Radnici u pravosuđu u štrajku su od 28. februara, a kako su naveli, isti ne namjeravaju obustaviti sve dok se ne ispune njihovi zahtjevi. Istovremeno, kako saznaje GERILA, štrajkačima se prijeti suspenzijama, koje bi za rezultat mogle imati uskraćivanje plate neposlušnim službenicima, iako za to nema uporišta u aktuelnim zakonskim rješenjima.
Podsjećamo, Sindikat pravosuđa traži od Ministarstva pravde da se procenat povećanja plata zaposlenih uskladi, ne sa platama, već sa procentom povećanja plata nosilaca pravosudnih funkcija. Interesantno je to što sudijama i tužiocima u njihovim platama, koje su oko 4.320 KM, nisu uračunati topli obroci. Oni zbog toga što su formalno-pravno diskriminisani, tuže entitet te nakon sudskih presuda naplaćuju dodatne iznose sa kamatom. Ostali radnici u pravosuđu, koji u prosjeku imaju platu 1.170 KM, u okviru pomenute cifre imaju uračunat topli obrok, regres i naknadu za težinu i složen posao, te se zbog toga ne smatraju diskriminisanim i nemaju pravo koje imaju njihove “diskriminisane” kolege.
Predsjednik Sindikata Siniša Petrović rekao je ranije da su zahtjevi radnika razumni, a jedan od njih je da se plate administrativnim radnicima povećavaju procentualno onda kada i nosiocima pravosudnih funkcija, kojima su do sada dva puta povećane, dok ostali nisu dobili ništa. Kazao je i da su spremni za pregovore i kompromis te da je štrajk organizovan uz poštovanje minimuma procesa rada u skladu sa Zakonom o štrajku.
U međuvremenu je čak i predsjednik Srpske Milorad Dodik govorio o štrajku te se složio da su zahtjevi radnika opravdani. Njegov prijedlog, koji je iznio u razgovoru za portal Klix, jeste da se plate radnika u pravoduđu povećaju nauštrb primanja sudija i tužioca koji, po njemu, imaju neopravdano velike plate.
Iako se Dodikova riječ u SNSD-u smatra svetinjom, naredni koraci institucija upućuju na to da od pomenutog rješenja nema ništa, i da je prijedlog lidera SNSD-a bio samo “dimna bomba”, zahvaljujući kojoj je on trebao ispasti pozitivac a stanje ostati isto.
Bilo kako bilo, GERILA je još prije 20 dana u tekstu Ministar Bukejlović radnicima u pravosuđu: “Ko štrajkuje – nema plate, a posao se mora odraditi” (link na –
https://www.gerila.info/ministar-bukejlovic-radnicima-u-pravosudju-ko-strajkuje-nema-plate-a- posao-se-mora-odraditi/) pisala da se štrajkačima sprema svojevrsna kazna zbog talasnja. Krajem prošle sedmice načinjen je novi korak ka pomenutom epilogu.
Obavještavamo vas da je Odjeljenje za informacione tehnologije, u skladu sa vašim zahtjevom,
dodijelilo element sa nazivom Suspenzija 100 bez plate, u kojem se nalaze polja Datum i Datum u koja se unosi period u kojem je radnik bio u štrajku u obračunskom periodu. U
polju Osnovica za obračun doprinosa unosi se osnovica za obračun doprinosa za uneseni period (Datum od – Datum do)", navedeno je u odgovoru Zore Vidović, ministarke finansija, na pitanje upućeno iz Ministarstva pravde.
Kako ističe sagovornik GERILE, zaposlen u jednoj banjalučkoj pravosudnoj instituciji, namjere vlasti podrazumijevaju kršenje zakona, samo kako bi kaznili one koji su se drznuli da izraze svoje nezadovoljstvo.
“Suština ovog dopisa jeste prijetnja da nam neće platiti dane štrajka. A pošto ne postoji zakonska opcija da nam ne obračunavaju platu za dati period, jedina im je opcija svim radnicima koji su u štrajku da pišu suspenzije, što je protiv zakona, Suspenzija je posebna stavka, određuje je disciplinska komisija posebnom odlukom”, ističe izvor našeg portala.
Predsjednik Sindikata Siniša Petrović navodi da se u štrajk krenulo sa 29 institucija, a u ovom trenutku su 34 institucije štrajku, te da broj institucija u štrajku raste, ali i da neke institucije nisu imale sindikalne organizacije, ali su početkom štrajka pristupile štrajku i na ustavno zagarantovano način tražili prava. Štrajk radnika u pravosuđu Republike Srpske koji traje od pretprošle srijede stvorio je velike probleme građanima kojima su bile potrebne administrativne usluge u nadležnosti sudova.
Rješenja, bar za sada, nema na vidiku.
GERILA imfo