Iako se gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković, kako je u više navrata komentarisano u javnosti, posljednjih sedmica „vratio na fabrička podešavanja“, odnosno podsjetio javnost na period kada je bio među najžešćim kritičarima vlasti predvođene Miloradom Dodikom, prema prvim reakcijama, biće potrebno još mnogo vremena da ga bivši saborci ponovo istinski prigrle uz sebe.
Prvi čovjek grada na Vrbasu prvi je političar u Srpskoj, nakon dugog niza godina, koji je iskoračio iz beskompromisne blokovske podjele. Iako mu je takav pristup, u kojem se nije mnogo osvrtao ni na kritike iz opozicionih niti vladajućih redova, već isključivo vodio pozitivnu kampanju u kojoj je promovisao sebe, donio ubjedljivu pobjedu na nedavnim izborima, posljednji događaji pokazuju da bi prvi čovjek grada na Vrbasu mogao da se vrati na stari način djelovanja.
Bivši saborci iz opozicije optuživali su ga da je u „simbiozi“ sa liderom SNSD-a Miloradom Dodikom, koga je dugo vremena štedio ozbiljnijih kritika, dok ga poklonici vlasti nisu prihvatili kao svog i sa istim žarom su ga „častili“ kao i ostale opozicione političare. Ipak, Stanivuković je posljednje dvije godine izbjegavao svrstavanje na bilo koju stranu, te je isključivo radio na promociji sebe i svog tima. Na izborima zvanično ga nije podržao niko osim dijela njegovog matičnog PDP-a, ali je izborni rezultat pokazao da je mimo očiju javnosti sklopio ozbiljne dogovore o saradnji, koji su mu omogućili da za 14.000 glasova razlike pobijedi SNSD-ovog kandidata Nikolu Šobota, i to u situaciji u kojoj su sve druge opozicione stranke svoju podršku dale trećem kandidatu, Jeleni Trivić.
I pored opravdanog nezadovoljstva i borbe protiv nedavno usvojenih izmjena zakona koje će Banjaluci i Bijeljini od PDV-a „otkinuti“ 10 miliona maraka i preusmjeriti ih nerazvijenim opštinama u Srpskoj, način na koji je Stanivuković ušao u okršaj sa vlastima ali i direktno Dodikom, pokazao je ozbiljne promjene u njegovoj strategiji. Odnosno, podsjetile na „rane radove“, kada je bio jedan od vodećih opozicionih jurišnika na vlast predvođenu SNSD-om.
Mnogi su ostali iznenađeni nakon što je pokrenuo proteste ali i kontramjere, kojima je „gađao“ republičku vlast a nakon dugo vremena mogli smo čuti i žestoke verbalne okršaje sa liderom SNSD-a. U prvim danima Stanivuković je bio usamljen, ali je vremenom uz njega stao veći broj opozicionih političara, prije svih Ljubiša Petrović, prvi čovjek Bijeljine. Na posljednjim protestima ispred Narodne skupštine RS bili su brojni SDS-ovi načelnici, poput Đorđa Miličevića (Šamac), Vukote Govedarice (Gacko), Marinko Božović (Istočna Ilidža), PDP-ov načelnik Kotor Varoša Zdenko Sakan, ali i predsjednica Narodnog fronta Jelena Trivić, koja je zbog sukoba sa Stanivukovićem napustila PDP.
Međutim, niko od njih još uvijek nije pokazao da je spreman gradonačelnika Banjaluke ponovo prigrliti i staviti u prve opozicione redove. Naprotiv, većina, poput Trivićeve, danima je kritikovala pomenute izmjene zakona, ali nijednog trenutka nije podržala Stanivukovićeve aktivnosti.
Među onima koji nisu spremni ponovo „prigrliti“ prvog čovjeka Banjaluke je i lider Liste Za pravdu i red Nebojša Vukanović koji smatra da iza Stanivukovićevog zaokreta stoji namjera da se prvi čovjek Banjaluke nametne kao opozicioni kandidat za predsjednika Srpske.
„Treba mnogo vode da proteče Vrbasom pa da bi vratio djelić povjerenja, a ničim nas ne može primorati i dovesti pred svršen čin da bude nekakav kandidat i lider iza koga će stati cijela opozicija, kao što će gaženjem riječi i zaključaka Predsjedništva PDP-a uskoro postati predsjednik i naslijediti Branislava Borenovića. Lično nemam ambicije niti me interesuju neke funkcije, da sam ih želio mogao sam biti na njima, kao i Stanivuković praveći trule kompromise, ali politika svršenog čina i tajnih nagodbi nama iza leđa ne dolazi u obzir“, kaže Vukanović.
Pored pomenute kandidature za prvog čovjeka Srpske, Stanivukovićevi posljednji postupci, prema Vukanovićevom mišljenju, bili su usmjereni i prema kandidaturi za lidera PDP-a.
„Sve je dio osmišljenog igrokaza a cilj je pokušaj vraćanja opozicionog imidža mlađanom gradonačelniku, te poboljšanje rejtinga kako bi lakše preuzeo Partiju demokratskog progresa, što je glavni cilj Dodikovih jer su na taj način potpuno pod svoju kontrolu stavili jednu opozicionu stranku. Takođe predstava dobro dođe da se skrene pažnja javnosti sa brojnih skandala i afera, a u dogovorenoj igri i jedna i druga strana samo dobijaju a ne gube ništa. I vuci siti i ovce na broju“, zaključio je Vukanović.
Da je bitku za lidera PDP-a dobio bez borbe, Stanivuković je saznao danas. Nenad Vuković, njegov jedini protivkandidat, odlučio je da se povuče.
“Obavještavam članove Glavnog odbora PDP-a i javnost da povlačim kandidaturu za predsjednika partije. Veći broj članova rukovodstva i članova Glavnog odbora već duže vrijeme smatra da je bolje da imamo jednog kandidata na dan izbora zbog potpunog jedinstva u stranci, a evidentno je da više nominacija ima kolega Stanivuković. Rekao bih da odluku donosim i objavljujem u ovom trenutku sa dodatnim razlogom brojnih poziva novinara i članova Glavnog odbora koji traže moj komentar na izjavu Branislava Borenovića „da je poznato ko je novi predsjednik PDP-a“. Mogu reći da je i meni poznato, a da li je to korektno reći s njegove strane neka prosude svi”, naveo je, između ostalog, Vuković.
Politička analitičarka Tanja Topić kaže za Gerilu da nesumljivo u dijelu opozicije i dalje postoji ljutnja i zazor od saradnje sa Stanivukovićem.
“Ta struktura mu, kako navode, ne prašta izdaju. Tako da dio opozicije ni sada ne vjeruje u iskrene namjere gradonačelnika Banjaluke. Što se Stanivuković vratio starom načinu političkog djelovanja? Vrlo jednostavno, to mu je jedina opcija na raspolaganju. Vlast ga je izignorisala, izvrijeđala i ponizila iako je pružio ruku i bio spreman za dogovor. Dobar izborni rezultat mu je ozbiljno ugrožen, bez sredstava koja Banjaluci ostaju uskraćena. Našao se u situaciji kada ne može ispuniti predizborna obećanja, što mu dalju političku karijeru može ugroziti”, kaže Topićeva.
Gerila.info