“Greenpeace”, čuvena svjetska organizacija za zaštitu i očuvanje okoline, apelovala je na zvaničnike Republike Hrvatske da ne učestvuju u projektu nuklearne elektrane “Krško dva” koji pokreće Slovenija, ali i upozorila da danas ne postoji prihvatljivo rješenje za dugoročno skladištenje radioaktivnog otpada!
Iz “Greenpeace” kažu da nema garantovane zaštite od moguće katastrofe velikih razmjera s posljedicama za život i zdravlje ljudi niti mehanizam obeštećenja, a kada se ogovri o skladištenju radioaktivnog otpada. Podsjećamo, upravo Hrvatska namjerava da od 2028.godine skladišti nisko i srednje radioaktivni otpad tik uz rijeku Unu, odnosno granicu sa BiH a svega par kilometara od centra Novog Grada.
“Osim što je izgradnja njezine infrastrukture preskupa i prespora, nuklearna energija nije ni obnovljiva ni održiva ni sigurna te otvara više pitanja i problema nego što ih rješava. Hrvatska ni nakon više od četiri decenije suvlasništva nad NE Krško nema riješeno pitanje zbrinjavanja nuklearnog otpada. Dok se ovaj krajnje ozbiljan problem ne riješi, neodgovorno je ulaziti u nove opasne, skupe avanture koju su slovenski mediji trenutno procijenili na 10 milijardi eura”, ističe se u saopštenju “Greenpeace”.
Predsjednik Uprave Hrvatske elektroprivrede Vice Oršulić javno se pohvalio intenzivnim razgovorima sa slovenskim partnerima o sudjelovanju HEP-a u izgradnji drugog bloka NE Krško, a što je izavalo reakciju ove globalne svjetske ekološke organizavije.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Predsjednik Udruženja “Grin tim” Novi Grad Mario Crnković izjavio je Srni da se postepeno na međunarodnom nivou širi svijest o neprihvatljivosti namjere Hrvatske da radioaktivni otpad iz Nuklearne elektrane “Krško” skladišti uz rijeku Unu, na samu granicu sa BiH.
“Čvrsto stojim uz apel kolega iz “Grinpisa”, naročito iz razloga jer je u pitanju opstanak sjeverozapadnog dijela BiH kojeg bi uništilo odlaganje radioaktivnog otpada na Trgovskoj gori. Uz to, ukoliko bi Hrvatska bila dio projekta “Krško dva”, to bi značilo dodatne stotine tona radioaktivnih otpada uz Unu”, rekao je Crnković koji upozorava da Hrvatska jeste ozbiljna u namjeri da sve svoje opasne otpade smjesti na lokaciju koja je na granici sa BiH.
GERILA