Roditelji djece koja idu u privatne vrtiće danas predaju novi zahtjev za izjednačavanje subvencija. U međuvremenu su održali sastanke sa predstavnicima Gradske uprave i skupštinske većine. Konkretnih rješenja nije bilo, samo deklarativna podrška.
Nakon prvog zahtjeva, koji su predali u ponedjeljak, roditelji djece koja idu u banjalučke privatne predškolske ustanove danas će predati novi zahtjev u kome će izričito tražiti da se izjednače subvencije i da se što prije regulišu obaveze, odnosno da se isplate zaostale subvencije. U međuvremenu, predstavnici roditelja su održali sastanke i sa predstavnicima Gradske uprave i sa predstavnicima skupštinske većine u Banjaluci.
Roditelji su se prvo sastali sa gradskim menadžerom Bojanom Kresojevićem, dan nakon podnošenja prvog zahtjeva. Predstavnici Gradske uprave su održali sastanak i sa predstavnicima privatnih predškolskih ustanova.
Nakon sastanka gradski menadžer Kresojević je podsjetio da je administracija gradonačelnika Draška Stanivukovića prva koja je prepoznala i preduzela konkretne korake kada je u pitanju subvencionisanje boravka djece u privatnim predškolskim ustnovama.
“To potvrđuje da mi imamo čvrst stav da treba nastaviti tim koracima. Važno je reći da moramo uzeti u obzir realne okolnosti da 2019. godine kada je prosječna plata bila 906 KM budžet Grada bio je 211 miliona, a danas kada je prosječna plata 1.305 KM budžet je takođe 211 miliona KM. Dakle, realna budžetska ograničenja su jedini izazov koji nas sprječava da dođemo do cilja koji smo zacrtali na početku ovog mandata, a to je da u konačnici izjednačimo participaciju koju plaćaju roditelji za boravak djece u javnom i roditelji za boravak djece u privatnom vrtiću”, rekao je Kresojević.
Naglasio je da su predstavnici gradske uprave jasno rekli roditeljima da imaju njihovu podršku u nastojanju da dobiju podjednaku participaciju kada su u pitanju privatni vrtić kao javni, ali da moraju detaljno analizirati gdje postoje budžetska sredstva u navedenih 211 miliona KM i koja je to dinamika da se dođe do tog cilja, dodavši da se za subvencije privatnim vrtićima na godišnjem nivou iz budžeta izdavaja 1,8 miliona KM.
“Nastavićemo ta sredstva da povećamo i za takvo nešto biće nam potrebna podrška svih koji učestvuju u ovom procesu, s jedne strane roditelja i s druge strane skupštinske većine”, zaključio je Kresojević.
S druge strane, roditelji nisu bili previše optimistični nakon sastanka sa predstavnicima Gradske uprave.
Branko Crnogorac, jedan od roditelja i pokretača inicijative za izjednačavanje subvencija, za Gerilu ističe da u suštini roditelji ne prozivaju ni jednu od političkih partija, nego ih prozivaju kao strane koje moraju odraditi svoj dio posla kako bi se problem riješio.
“Tu su dvije strane, gradska skupština i Gradska uprava. Jedni predlažu, drugi usvajaju, zato se moramo obratiti i jednima i drugima, ali ovi iz Gradske uprave kao da su na nekoj drugoj planeti. Znači oni jednostavno pokušavaju taj narativ potpuno da usmjere ka nečemu drugome. Njima uopšte u prvih pet ključnih riječi nisu djeca, oni se uopšte nisu time bavili. Njima je jedino u cilju da nametnu priču u javnosti, da se oni bore kao neki super heroji da ograniče cijenu privatnih vrtića, koje po njima divljaju nekontrolisano. I da je to jedini razlog zašto su roditelji nezadovoljni i eto tu bi se moglo nešto uraditi. Znači oni uopšte ne vide, nisu uopšte ni pročitali o čemu se radi u dopisu, niti znaju na što smo se mi referisali”, ističe Crnogorac.
Što se samog sastanka sa predstavnicima Gradske uprave tiče, Crnogorac kaže da su, nakon nekih 40 minuta pokušaja da se definiše problem, predstavnici Gradske uprave pokušali da razdvoje dvije strane, odnosno vlasnike privatnih vrtića i roditelje. Nakon toga, kako ističe, krenula je “jezička gimnastika”.
“Ja nisam znao da se ovo što Grad daje Centru za predškolsko vaspitanje ne zove subvencija, nego se zove participacija. A ovo što se nama daje, to je subvencija. Naravno, sad pošto nisu isti pojmovi, eto, ne možemo mi sad to izjednačavati. Ovo potpuno vrijeđa sve, potpuno vrijeđa inteligenciju”, naglašava Crnogorac.
Dodaje da su predstavnicima Gradske uprave rekli da izdavanja Grada mogu nazvati kako hoće, ali da se radi o iznosu od nekih 350 maraka, iako ni taj iznos više neće biti isti. Uzevši u obzir povećanja planirana u budžetu za 2024. godinu dolazi se do ekonomske cijene od oko 700 maraka boravka za jedno dijete u javnim vrtićima.
Skretanje pažnje
Crnogorac navodi da su predstavnici Gradske uprave pokušali da skrenu priču o izjednačavanju subvencija upoređivanjem budžeta za 2019. i budžeta za prošlu godinu.
“To je bio jasan znak da neko ne želi da razgovara na temu koja je stavljena na dnevni red, a jedna jedina tema je bila izjednačavanje tih iznosa. U suštini, izašli smo s nekim dogovorom. Međutim, ako nastave s ovakvim stavom, nismo nešto posebno optimistični da to može da dovede do onoga što smo mi prodlagali”, naglašava Crnogorac.
Crnogorac izražava sumnju da su predstavnici Gradske uprave dobili instrukciju da odugovlače. To dovodi u vezu sa izjavom gradonačelnika Draška Stanivukovića, koji je, po njemu, potpuno neprimjereno, politički, neodmjereno, govorio o razlici od 40 KM ukoliko se subvencija poveća na 100 KM.
“Degutantno. No, kako god bilo, oni jednostavno ne prihvataju da tu postoji ikakav vid diskriminacije, niti oni uopšte mogu da vide dijete u svemu tome. Znači, oni samo vide te odnose koliko bi trebalo da se plati i tako dalje. Ja sam nekoliko puta naglasio da tu nije uopšte u pitanju apsolutni iznos, nego je tu u pitanju izjednačavanje tog iznosa. Znači, koliki god da je taj iznos, on mora da bude izjednačan”, ističe Crnogorac.
Kaže da je prijedlog Gradske uprave bio da se iznos koji se daje za subvencije spoji sa iznosom koji Grad namjerava da da ove godine za Centar za predškolsko vaspitanje, a to je iznos od preko 20 miliona maraka. I onda da se to rasporedi na jednake doijelove, u smislu da roditelji plaćaju istu participaciju za dijete, kao što plaćaju roditelji u Centru.
“E sad, veoma je teško očekivati da će Centar moći da preživi takvo raspoređivanje, pošto su, valjda, donijeli budžet na osnovu nekog plana koji je direktor Centra podnio. Ovdje je bilo samo da se izađe s tog sastanka s nekim prijedlogom, da se ne može reći, vidite, mi ništa nismo ponudili, a taj prijedlog je, realno govoreći, u najmanju ruku osuđen na propast”, navodi Crnogorac.
Što se tiče dosadašnjih izdvajanja Grada za djecu koja idu u privatne vrtiće, Dijana Seizović, predstavnik roditelja koji su bili na sastancima, za Gerilu ističe da su se od predstavnika Gradske uprave mogle čuti izjave da njihovog dolaska na čelo Banjaluke uopšte nije ni bilo subvencija.
“Sa čije god su strane došle, to je totalno nebitno, znači, to je za njih milostinja koju daju nama roditeljima, to je sramota, od toga je sve i krenulo”, ističe Seizovićeva, dodajući da je na kraju sastanka sa predstavnicima Gradske uprave upitala gradskog menadžera Krasojevića da li je preči park ili su preča djeca.
“Čovjek se samo okrenuo”, kaže Seizovićeva.
Branko Crnogorac ističe da su roditelji od predstavnika skupštinske većine dobili vrlo jasno obećanje da će oni prije svega staviti tu tačku na dnevni red, odmah na sljedećoj sjednici, i, kako naglašava, rekli su da će je i podržati.
“Znači, onako kako je definisano u tom dopisu. I ja mislim da to samim tim prebacuje lopticu na Gradsku upravu. Ovi su svoj dio posla odradili. Ako oni, iz bilo kojeg razloga, ne budu poštovali bilo koji dio dogovora, onda mi imamo pravo da kažemo u javnosti, ta i ta strana je odgovorna za to”, ističe Crnogorac.
Na kraju naglašava da nema povjerenja ni prema jednoj ni prema drugoj strani.
Sličnog stava je i Đorđe Konjević, takođe jedan od predstavnika roditelja. On za Gerilu kaže da se roditelji ograđuju od političkih podjela, i da su u suštini samo za to da se ovaj problem riješi.
Konjević ističe da je sastanak sa predstavnicima skupštinske većine bio malo konstruktivniji i pristupačniji u odnosu na sastanak sa predstavnicima Gradske uprave.
“Ponovili su da od njih neće biti nikakvih prepreka, kao što su nam rekli predstavnici Gradske uprave. Oni su dali svoj neki prijedlog da će da stave na izglasavanje. Takođe, od potencijalne skupštinske većine smo dobili obećanje da oni neće praviti nikakav zastoj u rješavanju ovog problema i da su za to da se problem što hitnije riješi”, navodi Konjević.
Ističe da su Gradska uprava i skupštinska većina uslovljeni jedni drugima, jer Gradska uprava ne može samostalno nešto da donese bez izglasavanja u Skupštini, a Skupština ne može sama da pokrene nešto dok gradonačanik ne dostavi na izglasavanje, što problem dodatno otežava.
Političke borbe preko leđa roditelja djece koja idu u privatne vrtiće
Naglašava da je sljedeći korak podnošenje novog zahtjeva prema istim institucijama, gdje će izrično tražiti da se izjednače subvencije i da se što prije reguliše obaveza, odnosno da se isplate zaostale subvencije.
“Isključivo ta dva stava bez ikakvih objašnjavanja i naših predloga, jer očigledno sve što smo predložili 90% njih nije ni pročitalo”, ističe Konjević.
Naglašava da su roditelji prije svega nezadovoljni zato što će sve da potraje, dodavši da su na sastanku s predstavnicima skupštinske većine upoznati s tim da postoje određene zakonske regulative koje se trebaju ispoštovati.
“Čak i danas kada bi se krenulo sa rješavanjem problema, kad bi se bukvalno dogovorili isti sat, to bi potrajalo. Roditeljima ostaje da djecu i dalje vode u privatne ustanove i dalje da plaćaju te cijene koje će, kao što svi znate, po svim najavama biti povećane od 1. februara, odnosno od 1. marta zavisno, od ustane do ustanove. A to po ovim našim sad zaključcima neće biti riješeno za tako kratko vrijeme”, ističe Konjević.
Dijana Seizović, inače, ističe da “zadovoljstva nije bilo ni s jedne ni sa druge strane”.
“To je samo stvar pristupa Kresojevića i Ninkovića. Gospodin Ninković je jako kulturno, civilizovano razgovarao s nama, dok je druga strana imala poneke ispade. Međutim, ni od jedne ni od druge strane nismo dobili konkretno rješenje. Mi smo dobili samo podršku. A put do rješenja će biti poprilično dug”, naglašava Seizovićeva.
Kaže da je predsjedniku Skupštine Ljubi Ninkoviću rekla da ne očekuje da će roditelji dopustiti da se sve razvuče do izbora.
“Znači, očekujemo rješenje do marta, eventualno kraja marta, kada je moguć već taj rebalans budžeta na koji se i jedna i druga strana vadi sve ovo vrijeme. Rebalans budžeta za 2024. Jer mi od tog rebalansa zavisimo i naša ova tačka zavisi od tog rebalansa i od usvajanja istog”, navodi Seizovićeva.
“Tempiranje problema”
Što se tiče tempiranja, odnosno vremena kada je inicijativa pokrenuta, Konjević naglašava da inicijativa nije rano pokrenuta, nego čak i prekasno.
“Okidač za ovo je, definitivno, bilo neisplaćivanje subvencija, koje su takve kakve jesu. Jednostavno, u talasu poskupljenja, ljudima je prekiplo. To je prva stvar. Druga stvar, sigurno će biti odugovlačenja, a što se tiče nas, mi ćemo istrajati. I to sigurno neće trajati, da se mi svakih pet ili sedam dana sastajemo. Znači, to mogu biti samo još jedan ili dva sastanka. Možda nismo te struke, možda nismo političari, ali dosta smo se ponašali kao ovce i puštali da nas zamajavaju”, navodi Konjević i dodaje da roditelji neće posustati i da imaju volju da istraju do kraja, što su jasno naglasili i jednoj i drugoj strani.
Ističe da su svima rekli da će problem konstantno predstavljati u medijima, sve dok se ne riješi.
“Svjesni smo da je izborna godina, ali to nas uopšte ne zanima, niti smo kome obećali da ćemo mi da glasamo za tu stranu, ili jednu ili drugu. Jasno smo im dali do znanja da ćemo javno iznijeti ko je imao razumijevanje za naše zahtjeve, a ko ne. A javnost će onda da odluči ko je zaslužio nagradu za to, kakva god da bude, a ko nije. I to je sve što se tiče politike, znači ne interesuje nas ko će i na koji način da riješi. Svjesni smo da pare postoje u gradu, samo se neravnomjerno raspoređuju na djecu, a to kako se troše, znači kao da su njihove lične”, kaže Konjević.
Dodaje da postoji bojazan da će političari manipulisati s njima, da će sve iskorisiti kako bi prikupili potencijalne političke poene, ali naglašava da su svima dali do znanja da ih ne interesuju “političke šarene laže i manipulacije”.
“Dovoljno smo i obrazovani i odrasli da znamo kada nas neko zamajava”, ističe Konjević i dodaje da je ovo problem koji traje preko 20 godina, samo što je sad kulminiralo sa inflacijom i svim poskupljenja.
“Ne bih da licitiram brojevima zato što neću da ja budem taj koji se bavi tim problemima. Nije moj posao da ja licitiram ko je koliko odvojio u budžetu i šta se može sa tim sredstvima uraditi u stvarnosti, a šta ne. Oni su izabrani na te pozicije i oni treba da razbijaju glavu sa tim i da zarade te svoje plate”, navodi Konjević.
Novi sastanci
U vezi sa novim zahtjevom, koji će podnijeti danas, Konjević smatra da će izazvati neke reakcije.
“Ako su na ovaj zahtjev, koji smo podnijeli u ponedeljak, već za utorak sazvali sastanak, mi vjerujemo da će i nakon novog zahtjeva oni sazvati novi sastanak, da li za ponedeljak, da li za utorak. Ako ne bude Gradska uprava pozvala na novi sastanak, a mi prije toga obavimo još jedan sastanak sa potencijalnom skupštinskom većinom, mediji će sigurno da znaju ko nam je pružio mogućnost da se još jednom probamo dogovoriti i da usaglasimo još jednom stavove. Znači, ne interesuje nas ko će da riješi taj problem. Mi samo hoćemo da se problem riješi. A i jednima i drugima je rečeno da će svaki njihov korak biti ispraćen kroz medije”, naglašava Konjević.
Na kraju ističe da dvije i po hiljade ljudi, koji su okupljeni oko inicijative, predstavljaju ozbiljnu kritičnu masu.
“Vrijeme će pokazati šta će biti. Da li će ići na civilizovan način i kroz institucije, ili će se pokrenuti drugi mehanizmi. Neću da se izdvoji nešto iz konteksta u smislu neke prijetnje, ali i jedni i drugi su dobili zvanične dopise, zahtjeve, prijedloge. Od jedne strane nismo dobili konkretno termin za drugi sastanak, a od druge strane smo dobili termin i obećanje da će da učine korake koji su u njihovoj zakonskoj nadležnosti. Pa ćemo vidjeti”, zaključuje Konjević.
Dijana Seizović podsjeća da je Ninković obećao sastanak za sedam dana.
“On će uraditi sve što može, kao što je rekao. Opet, ništa se ne zna. Jednostavno, ne vjerujem ni jednome, ni drugome. To su sve samo politički poeni. Vidjećemo kad dođe vrijeme za to, ko će stvarno da bude tu, da stoji iza svojih riječi. Ko će da nas podrži, doći će vrijeme za to”, navodi Seizovićeva.
Gerila