Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske, nakon što su sprovedene sve neophodne procedure, pokrenuo je postupak javne nabavke lijekova za rijetke bolesti. Na ovaj način će za oboljele od rijetkih oboljenja u RS biti obezbjeđeni pojedini najnoviji u svijetu dostupni lijekovi.
U saopštenju FZO RS ističe se da je Narodna skupština Republike Srpske po hitnoj proceduri usvojila dopune Zakona o zdravstvenom osiguranju, čime je Fondu omogućeno da nabavlja u okviru posebnog programa i lijekove za rijetke bolesti.
“Fond je javnu nabavku raspisao na osnovu potreba (koji lijekovi za koja oboljenja su potrebni i u kojim količinama) koje nam je dostavio Univerzitetski klinički centar Republike Srpske, a nakon inicijative Komisije za rijetke bolesti Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite. U skladu sa tim, u otvorenom postupku za ovu godinu nabavlja se sedam lijekova za rijetka oboljenja, kao što su cistična fibroza, Pompeova bolest, mukopolisaharidoza tip 2 i 4, Gošeova bolest, kao i lijek za liječenje akutnih napada angioedema. Vrijednost nabavke je 4,5 miliona KM bez PDV-a, a obavještenje o nabavci sa svim detaljima je dostupno i na internet stranici FZO RS”, ističe se u saopštenju Fonda.
Iz Fonda naglašavaju da je, budući da je u pitanju međunarodni javni tender, a da u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama BiH ovakvi otvoreni postupci traju minimalno 40 dana, neophodno strpljenje i razumijevanje jer će okončanje kompletne procedure zavisiti od više faktora na koje FZO RS ne može da utiče.
“Pored duge procedure, okončanje javne nabavke zavisi i od zainteresovanosti proizvođača, odnosno distributera koji bi trebalo da u predviđenom roku prikupe potrebnu dokumentaciju da bi se tender realizovao u što kraćem roku i da bi se izbjegle eventualne žalbe. Naša opreznost proizilazi iz činjenice da Zakon o javnim nabavkama BiH jednako tretira nabavku lijekova kao i bilo koje druge robe, te su zbog komplikovanih i dugih procedura nerijetko potrebni mjeseci da bi se nabavka lijekova realizovala”, ističe se u saopštenju.
Dakle, zainteresovanost distributera može biti značajan problem, što je za Gerilu potvrdio i Dragoslav Šinik, predsjednik Udruženja za pomoć mentalno nedovoljno razvijenim licima iz Gradiške. On ističe da je veledrogerijama u inetersu da nabave skupe lijekove, ali da im se ne isplati da nabavljaju jeftine lijekove.
“Interes im je kada je lijek pola miliona maraka. Na primjer, za jedno dijete terapija za cističnu fibrozu na godišnjem nivou košta oko 250 hiljada evra. Njima se to isplati uvesti iz razloga što imaju svoju maržu i imaju ekstra dobru zaradu na tome. A, recimo, za frisium (lijek za epilepsiju, op. a.) koji je u Austriji u maloprodaji 13 evra, za njega su nezainteresovani zato što ga ima malo i mala mu je cijena, samim tim mala im je zarada, dok će se za skupe lijekove otimati ko će ih uvesti”, ističe Šinik.
Inače, o ovom problemu je Gerila već pisala.
https://www.gerila.info/naslovna/rijetke-bolesti-cesti-problemi-nedostatak-lijekova-za-oboljelu-djecu/
Svaka veledrogerija kada uveze lijek ona obračuna maržu, bez obzira ko lijek plaća, naglašava Šinik. U ovom slučaju lijek će platiti država, odnosno Fond zdravstvenog osiguranja.
“Uopšte ne sumnjamo da neće biti zainteresovanosti veledrogerija za uvoz skupih lijekova. Njima se ne isplati da uvezu lijek i da ga drže na policama i da čekaju hoće li neko skupiti pola miliona maraka da ga kupi ili neće. Međutim, kada je njima garantovano da će ga prodati, kada se nalazi na listi, sigurno će ga naručiti”, navodi Šinik.
Što se jeftinijih lijekova kojih nema na našem tržištu tiče, Šinik naglašava da je i dan danas problem kako obezbijeditri modus za uvoz lijekova koji su potrebni a za koje veledrogerije nisu pokazale interes zato što ne mogu zaraditi na njima.
“Ti lijekovi su i dalje rijetki na našem tržištu ali su za njih to male pare. Fond je to riješio na taj način da gdje god kupite lijek oni ga refundiraju, bez obzira na cijenu lijeka. Dakle, refundiraju sve lijekove kojih nema na našem tržištu”, ističe Šinik i dodaje da je ovo generalno dobar potez Fonda koji će ljudima olakšati nabavku lijekova.
Gerila.info