“Milorad Dodik i njegovi ljudi polako ali sigurno provode otcjepljivanje Republike Srpske od ostatka Bosne i Hercegovine”, izjavio je specijalni izaslanik SAD za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar u intervjuu za HRT.
Anonimni izvori dojavili su da se Vašington i London slažu da je prevršio mjeru i da ne mogu očekivati daljnju saradnju u budućnosti.
Eskobar je naglasio kako su ograničenja Ustava BiH i ograničenja Dejtonskog sporazuma vrlo jasna.
“Budući da podržavamo tu zemlju, podržavamo i njen teritorijalni integritet, suverenitet i multietnički karakter. Podržavamo Dejtonski mirovni sporazum, kao i sve mjere koje omogućavaju njegovo uvođenje. To uključuje bonska ovlaštenja visokog predstavnika za BiH”, rekao je Eskobar za HRT.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Dodao je da će sarađivati sa Dodikom kako bi unaprijedili put BiH prema Evropi, ali samo ako se Dodik zadrži unutar granica, tj. unutar konteksta Dejtonskog sporazuma.
“Ako ga prekrši, moramo mu dati do znanja da će biti posljedica”, ističe Eskobar i dodaje da je Dodik na putu raspuštanja državnih institucija.
“Želi Republiku Srpsku izuzeti iz Dejtonskog sporazuma. Biće posljedica. Neke smo već vidjeli. Na primjer, upotreba bonskih ovlaštenja da bi se poništila neka pravna djelovanja. Na raspolaganju imamo i druga sredstva uključujući sankcije. Razmislićemo o upotrebi nekih od tih sredstava”, ističe Eskobar.
Specijalni izaslanik SAD za Zapadni Balkan naglašava da je Dodikov glavni cilj da zaštiti korumpirane veze.
“Želi stvoriti Republiku Srpsku bez ičijeg uticaja, bez uticaja državnih sudova, tužilaca, istražilaca, poreznih institucija. Rusija izvlači korist iz toga, ali mislim da je prije svega riječ o domaćoj pojavi”, navodi Eskobar.
U međuvremenu, novoizabrani vršilac dužnosti direktora Službenog glasnika Miloš Lukić za UNA TV je izjavio da će Službeni glasnik Republike Srpske sutra (nedelja) objaviti Ukaz predsjednika Srpske Milorada Dodika o proglašenju Zakona o izmjeni Zakona o objavljivanju zakona i drugih propisa Republike Srpske.
Lukić je rekao da se ne plaši Kristijana Šmita i da je Službeni glasnik, kao i sve institucije Republike Srpske, stariji od Kancelarije visokog predstavnika i za sve u Republici Srpskoj mnogo važniji.
“S obzirom na to da u Bosni i Hercegovini imamo čovjeka koji se lažno predstavlja kao visoki predstavnik mi u Službenom glasniku ćemo se prema njemu tako i odnositi. Prvi zadatak nam je, naravno, da objavimo Ukaze o proglašenju Zakona koje je potpisao predsjednik Republike Srpske, Milorad Dodik, i drago mi je što ću moći učestvovati u tom procesu. To će biti još jedna u nizu objava Službenog glasnika koje se još od januara 1992. godine, od kada je objavljena prva, odnose na važne odluke koje donose instuitucije Republike Srpske”, poručio je Lukić.
HRT/UNA TV