Dolaskom novog ministra u Ministarstvo nauke i tehnologije RS kao da se mijenja odnos prema medijima. Gerila je prije više od mjesec dana pisala o slučaju plagijata u časopisu Infiniti koje izdaje ovo ministarstvo. Nakon toga smo se javili Ministarstvu sa pitanjima u vezi sa časopisom. Odgovore nismo dobili nakon zakonom predviđenih 15 dana, i to u dva navrata, o čemu smo takođe pisali.
Neposredno po postavljanju Alena Šeranića za novog ministra nauke i tehnologije, dobili smo zvanične odgovore na naša pitanja. Podsjećamo, zanimalo nas je koliki je godišnji budžet časopisa „Infiniti“. Takođe, koliko često časopis izlazi. Naposlijetku, u kontekstu problema sa plagijatom, da li neko uopšte provjerava autentičnost podataka u tekstovima koji se objavljuju i ko je zadužen za to.
Iz Ministarstva smo dobili odgovor da je tehnička priprema i štampanje posljednjeg broja časopisa Infiniti iznosila 2.800 KM. Takođe, u zavisnosti od raspoloživih tema i sadržaja, časopis Infiniti izlazi polugodišnje ili godišnje. Dakle, za časopis se ne izdvaja više od 6.000 KM na godišnjem nivou. Što se izbora i provjere podataka u tekstovima tiče, za izbor tema zadužena je redakcija časopisa i urednik, odnosno zamjenik urednika.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Iako je časopis kvalitetno opremljen, za taj novac ne bi bilo zgoreg da se obrati više pažnje na autentičnost tekstova, kako jedna renomirana institucija, kao što je Ministarstvo nauke i tehnologije RS, ne bi sebi dozvolila da bude optužena za plagiranje. Jer, ako nam oni, kao promoteri naučnog razvoja, daju takav primjer, šta treba očekivati od ostalih?