Grad Banja Luka nije prihvatio inicijativu za izgradnju hidroelektrana na rijeci Vrbas, saopštio je prvi čovjek Banjaluke nakon sastanka sa predstavnicima “Koalicije za Vrbas”.
“Više nevladinih organiyacija i građana okupljeno u Koaliciji za Vrbas konstantno izražava interesovanje za izgradnju malih hidroelektrana na Vrbasu. Grad je još u aprilu dobio inicijativu za izgradnju novih hidrocentrala i danas sam bio u prilici da predstavnicima ovih nevladnih organizacija izložim naš stav. Mi nismo prihvatili ovu inicijativu za izgradnju novih centrala na Vrbasu. Vraćamo resornom ministarstvu dopis,” izjavio je Radojičić.
Odluku grada podržao je i predsjednik banjalučke skupštine Zoran Talić.
“Prvi problem ove inicijative je što nije urađena studija procjene uticaja izgradnje novih centrala na eko sistem Vrbasa i Banjaluke. Ukoliko ova inicijativa i dobije pozitivnu procjenu uticaja na sredinu, mišljenja sam da o daljim izgradnjama hidrocentrala na Vrbasu moraju odlučivati sami građani Banjaluke i to glasanjem jer Vrbas pripada svima nama”, istakao je Talić.
Da bi se uopšte nastavila razmatrati inicijativa – potrebna je procjena njenog eventualnog uticaja na ekološku sredinu, poručuju iz GU Banjaluka, a to je upravo ono na šta upozoravaju iz “Koalicije za Vrbas”.
“Zakonska obaveza bi bila da se napravi takva procjena. Gradska uprava Banjaluka vraća pokrenutu inicijativu predlagaču, a to je “Elektroprivreda RS” i zavisno preduzeće “Hidroelektrane na Vrbasu”, i ne daje mu pozitivno mišljenje na nju. Još jedan preduslov koji bi mora postojati je da se na ovom području Vrbasa uradi prostorni plan, a to je po zakonu jer se radi o zaštićenom području bogatim prirodnim bogatstvima”, naglasio je gradonačelnik Banjaluke.
Skupština grada Banjaluka je još 2005.godine takođe odlučivala o inicijativi izgranje malih hidroelektrana na Vrbasu i dala negativno mišljenje.
„Očekujemo da u narednom periodu i republičke institucije prihvate ovakav jasan stav Banjaluke, odnosno da ne nastave sa procedurom za izgradnju hidroelektrana na Vrbasu. Kao Koalicija za Vrbas okupljamo najaktivnija udruženja na teritoriji grada i imamo vrlo jasan stav da ne postoji mogućnost za izgradnju novih hidroelektrana na Vrbasu. Hidroelektrane su štetne i po prirodu po ljude, ekonomski nisu isplative, predstavljaju zastarjelu tehnologiju i sa više aspekata ugrožavaju kvalitet života u gradu!“, istakla je Nataša Crnković, predsjednica Centra za životnu sredinu.
Nikola Stanković, direktor Kajak- kanu kluba Vrbas je rekao da je današnji sastanak svima ulio nadu da najavljenih hidroelektrana neće biti.
„Mi smo od samog početka u Koaliciji za Vrbas i imamo stav da se na ovoj rijeci ne smiju graditi hidroelektrane i to ne samo zbog kajaka kao sporta. Svi građani Banjaluke i oni koji žive uz rijeke su protiv toga“, naglasio je Stanković.
GERILA.info