Izjava Milorada Dodika, koju ponavlja gotovo pa svaki drugi dan, da Republika Srpska posjeduje deponovan novac u inostranstvu, ali da je problem u tome što zbog američkih sankcija postoje blokade koje sprečavaju da se izvrši transfer na domaće račune, i dalje izaziva žestoke polemike u javnosti.
Dok iz opozicije traže odgovor od lidera SNSD-a gdje se nalazi taj novac, kako je završio u inostranstvu te zahtjevaju da se u istragu oko toga uključe i nadležni pravosudni organi, ministarka finansija RS Zora Vidović pokušala je da relativizuje izjavu njenog stranačkog šefa, tvrdeći da takvi tajni računi ne postoje.
Da li je Dodik u iznenadnom nastupu iskrenosti zaista otkrio da Republika Srpska posjeduje neke silne milione na stranim računima, ili je pak istina ono što tvrdi Vidovićeva, pitali smo za mišljenje ekonomistu Svetlanu Cenić. Ona za Gerilu kaže da “ono što lider SNSD-a priča, kao i obično, nema blage veze s istinom”.
“Deponovovanje i investiranje novca radi samo Centralna banka, ali u bankama koje nemaju svoje poslovnice na teritoriji BiH i zna se koje su to najveće banke. To entiteti ne rade, niti mogu da rade. Dodik je u obrazloženju svoje izjave dodao i da su to, kao navodno, pare nekih naših ‘prijatelja’. Ko su i kakvi su to prijatelji koji ne mogu da uđu u zemlju? Republika Srpska i njeni računi nisu sankcionisani”, ističe Cenićeva.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Objašnjava da se novac poreskih obveznika drži u komercijalnim bankama, da moraju biti minimum četiri banke zbog rizika, te da su to depoziti, porezi, doprinosi.
“Tako da stvarno ne znam o čemu Dodik priča i o kojim prijateljima? Jedino ako nije mislio na svoje prijatelje iz Rusije i Kine, možda Mađarske. Međutim, znate i sami da Rusija baš nije poletna da daje pare ako nije u pitanju neka transakcija ili nešto slično. Osim toga, i oni su pod sankcijama. Što se tiče Mađarske, ona je sama u problemu zbog fondova EU. Osim toga, iz te zemlje je rečeno da može izdvojiti sto i nešto miliona evra za obrtanje novca i da se kupuje njihova roba. Podsjetiću vas i na one pare za koje je Dodik rekao da će stići iz Mađarske i da će time nadomjestiti to što su se Nijemci povukli iz projekata. Ne znam da li ste vi čuli da su te pare ikad ušle u Republiku Srpsku? Možda ne znam ili nisam upućena da su ušle te mađarske pare za projekte”, pita Cenićeva.
Takođe, ona ističe da se Republika Srpska ne nalazi pod sankcijama, ali da lidera SNSD-a, kako kaže, “boli to što niko ne daje kredit”.
“Nema povjerenja za ono što je mislio da se zaduži na inostranim berzama. Žao mi je, ali ne postoji povjerenje i to govorim od prvog dana. Ne zato što sam ja zaljubljenik u Ameriku ili EU, tate ili mame, već jednostavno zato što su SAD najveći dioničar, odnosno imaju praktično najveći ulog i najveću kvotu u MMF, Svjetskoj banci takođe”, ističe Cenićeva.
Podsjeća i na to da je postojala priča da će se nastaviti pregovori s MMF, ali aktuelna vlast u Republici Srpskoj “neće postojanje uslova uz pregovore”.
“Oni bi htjeli da pare dobiju ‘onako’. Pa, malo će to teže ići nego ranije. Bila je prilika kroz Program rasta da uđu neke pare, pa vidite da se ne mogu dogovoriti iako je Trojka bila spremna na sve ustupke Čoviću i Dodiku, ali je majka tvrda srca bila kad su smišljali mehanizam koordinacije. Na silu Boga je trebalo ubaciti 1.400 ljudi u mehanizam i samo što mjesne zajednice tamo nisu ušle”, zaključuje Cenićeva.
Lider SNSD-a i danas je govorio o famoznim parama, koje postoje ali on do njih ne može da dođe, a potom i optužio službenika američke Ambasade u BiH da obilaze susjedne zemlje i banke, od kojih traže da ne sarađuju sa vlastima Srpske.
“I danas nema nijedne banke u Srpskoj koja je spremna ili iz straha od Amerikanaca ne smije da sarađuje sa Vladom Srpske“, rekao je Dodik.
On je dodao da se oni koji uvode sankcije nadaju da će Vlada Srpske ostati bez novca, ali da Srpska ima međunarodne prijatelje koji su spremni da joj finansijski pomognu.
“Ali, zbog političke blokade sada se taj novac ne može doznačiti na naše račune“, rekao je Dodik i napomenuo da je samo Srpskoj onemogućen reprogram na bečkoj berzi.
Međutim, opet je ponovio kako je Srpska finansijski stabilna.
Inače, već sedmicama traje pravi mali “rat” saopštenjima i izjavama između američke Ambasade u BiH i Dodika, kojem se u javnim nastupima pridružuje uži krug bliskih saradnika. Iz ambasade gotovo svakodnevno postavljaju predsjedniku Srpske pitanja o nimalo ružičastoj finansijskoj situaciji u Srpskoj, dok lider SNSD-a odgovara kako su netačne informacije o povlaštenom položaju firmi povezanih sa njegovom porodicom i sumnjivim nestankom stotina miliona maraka budžetskog novca.
Gerila.info