Grad Banjaluka, administrativna služba grada, odjeljenje za finansije, pripremili su Odluku kojom od skupštine grada traže odobrenje za novo kreditno zaduženje u iznosu od 1,5 miliona maraka za potrebe realizacije projekta “Izgradnja sportske gimnazije-sportskog odjeljenja u JU Gimnazija Banjaluka”. Gradska uprava, međutim, traži odobrenje za kredit u investiranje u objekat koji nije u vlasništvu grada.
Grad traži kredit po kamatnoj stopi ne višoj od 5,5 odsto uz rok vraćanja od 60 mjeseci. Osnivanje i izgradnja sporstke gimnazije želja je gradonačelnika Banjaluke Draška Stanivukovića koji sportsku gimnaziju želi da smjesti u objekat Sokolskog doma u Banjaluci. Taj objekat nalazi se u centru grada, stotinjak metara udaljen od banjalučke gimnazije. Kreditna sredstva bila bi iskorištena za sanaciju i adaptaciju postojećeg objekta kako bi on bio pogodan za obrazovnu ustanovu takve vrste. Ono što je, međutim, sporno jeste to što grad Banjaluka nije vlasnik objekta Sokolskog doma. Objektom decenijama upravlja Sokolsko društvo Banjaluka a ono što jeste tačno jeste da je grad pokrenuo spor pred Okružnim privrednim sudom Banjaluka kako bi bio upisan kao vlasnik. Taj proces međutim daleko je od epiloga jer po tužbi grada kojom se traži upis nije održano ni jedno ročište.
Grad je tužbu radi utvrđenja i predaje u posjed kompletne imovine Sokolskog doma podnio u novembru 2023. godine. Sud je tužbu Sokolskom društvu dostavio na odgovor 12. januara ove godine. Okružni sud je ranije, 2021. godine, utvrdio samo da je ništavan upis iz 1993. godine a kojim je Sokolsko društvo upisano kao vlasnik. Ta presuda, međutim, nije sprovedena jer nije bila provodiva te je Sokolsko društvo i dalje titular nad imovinom Sokolskog doma. O svemu ostalom ovaj sud tek treba da odlučuje a ishod nije izvjestan.
Dakle, na sceni je svojevrsan status u kojem su dalje dva ishoda moguća. Prvi je da Sokolsko društvo ostane upisano kao vlasnik imovine Sokolskog doma a drugi je da Okružni privredni sud presudi u korist grada Banjaluka. Kada će se i da li će se to desiti nije moguće prognozirati.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Zanimljivo, grad Banjaluka u obrazloženju pripremljene odluke, po kojoj skupština grada treba da odobri zaduženje za izgradnju sportske gimnazije, navodi da je objekat Sokolskog doma u vlasništvu grada što nije istina.
“Grad je do danas izradio Urbanističko tehničke uslove i idejni projekat za rekonstrukciju objekta i procjenjena vrijednost radova z ovaj objekat je 1,25 miliona maraka plus PDV. U objektu idejnim projektom su predviđene četiri učionice, pet kabineta, zbornica, sanitarni čvorovi za učenike i profesore, fiskulturna sala a sve u skladu sa pedagoškim standardima za srednje obrazovanje“, piše, između ostalog u pripremljenoj odluci gradske uprave.
Inače, u julu prošle godine otvoren je rekonstruisani sportski teren kraj objekta Sokolskog doma. Grad je investirao u rekonstrukciju igrališta iako, prema tvrdnjama izvora Gerila info, za tako nešto nije postojala građevinska dozvola. A nije, tvrde naši izvori, ni mogla biti izdata jer ni to zemljište nije u vlasništvu grada već je po istom principu kao i objekat Sokolskog doma (sa kojim čini jedinstvenu cjelinu) predmet spora. Gradonačelnik Draško Stanivuković je, prilikom otvaranja rekonstruisanog sportskog igrališta, rekao kako se grad izborio da imovinu Sokolskog doma vrati u svoje vlasništvo a tada je najavio i otvaranje sportske gimnazije.
“Na ovaj način Banjaluka ostvaruje snove grada, koji čeka da postane evropski i svjetski, a ako ne graite ovakve trene, ako nemate sportsku gimnaziju, ako ne gradite mostove onda ne možete to biti“, rekao je Stanivuković u julu 2023. godine.
Tada je rečeno i da je za rekonstrukciju sportskog terena Sokolskog doma izdvojeno 800 000 maraka. Nezvanično, radovi su kasnije “narasli” na oko milion zbog naknadnih plaćanja izvođaču radova.
Iz banjalučke Gradske uprave za sada nisu odgovorili na pitanja u vezi spora oko imovine Sokolskog doma. Tražili smo informacije o tome da li je grad vlasnik objekta i zemljišta na kojem se nalaze Sokolski dom i igralište pored njega kao i informacije u vezi sa izgradnjom vanjskog igrališta i postojanjem građevinske dozvole. Pitali smo i kako je moguće da je grad, ukoliko nije vlasnik zemljišta, investirao u igralište na tuđem zemljištu. Odgovore ćemo objaviti kada i ukoliko ih dobijemo.
GERILA info