Predsjednik SDS-a Milan Miličević ponovo je izabran za načelnika Teslića – teže nego što je iko očekivao – i pred njim je sad izuzetno složen zadatak: formiranje skupštinske većine. U ovom trenutnu nijedan blok, ni SDS ni SNSD, nema dovoljan broj ruku i sve će, kako stvari stoje, zavisiti od SPS-a i Dragutina Škrebića.
Lokalni parlament u Tesliću broji 29 odbornika. Za većinu je potrebno 15 ruku. Miličević kontroliše 11 odbornika, dok se na listi SNSD-a nalazi osam imena (jedno manje nego prošle godine). Selakovi socijalisti imaju četiri odbornika, SDA dva, a BH zeleni jednog. Kada bi u politici važili zakoni matematike, SNSD bi sa socijalistima, SDA i BH zelenima imao 15 odbornika. Ali, to još nije izvjesno.
Uz SDS su HDZ 1990 i SDP (odnosno „Pokret za Teslić“) sa po jednim odbornikom. DEMOS takođe ima jednog odbornika, ali se još ne zna “kojem će se jatu prikloniti”. Odbornik DEMOS-a biće aktuelni direktor Srednje tehničke škole Veljko Jotanović kojem, kako saznajemo, nude mjesto potpredsjednika lokalnog parlamenta.
“Odborniku BH zelenih Mersadu Topovčiću nude mjesto drugog potpredsjednika teslićke skupštine. Ovo mjesto misle uvesti proglašenjem Teslića za grad. To je inicijativa koju je pokrenuo prije dvije godine, ali su je sada okončali kadrovi SNSD-a. Ukoliko to bude dogovoreno, opština će morati izdvajati 70.000 maraka godišnje za platu drugog potpredsjednika. Ni Prnjavor, ni Derventa nemaju ovu „fotelju“”, kaže naš sagovornik koji odlično poznaje prilike u Tesliću.
Da stvari nisu do kraja složene govori i podatak da je odbornik SPS-a Slaven Jelić prije nekoliko dana i sam konstatovao kako je inicijativu za proglašenje Teslića gradom pokrenuo upravo Miličević. Jelić je pritom bio drugi po broju glasova na listi SPS-a.
“Jelić je trenutno načelnik Odjeljenja za društvene djelatnosti u Tesliću i ističe mu mandat. Drugim riječima, ostaje bez posla. SNSD mu je ponudio mjesto upravnika pošte, ali je malo izvjesno da će prihvatiti to. Škrebić je upravo Jelića početkom godine promovisao kao kandidata za načelnika Teslića, a nakon toga je SPS okrenuo list i podržao kandidata SNSD-a Nedeljka Kerića”, priča naš sagovornik.
Aktuelni vršilac dužnosti izvršnog direktora za pravne poslove u „Autoputevima Republike Srpske“ i novi odbornik SNSD-a u SO Teslić Siniša Gavrić, kako kaže naš sagovornik, želi da preuzme odbor SNSD-a u ovoj stranci.
“Gavrić, generalni sekretar Vlade Srpske Dalibor Panić i pomoćnik ministra turizma Srpske Mišo Stojanović tražili su na „najvišem mjestu“ smjenu Radislava Đurića sa mjesta predsjednika OO SNSD-a u Tesliću. Đurić je čovjek Srđana Klječanina Rufija i zbog toga je to maltene nemoguća misija. Ipak, ako Đurić ne napravi većinu, teško može ostati predsjednik opštinkog odbora”, rekao je naš sagovornik.
Socijalistička partija Srpske je na lokalnim izborima u Tesliću imala rast broja glasova i rast procenta učešća u ukupnom broju glasova u odnosu na 2020. godinu. Lider SPS-a u Tesliću Dragutin Škrebić 2020. godine nije bio na listi za lokalnu skupštinu već kandidat za načelnika opštine, a na ovogodišnjim izborima bio je nosilac liste i ta je činjenica donekle „pogurala“ listu.
“To se posebno odnosi na područje samog Teslića gdje je najveći broj radnika „Destilacije“ i „Škrebić Kompani“. SPS je ostvario isti broj mandata u SO Teslić kao i 2020. godine”, istakao je naš sagovornik.
DNS je sa 822 glasa pao na 144 glasa, koliko je imao i na republičkim izborima 2022. godine. S druge strane, DEMOS je nastupao u koaliciji sa Ujedinjenom Srpskom i kandidat DEMOS-a je ostvario jedan mandat, odnosno jedan mandat manje nego 2020. godine. Ako se saberu glasovi DEMOS-a i Ujedinjene Srpske iz 2020. godine od 1.702 glasa, jasno je da je zajednička lista ove godine sa 940 glasova ostvarila 752 glasa manje u odnosu na rezultat od prije četiri godine.
“To govori o značajnom padu povjerenja glasačkog tijela prema ove tri stranke na području opštine Teslić. Ne treba izgubiti iz vida da je DEMOS u periodu od 2018. do 2020. godine učestvovao u SNSD-ovoj skupštinskoj većini i nelegalnom imenovanju kadrova u javne ustanove na području Teslića. Takođe, značajna je pojava i odliva kadrova i glasača iz ove tri stranke, dobrim dijelom u SNSD, što je još jedan od pokazatelja da se i u Tesliću SNSD održava na račun svojih partnerskih stranaka”, smatra naš sagovornik.
Bošnjačke stranke (SDA, SDP BiH i nova stranka BH Zeleni) imaju četiri mandata u teslićkom parlamentu. Dio kadrova i glasača SDA je napustio ovu stranku i prelio se u novu partiju „BH Zelene“.
“U matematici za raspored mandata i SDA je sa drugim mandatom za oko 50 glasova i BH Zeleni za otprilike isti broj prelaskom cenzusa skinuo 12. mandat SDS-u. Obje ove stranke su javno podržavale i na terenu radile uz otvorenu kupovinu glasova za kandidata SNSD-a za načelnika. SDP BiH je podržao Miličevića, kao i HDZ 1990. Hrvatske stranke su tako prvi put nakon 30 godina izborile mandat u Skupštinu opštine Teslić”, rekao je na kraju naš sagovornik.
Goran Dakić