Nakon najave banjalučkih gradskih vlasti da će pokrenuti inicijativu da resorno ministarstvo subvencioniše produženi boravak u privatnim ustanovama, reagovali su predstavnici roditelja djece koja idu u privatne vrtiće. Tvrde da se iza svega kriju druge namjere.
Gradski menadžer Bojan Kresojević najavio je da će uputiti inicijativu prema Ministarstvu prosvjete i kulture Republike Srpske da subvencioniše produženi boravak u privatnim ustanovama.
“Potpuno se zaboravlja činjenica da nisu sva djeca predškolskog uzrasta, imamo djecu koja trebaju produženi boravak u školama, a koji nemaju sve škole, pa i to roditelji plaćaju privatnim ustanovama. Ako smo mi kao gradska administracija započeli sufinansiranje troškova boravka djece u privatnim vrtićima, idemo taj proces pokrenuti na nivou Republike Srpske i uputiti inicijativu Vladi Republike Srpske za subvencionisanje produženog boravka tamo gdje nema mjesta u školama koje imaju taj boravak”, ističe Kresojević.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
View this post on Instagram
Kresojević je naglasio da je administracija gradonačelnika Banjaluke Draška Stanivukovića prva koja je prepoznala i preduzela konkretne korake kada je u pitanju subvencionisanje boravka djece u privatnim predškolskim ustanovama, navodeći da se ne smije dozvoliti da se jedna ovako kvalitetna ideja, koju prate i neki drugi gradovi, relativizuje.
“Diskutuje se da je potrebno za jedan dan izjednačiti cijene u privatnim i javnim vrtićima, a nije se radilo ništa 20 godina. Dajem riječ da ćemo bez skupštinske većine naći način i bez SNSD-a povećati subvencije, iako je skupštinska većina tri puta odbijala preraspodjelu sredstava u budžetu čime bi to bilo omogućeno”, naveo je Kresojević.
Naglasio je da gradska administracija ima želju da se izjednače cijene, ali se mora znati odakle uzeti ta sredstva u budžetu.
“Imamo i druge izazove. Mi imamo na stolu prijedlog koji Skupština Grada nije usvojila, ali ono što mogu reći da smo analizirali mehanizme i kada se ne ide putem koji je normalan, naravno da će nam trebati vremena. Mi vidimo rješenje, a sve smo do sada ispunili”, ističe Kresojević na kraju.
“Kićenje tuđim perjem”
Branko Crnogorac, jedan od roditelja i pokretača inicijative za izjednačavanje subvencija za djecu u privatnim vrtićima, za Gerilu kaže da je u pitanju potez bez presedana.
“To je jedno podmetanje kukavičjih jaja. Još veći problem je naravno što se ta inicijativa podnosi da bi se završila naša. Sasvim je jasno, oni se tu i pozivaju na nju. U toj inicijativi možda ne bi bilo ništa sporno da nema ovog naglašavanja, eto, kako su oni pokrenuli to, a niko se ne pita šta je s ovim produženim boravkom. Prije svega, to nije uopšte tačno. Mi smo od početka u svim medijskim nastupima povezivali ova dva pitanja, tako da je ovo kićenje tuđim perjem”, ističe Crnogorac.
Naglašava da je riječ o inicijativi bez ikakvog kredibiliteta zato što bi Gradska uprava, da suštinski razumije pitanja koja se tiču potrebe djece, kako ističe Crnogorac, prvo riješila problem izjednačavanja subvencija za djecu u privatnim vrtićima, a tek onda bi se mogla pozabaviti s produženim boravkom.
“Mi smo naglasili da produženi boravak nije isključivo pitanje Gradske uprave, nego se tu mora uplesti Ministarstvo prosvjete. To smo bar deset puta naglasili u medijskim nastupima. Očigledno je Gradska uprava pažljivo pratila te medijske istupe i prikupljala one djeliće koje bi mogla da koristi, da bi onda jednim vrlo niskim marketinškim potezom, u moralnom smislu naravno, plasirali ovo onda kada su shvatili da su izgubili sav kredibilitet u Banjaluci i kada je bilo jasno nakon istupanja u Skupštini i nakon emisije na ATV-u, da objektivni posmatrači mogu sasvim jasno vidjeti ko predstavlja problem i ko zapravo ne želi uopšte da čuje za naše probleme“, navodi Crnogorac i dodaje da je ova inicijativa problematična i zbog toga što Grad Banja Luka nije omogućio u školama koje su na njegovoj teritoriji da se realizuje produženi boravak.
Naglašava da je dužnost Grada da obezbijedi prostorije, a Ministarstvo prosvjete obezbjeđuje sredstva za osobe koje rade u tom produženom boravku i za neke druge troškove, odnosno opremu tih prostorija.
“Prema tome, licemjerno je da u gradu u kome dvije, tri najveće škole nemaju produženi boravak, a ostale ga nemaju uopšte ili nemaju u onom kapacitetu u kome je to predviđeno, da se sad naprasno podnosi ta inicijativa i da se prikupljaju politički poeni. Jasno je da se prikupljaju politički poeni uoči predizborne kampanje. Smatramo da se mora javno objelodaniti ovo zamazivanje očiju, jer je ovo potez koji služi samo da se prikupe glasači i ništa drugo”, ističe Crnogorac.
Prebacivanje fokusa
Crnogorac ističe da je očekivao da će biti svojevrsnih napada i pokušaja diskreditacije i njega kao i cijele grupe roditelja koja je okupljena oko inicijative za izjednačavanje subvencija u privatnim vrtićima. Kaže da mu je nakon emisije “Priča se” na ATV-u, u kojoj su pored njega učestvovali Kresojević i Petar Jokanović, v.d. direktora Centra za predškolsko vaspitanje i obrazovanje, bilo jasno da se sprema nešto, ali da nije mogao pretpostaviti da će to biti tako brzo i da će se koristiti isti oni argumenti koji su korišteni u emisiji.
Naglašava da bi iz inicijative koju spominje Kresojević trebalo izbaciti spominjanje inicijative roditelja djece koja idu u privatne vrtiće.
“Ja sam naglasio u emisiji da mi u suštini nemamo ništa protiv toga da se to pitanje riješi, jer to jeste naša namjera, ali da ovako neko doslovno preotme našu inicijativu, i da se ponaša kao da je on zagovornik tih progresivnih ideja od samog početka, to zaista nema smisla i mislim da se to mora objaviti. Mi ne možemo da spriječimo da se inicijativa podnese, samo ih moralni zakon može spriječiti, ali taj zakon očigledno za Gradsku upravu ne vrijedi. Nadam se da će svi građani prozrijeti ovo i odbaciti ovu inicijativu, ne zato što ona nije ispravna, već zato što osoba koja je podnosi apsolutno nema nikakvog prava na to, i što je to doslovno jedan politički čin, a nikako humanistički”, ističe Crnogorac.
Naglašava da inicijativa Gradske uprave u suštini prebacuje odgovornost sa lokalnog na republički nivo izražavajući bojazan da bi u narednom periodu, što se njega i ostalih roditelja tiče, moglo biti još “prljavih poteza”.
“U samoj emisji je bilo degutantno da neko pominje vrtić u koji idu moja djeca. Mislim da ovo prevazilazi Zakon o zaštiti ličnih podataka i da niko nema pravo na to. Naročito je problematično što je do tih podataka došao s pozicije moći, jer iako je on predstavnik Gradske uprave, ne može tek tako da ušeta u Odjeljenje za društvene djelatnosti i da zatraži neke podatke. Ne postoji razlog zašto bi mu neko od službenika dao te podatke. Isto kao što ne postoji razlog da direktor Centra za predškolsko vaspitanje javno kaže da moja djeca imaju sjajne bodove za vrtić”, kaže Crnogorac reagujući na to što su Kresojević i Jokanović u emisiji navodili njegove i lične podatke njegove djece.
Podsjeća da se inicijativa roditelja djece koja idu u privatne vrtiće od samog početka prebacuje na nivo političke borbe u smislu optužbi da on ili neko drugi predstavljaju SNSD.
“Jedini odgovor koji imam na to je da pogledaju sve istupe do sada, u svim medijima. Ako nađu bilo šta, svaka čast, ali ja odgovorno tvrdim da to ne postoji. Međutim, naša javnost ne prati te objave tako revnosno ako se baš na njih lično ne odnosi. Gradska uprava računa na to, u smislu “ono što danas objavimo, biće u prvom planu”. Pitanje je ko pamti šta je bilo ranije”, navodi Crnogorac.
Na kraju kaže da se nada da neće biti ozbiljnijih digresija ili diverzija poput teksta na portalu Insajder ili Kresojevićeve incijative kojom se pokušava pomjeriti fokus s inicijative roditelja.
“Međutim, isto tako sam bio uvjeren da ćemo ovo pitanje relativno brzo riješiti, ali ispostavilo se da kod nas zaista nema nikakvih svetinja, a to nažalost nisu ni djeca”, ističe Crnogorac na kraju.
Mladen Bubonjić / Gerila