Branislavu Zeljkoviću u prostorijama Ujedinjene srpske na ruke predato 250.000 maraka, navodi se u optužnici koju je protiv njega podiglo Republičko javno tužilaštvo
Portal Gerila.info ekskluzivno objavljuje kompletnu optužnicu protiv Branislava Zeljkovića (36), bivšeg direktora Instituta za javno zdravstvo i saučesnika optuženih za milionsku zloupotrebu položaja u postupcima javnih nabavki medicinske opreme tokom pandemije virusa korona.
Osim Zeljkovića optuženi su još i Slavko Bojić (49), Sani Crljić (51), Saša Marković (42) i Dragan Dubravac (47).
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
U cilju dokazivanja krivice, pored već poznatih materijalnih dokaza koji se broje u hiljadama, Tužilaštvo Republike Srpske saslušaće i 70 svedoka, te pet veštaka.
Među svedocima koji će biti saslušani su mahom radnici Instituta za javno zdravstvo RS, ali i vlasnici privatnih firmi, te Vlado Đajić, direktor UKC RS.
U optužnici se do detalja navodi na koji način su optuženi komunicirali pre svake kupoprodaje u kojima su građani Srpske oštećeni za milionski iznos.
Isto tako, jasno se primećuju da optuženi nisu gubili nijednog trenutka da završavaju poslove, dok su i isto vreme građani Srpske živeli u strahu bombardovani svakodnevnim informacijama o zatvaranjima i poštovanju nametnutih propisa zbog pandemije.
Nabavkom medicinske opreme po višestruko većim cijenama od nabavnih, koje je u ime Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske, provodio po prethodnom dogovoru sa drugim osumnjičenim osobama, u optu#nici se navodi da je Branislav Zeljković pribavio sebi protivpravnu imovinsku korist u iznosu od najmanje 335.000 KM, Saši Markoviću i „Travel for fun“d.o.o Banjaluka u iznosu od 578.780 , Slavku Bojiću i “Procontrol” d.o.o.Banjaluka u iznosu od 241.562,50 KM i Saniju Crljiću i „Sineks laboratorija“ d.o.o. Banjaluka u iznosu od 28.700 KM.
Tužilaštvo je zatražilo da se navedeni iznosi oduzmu od optuženih, ukoliko se tokom postupka dokaže njihova krivica.
Zanimljivo je da se Zeljkovića osim za zloupotrebu tereti i za primanje mita, a navodi se da su mu na vlastiti zahtjev novac donosili u prostorije Ujedinjene srpske, čiji je član.
[pdf-embedder url=”https://www.gerila.info/wp-content/uploads/2022/10/optuznica-Zeljkovic1.pdf” title=”optuznica Zeljkovic(1)”]
Maske
Prema optužnici, Zeljković i Bojić su u periodu od 23. do 25. marta 2020. godine putem aplikacija „Viber“ i „We Chat“ dogovorili vrstu, količinu i višestruko uvećanu cijenu maski KN95/FFP2. Međutim, kako Bojićeva firma „Procontrol“ nije ispunjavala uslove da učestvuje na javnom tenderu, Bojić u posao uvlači Dragana Dubravca direktora „Promedinga“. Optužnica navodi da Dubravac nije ni znao za dogovor Zeljkovića i Bojića.
Dubravac i Bojić potpisuju ugovor o zajedničkom učešću u postupku nabavke medicinske zaštitne opreme za potrebe IZJZ.
Ipak, navodi se da je Dubravac bio svestan da u posao uključuje Bojićevu firmu „Procontrol“ iako je znao da ona ne ispunjava uslove za učešće u postupku nabavke pomenute medicinske opreme.
Nakon što su izabrani od strane IZJZ, Bojić 25. marta 2020. godine putem mejla dostavlja ponudu za nabavku 50.000 respiratornih maski „KN 95“ čija je vrijednost 345.000 maraka, bez PDV-a. Zeljković istog dana donosi Posebnu odluku o pokretanju postupka nabavke, a potom i Odluku o pokretanju postupka nabavke pregovarački postupkom bez objave obavještenja o nabavci za nabavku 50.000 respiratornih maski, prilagođavajući nabavku prethodnom dogovoru sa Bojićem.
Zeljković se tereti da je svjesno kršio propise, jer je znao da Tenderskom dokumentacijom uopšte nije predviđena mogućnost učešća grupe ponuđača, niti je firma „Procontrol“ bila registrovana za obavljanje djelatnosti iz predmeta javne nabavke. Maske su plaćane 6, 9 maraka bez pdv-a po komadu, a nabavljene iz Kine po cijeni od 0, 35 maraka.
Novac u ukupnom iznosu od 345.000 maraka, u dvije tranše isplaćen je na račun firme „Procontrol“.
Nakon uvoza maski Bojić traži od Dubravca da formira cijenu prema „Procontrolu“ od 2, 06 maraka bez PDV-a po komadu, te da mu od ukupno naplaćenog iznosa isplati 85.000 maraka, koje je kako je rekao, morao predati nekome, što je Dubravac i učinio.
Mito
Najzanimljivija tačka optužnice je ona u kojoj su Zeljković i vlasnik turističke agencije „Travel for fan“.
Zeljković je sa optuženim Sašom Markovićem dogovorio kupovinu 30.000 medicinskih zaštitnih odijela, 50.000 maski za lice FFP2 i 500 komada beskontaktnih digitalnih termometara po cijeni od 2,38 miliona maraka bez PDV-a. Za ovu nabavku iskorišten je takođe „Promeding“ Dubravca koji je prvo sa „Travel for fan“ turističkom agencijom dostavio ponudu u formi grupe ponuđača, iako Tenderskom dokumentacijom to nije bilo dozvoljeno. Kao i slučaju firme „Procontrol“, ni turistička agencija naravno nije ispunjavala nikakve uslove.
Marković nakon svega upoznaje Zeljkovića da odijela nisu iz Kine, već iz BiH, pa optuženi zaključuje Aneks ugovora za nabavku medicinske zaštitne opreme kojim se smanjuje jedinična cijena odijela sa 66 KM na 50 KM bez PDV-a.
Zeljković ne samo da je bio upoznat da nije radilo o zaštitnim odijelima, već i dalje za potrebe Instituta nabavlja ovakva, loša odijela.
Zanimljiva je i poruka koju je Zeljkovića napisao u jednom trenutku Markoviću, a glasila je „ 9 KM x odijelo“, odnosno da se optuženom za svako nabavljeno odijelo isplaćuje po 9 maraka.
Iznose na ime tražene provizije za nabavku odijela Marković je odnosio u prostorije Ujedinjene srpske.
Prema navodima iz optužnice, ovi iznosi su se kretali od 5.000 do 25.000 maraka.
Marković je od aprila 2020. godine do marta 2021. godine na ovaj načinm u 20 navrata Zeljkoviću predao najmanje 250.000 maraka u prostorijama Ujedinjene srpske.
Hirurške maske
Nakon što je proglašeno vanredno stanje zbog pandemije virusa korona u Republici Srpskoj optuženi Branislav Zeljković je stupio u kontakt i sa Aleksandrom Milijaševićem, direktorom firme „Far Star Ogis Medical“ iz Srpca. Milijašević je upoznao optuženog da se njegova firma bavi proizvodnjom hirurških maski, te da već na stanju ima 10.000 komada po ceni od 0,16 maraka bez PDV-a, te veću količinu po ceni od 0,50 maraka bez PDV-a.
Prema navodima iz optužnice, Zeljković je rekao Milijaševiću da će mu se javiti čovek preko koga će obaviti prodaju maski. Z aovaj posao optuženi je angažovao Sanija Crljića direktora „Sineks laboratorije“.
Optuženi je tako svesno pribavljajući korist na štetu budžetskih sredstava Srpske dogovorio da se maske od 0,16 KM Instituttu za javno zdravstvo RS prodaju po ceni od 0,69 maraka bez PDV-a, a one od 0,50 KM po ceni od 0,89 KM po komadu bez PDV-a.
Institut je po naredbi Zeljkovića proveo četiri postupka javne nabavke direktnim sporazumom sa „Sineks laboratorijom“ ukupne vrednosti 70.500 maraka, iako je dozvoljeni godišnji limit za ovakvu vrstu bio tek 6.000 maraka.
U ovim postupcima zaključeno je ukupno 12 ugovora o prodaji i sporuci hirurških maski.
U optužnici se navodi da Tužilaštvo predlaže saslušanje 70 svjedoka, kao i pet vještaka i stručnih lica.