Počinje kampanja 16 dana aktivizma u borbi protiv nasilja nad ženama. U narednom periodu će civilno društvo, mediji, ali i predstavnici institucija, kroz svakodnevne performanse, predavanja, konferencije i okrugle stolove govoriti o alarmantnim podacima, te neophodnosti borbe protiv ove pošasti.
Prema riječima ministra unutrašnjih poslova RS Siniše Karana, broj slučajeva nasilja u porodici i nad ženama je u ekspanziji, te je neophodan multidisciplinaran pristup ovom problemu kako bi se pomoglo i žrtvi i počiniocu, te spriječilo da se nasilje ponovi.
Karan kaže da je Republika Srpska napravila veliki korak u tom pogledu, jer je normativno regulisala tu oblast, te se sada svaki oblik nasilja u porodici tretira kao krivično djelo, kao i da su se žrtve osnažile da prijave nasilje u porodici, ali i da vjeruju policiji.
“Zato imamo i porast broja ovih krivičnih djela. Radimo mnogo na tome da žrtva ima povjerenja u policiju, jer je kod njih strah od nasilnika veliki”, rekao je Karan novinarima.
Pomoćnik ministra porodice, omladine i sporta Republike Srpske Jelena Kurtinović kaže danas da broj prijavljenih slučajeva predstavlja alarm za cijelo društvo da se aktivira i sistemski pristupi rješavanju ovog problema, govoreći o novom Zakonu protiv nasilja u porodici i nad ženama, a koji je prošao u fazi Nacrta u NSRS.
“Cilj je da se na kvalitetniji i bolji način pristupi prevenciji, pomoći i zaštiti žrtve kako ne bi došlo do femicida, kao krajnjeg oblika nasilja”, rekla je Kurtinovićeva.
Slučajno ili ne, 20-ak dana ranije u jednoj televizijskoj emisiji, Kurtinović je gostovala zajedno sa novinarkom Sanjom Stanković, koja već nekoliko godina ukazuje da je trpila nasilje od strane sada već bivšeg muža Staše Košarca.
Institucije gluve i nijeme na prijave Sanje Stanković
Košarac je, inače, ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, te visokopozicionirani član SNSD-a, a bivša supruga je otvoreno govorila o prijetnjama koje je dobijala, te je svjedočila i pred Komisijom Parlamenta BiH.
Stanković je pred Privremenom istražnom komisijom svjedočila je da je Košarac vršio nasilje prema njoj i njihovom sinu “davljenjem djeteta”, “prijetnjama da će vas progutati mrak”, “udarcima zatvorenom pesnicom u potiljak, lomljenjem zuba i tako dalje”.
Ona je tom prilikom istakla da je krivična prijava koju je podnijela odbijena zbog “nepostojanja osnova za vođenje krivičnog postupka”.
Sanja Stanković je tokom više medijskih istupa govorila da je institucije nisu zaštitile, te da je cijeli slučaj zataškan zbog činjenice da je njen bivši muž uticajna ličnost.
Obraćala se Okružnom tužilaštvu u Istočnom Sarajevu, MUP-u Republike Srpske i Instituciji ombudsmena za ljudska prava BiH, ali protiv Košarca nije pokrenuta istraga.
Inicijativa za smjenu Košarca bez potpisa čak i žena iz vladajuće koalicije
Ovaj slučaj ponovo je aktuelizovan nakon što je grupa od 11 parlamentaraca uputila inicijativu za smjenu Košarca.
Zastupnici Parlamenta BiH iz vladajuće koalicije (Trojka, SNSD i HDZ) su bili pozvani da budu dio ove inicijative, ali nisu potpisali inicijativu. Zanimljivo je da je među onima koji su odbili ovu Inicijativu i veliki broj zastupnica.
Inicijativa je podnesena istog dana kada je Predstavnički dom Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine je usvojio Rezoluciju o sprečavanju svih oblika nasilja nad ženama i uznemiravanja žena u Bosni i Hercegovini, čiji su predlagač poslanici: Jasmin Imamović, Rejhana Dervišević, Saša Magazinović, Albin Muslić i Ermina Salkičević-Dizdarević.
U Rezoluciji se navodi da Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH oštro osuđuje svaki oblik nasilja nad ženama i uznemiravanja žena i apeluje na nadležne pravosudne organe, da preduzmu hitne mjere u vezi sa procesuiranjem delikata vezanih za nasilje nad ženama (ubistava, tjelesnih povreda, fizičkog i psihičkog zlostavljanja i uznemiravanja).
Milica Pralica iz organizacije “Oštra nula” kaže da je kao žena i aktivistkinja, zgrožena i ogorčena činjenicom da Košarac još uvijek nije smijenjen sa ove funkcije.
„To je sramota i uvreda za sve žrtve nasilja i pokazatelj da su nasilnici u ovom društvu nagrađeni i zaštićeni. Istovremeno ovo šalje poruku da je nasilje nad ženama dozvoljeno i tolerisano u našem društvu i da nasilnici mogu da uživaju u privilegijama i imunitetu bez ikakvih posljedica. Zato podržavam inicijativu za smjenu ministra Košarca jer predstavlja jedan korak ka pravdi i odgovornosti, koji bi trebao da bude podržan od svih parlamentaraca, ali i građana, koji se zalažu za nultu toleranciju na nasilje nad ženama, u porodici I svaki drugi vid nasilja. Ovo je i prilika da se pokaže da je nasilje u porodici ne privatni, već društveni problem, koji se tiče cijelog društva i koji zahtijeva hitnu i adekvatnu reakciju“, kaže Pralica za Gerilu.
Dodaje da nije iznenađena da je inicijativa za smjenu ministra Košarca naišla na otpor i odbijanje od strane nekih poslanika, posebno onih iz SNSD-a, koji su pokušali da relativizuju i umanje ozbiljnost optužbi protiv njega.
“Još više me boli i razočarava to što je među onima koji nisu podržali inicijativu bilo i nekoliko žena, koje su time pokazale da nemaju solidarnosti sa drugim ženama, svojim sugrađankama, a očito ni saznanja o ovom društvenom problem, a istodobno obavljaju vrlo odgovorne funkcije koje štite interese građana! Nasilje u porodici je zločin koji se ne smije tolerisati ni ignorisati, već sankcionisati i spriječiti. Nažalost Staša Košarac nije jedini primjer, želim da podsjetim na slučaj ministra kulture i sporta u Kantonu Sarajevo Kenana Magode, koji je takođe optužen za nasilje nad bivšom suprugom, a koji je uprkos tome imenovan za ministra uz podršku SDP-a, Naše stranke i NiP-a i koji je licemjerno šetao na protestima protiv femicida organizovanim u avgustu ove godine nakon smrti Nizame Hećimović“, napominje Pralica.
Dodik: Stojimo iza Košarca
Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik izjavio je da SNSD neće prihvatiti inicijativu za smjenu Košarca.
„Svi imaju pravo da legitimno pokreću razne inicijative. U svakom slučaju, Staša Košarac je ministar kojeg smo mi predložili i stojimo iza njega. Ako se mi uvjerimo da to prevazilazi zakonom predviđene oblike ponašanja , neće trebati druga inicijativa, dovoljno smo mi, ali sigurno nećemo prihvatiti da to opozicija predlaže“, rekao je Dodik.
Napomenuo je da koliko on zna, protiv Košarca nema krivične prijave i krivičnog procesa.
„Šta su ovi vidjeli ne znam, ali principijalno mi ne možemo da prihvatimo prijedlog opozicije da oni smjenjuju naše ministre. To se neće desiti“, zaključio je Dodik.