U odnosu prema problemu zagađenog vazduha u Banjaluci nema razlike između prethodne administracije, Igora Radojičića i aktuelne, Draška Stanivukovića. I jedni i drugi minimiziraju i pod tepih guraju činjenicu da senzori za mjerenje kvaliteta vazduha godinama pokazuju da je vazduh u Banjaluci opasan po zdravlje.
Gradska vlast je na svom sajtu objavila kako Odjeljenje za komunalne poslove objavljuje i kako će nastaviti da objavljuje redovno podatke koje dobijaju od Republičkog hidrometeorološkog zavoda. To isto su tvrdili i u bivšoj administraciji. Sporno je ono na šta upozoravaju aktivisti a to je da RHMZ Republike Srpske ne očitava sve potrebne parametre.
“U Banjaluci ono što imamo trrenutno jeste da je grad postavio na svoj sajt kao podatke u realnom vremenu koji se objavljuju na dnevnoj bazi. Međutim u tim podacima nedostaju čvrste čestice i fina prašina. To su PM 10 i PM 2,5 koje su u ogromnim količinama naročito u ovo doba godine. To je jako bitan parametar za koji mi nemamo konkretne parametre i rezultate“, rekla je Majda Ibraković iz banjalučkog Centra za životnu sredinu za Gerila info u decembru 2019. godine.
U gradskoj upravi saopštenjem, koje su objavili na zvaničnoj stranici, tvrde da je kvalitet vazduha posljednjih godina poboljšan.
“Generalno u toku proljetnih i ljetnih mjeseci vazduh je uvijek prve kategorije kvaliteta. Početkom hladnijih dana i sezone grijanja, veliki broj individualnih ložišta emituje u vazduh zagađivače, čija se koncentracija s obzirom na klimatske parametre mijenja“, navode iz gradske uprave.
Još saopštavaju da je najveća koncentracija zagađivača u januaru a da je velika promjena na bolje u gradu došla sa aktiviranjem Eko Toplane. Navode i da uslijed povišenog vazdušnog pritiska i nedostatka vjetra dolazi do nemogućnosti kretanja vazdušnih masa što doprinosi lošem kvalitetu vazduha.
U gradskoj upravi ne navode, a i na to su stručnjaci upozoravali, da je u posljednjih dvadesetak godina u Banjaluci izgrađeno stotine zgrada, često na mjestima gdje nisu trebalo da budu napravljene, i da je tako “poboljšano” nekretanje vazdušnih struja jer su uništene “ruže vjetrova” u gradu.
Saopštenjem gradska uprava apeluje na građane da za zagrijavanje prostorija ne koriste energente koji naročito zagađuju vazduh (ugalj, lož ulje, naftu…).
U međuvremenu senzori Purple Aira danas pokazuju da su vrijednosti kvaliteta vazduha u Banjaluci između 230 i 270, što je katastrofalno. Prije nekoliko dana te vrijednosti su išle i preko 400.
GERILA info