„Akvana“, banjalučko javno preduzeće koje od samog osnivanja posluje sa gubicima, a koji su dostigli milionske iznose planira potrošiti više od 800.000 KM na izradu idejnih projekata, dokumentacije koja u praksi pokazuje kako će izgledati određena površina.
Taj novac će biti potrošen na izradu pet različitih dokumenata koji trebaju odrediti kako će biti uređeni pojedini dijelovi vodenog parka u naselju Borik, tačnije sportski tereni (178.190 KM bez PDV-a), parterno uređenje terena (190.900 bez PDV-a), sanirani teren (110.548 KM bez PDV-a), izgled teretane (171.960 bez PDV-a), te parterno uređenje teretane (99.685 KM bez PDV-a).
Kada se saberu ti iznosi, dođe se do cifre od 879.003 KM sa pripadajućim porezom.
U planu javnih nabavki ovog preduzeća je definisano da će novac biti obezbijeđen iz redovne poslovne aktivnosti te kreditnih sredstva.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Podsjećamo, u pitanju je javno preduzeće koje od svog osnivanja samo u jednoj godini i to 2022. pozitivno poslovalo. To je za rezultat imalo milionski gubitak, tačnije prema posljednjim informacijama akumulirani gubitak „Akvane“ iznosi 13,4 miliona KM.
Zbog svega toga je Grad Banjaluka u dva navrata morao da interveniše kako bi spasio od propasti ovo javno preduzeće. Lani se Banjaluka kreditno zadužila sa pet miliona KM, a najveći dio tog novca je otišao na isplatu dugova ovog preduzeća. Ove godine se Grad zadužio sa dodatnih 1,3 miliona KM kako bi se riješilo pitanje neisplaćenih poreza i doprinosa za radnike “Akvane” .
Nakon svega navedenog, postavlja se pitanje zašto je uprava „Akvane“ odlučila da planira značajan iznos za ove namjene, kada se uzme u obzir da u gore navedenu sumu neće biti uključeni radovi?
Kako bi došli do odgovora, kontaktirali smo direktora ovog preduzeća Svetislava Lazića, ali on nije odgovarao na poruke i pozive.