopštenjem tvrdi ministar za prostorno uređenje, ekologiju i građevinarstvo u Vladi Republike Srpske, Srebrenka Golić. Ona tvrdi i da je gradnjom u parku narušena ambijentalna cijelina prostora čiji dijelovi su proglašeni za nacionalni spomenik.
Srebrenka Golić tvrdi da je Odjeljenje za prostorno uređenje grada izdalo građevinsku dozvolu ali da je dozvola nezakonita jer je izdata od strane nenadležnog organa u suprotnosti sa regulacionim planom koji je na tom mjestu predvidio zadržavanje česme.
Ona navodi da je park odlukom Komisije za zaštitu nacionalnih spomenika definisan kao zaštitna zona i da je shodno tome Ministarstvo zaduženo za izdavanje građevinskih dozvola.
Srebrenka Golić je pozvala Republičku građevinsko-urbanističku inspekciju da izvrši inspekcijski nadzor i da obezbijedi gradilište koje, prema njenim riječima, predstavlja opasnost za posjetioce parka.
Iz banjalučke gradske uprave odgovaraju da su prilikom izdavanja građevinske dozvole i lokacijskih uslova ispoštovane sve procedure. Navode da je Odlukom o proglašenju Nacionalnim spomenikom jasno definisano koji objekti su nacionalni spomenik a da park Mladen Stojanović nema status nacionalnog spomenika.
“Iz tog razloga predmetni postupak nije proslijeđen Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju na nadležno postupanje”, odgovorili su iz Odjeljenja za prostorno uređenje grada Banjaluka.
Izgradnja fontane u parku Mladen Stojanović počela je u maju ove godine kao rezultat inicijative nove gradske vlasti na čelu sa Draškom Stanivukovićem da u tom parku bude napravljena replika fontane koja je decenijama stajala u parku Petra Kočić u centru grada. Ta fontana je nestala prilikom rekonstrukcije parka Petar Kočić. Rekonstrukcija tog parka koštala je oko 5 miliona maraka a urađena je za vrijeme mandata gradonačelnika Dragoljuba Davidovića. Ne zna se gdje je završila stara fontana a neke od nepotvrđenih teorija su govorile kako je završila u dvorištu jednog od tadašnjih gradskih funkcionera.
Gradnja replike fontane, najavljeno je, koštaće Banjaluku oko 200 000 maraka.
GERILA info.