Udruženje građana Bjelava iz Foče očekuje da će se na 14. sjednici Narodne skupštine Republike Srpske izglasati “Prijedlog Deklaracije o zaštiti rijeka u Republici Srpskoj”, čime će poslanici zaštititi interese građana, a ne pojedinaca.
Naime, na 14. sjednici Narodne skupštine RS zakazanoj za 9. februar na drugoj tački dnevnog reda je i Prijedlog Deklaracije o zaštiti rijeka u Republici Srpskoj na kojoj se očekuje da će biti riječi i o izgradnji mHE Bjelava. Građani Foče očekuju da će narodni poslanici, koji su i ranije pisanim putem obaviještavani o neregularnostima i proceduralnim propustima učinjenim u ovom slučaju, zaštititi interese građana te da će donijeti odluku u skladu sa zahtjevima građana čiji glas predstavljaju u najvišem zakonodavnom tijelu Republike Srpske.
„Mi nećemo odustati od naše borbe i našeg cilja da se zaustavi izgradnja mHE Bjelava, te očekujemo da će poslanici NSRS, a onda i novoizabrana lokalna vlast, djelovati u ime građana koji su ih izabrali. Svi su svjesni činjenice da su ovo projekti koji nisu od javnog interesa, a građani su posebno zabrinuti da i pored svih činjenica i argumenata koji ukazuju na neregularnosti, izgradnja mHE Bjelava još uvijek nije zabranjena. Očekujemo da će poslanici NSRS-a pokazati dobar primjer rada u interesu građana ostalim nadležnim lokalnim i republičkim institucijama“, ističu predstavnici UG Bjelava.
Podsjećamo da je investitor izašao na teren u martu prošle godine, za vrijeme trajanja vanredne situacije uzrokovane virusom COVID 19, i započeo radove na izgradnji malih hidrocentrala bez ikakve dozvole na lokalitetima Bjelava, Velika i Mala Bjelava, kada su građani bili onemogućeni da iskažu svoj protest. Iako se investitor u dosadašnjem djelovanju koristio brojnim nedozvoljenim sredstvima, prekršio čitav niz zakona, te je protiv njega čak i Uprava kriminalističke policije Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske podnijela izvještaj o nizu počinjenih ozbiljnih krivičnih djela, Vlada Republike Srpske dala je ipak saglasnost na aneks ugovora o koncesiji za mini hidroelektranu na rijeci Bjelavi. Ni lokalna niti republička vlast nisu za sada uzeli u obzir potpise 3.000 građana koji se protive gradnji mHE na rijekama Foče.
Istovremeno, Koalicija za zaštitu rijeka BiH i Eko BiH mreža su uputili otvoreno pismo narodnim poslanicima Republike Srpske kojim takođe apeluju na usvajanje Deklaracije o zaštiti rijeka u Republici Srpskoj.
U otvorenom pismu izražavaju zadovoljstvo povodom informacije da je na Prijedlog dnevnog reda 14. redovne sjednice Narodne skupštine Republike Srpske uvrštena Deklaracija o zaštiti rijeka u Republici Srpskoj.
Tekst predložene deklaracije zasnovan je na Deklaraciji o zaštiti rijeka Zapadnog Balkana koja je donesena u novembru 2019. godine na međunarodnoj konferenciji održanoj u Sarajevu na kojoj je učestvovalo 75 predstavnika ekoloških udruženja, institucija i stručnjaka iz BiH i cijele Evrope.
Deklaracija o zaštiti rijeka u Republici Srpskoj je osnova za adekvatniju zaštitu svih rijeka u RS, a naročito onih koje su dio zaštićenih područja ili predstavljaju značajnu prirodnu vrijednost i nasljeđe.
Usvajanjem Deklaracije za zaštitu rijeka u Republici Srpskoj, svi vi, kao uvaženi narodni poslanici bi u skladu sa članom 35. Ustava Repblike Srpske osigurali pravo na zdravu životnu sredinu za svakog čovjeka.
U ime sadašnjih i budućih generacija, mi predstavnici udruženja okupljenih u Koaliciju za zaštitu rijeka BiH i Eko BiH mrežu, pozivamo vas da donesete istorijsku odluku kojom će se postaviti temelji za zaštitu rijeka Republike Srpske, ističe se na kraju otvorenog pisma.