U intervjuu za Politiku ekonomski analitičar Zoran Pavlović izjavio je da živimo u zamrznutim vremenima u kojima se gotovo ništa ne mijenja. Ističe da slušamo politička obećanja, ali je malo njihove realizacije. Privatni sektor je u grču i strahu da se uzdigne i ojača aktivnosti, omogući izvoz i novo zaposlenje. Javna preduzeća u Republici Srpskoj služe partijama, ništa se ne radi da ona počnu da služe svrsi, a umanje zaduženja – koja im vlasti uporno dozvoljavaju.
„Dnevni život građana sveo se na svakodnevni i veliki broj informacija o političkim previranjima. Mogućnost zaposlenja za ljude je mala, što dovodi do letargije i nepovjerenja u sistem, pa onda i do odlazaka s ovih prostora”, ističe Pavlović. Javna sredstva se, napominje on, ne usmjeravaju u dovoljnoj mjeri kompanijama za razvoj i stimulans da prošire poslovanje i izvoz.
Vlasti su, po zahtjevu stranaca, izbrojali namete privredi. Bilo bi razumno očekivati da neko sagleda efekte rada tog javnog sektora, to jest onih koji od privrednika ubiru 365 raznih nameta, fiskalnih i parafiskalnih. No, izostala je analiza ko od toga ima koristi i imamo li suvišnih nameta. Posebno je ostao skrajnut odgovor na pitanje šta od toga ima naša privreda. Sem toga, javnim preduzećima omogućeno je da se zadužuju, zaposlenje se isplati samo u državnoj administraciji, što je dugoročno pogubno. Sve ostalo u ovom društvu je destimulisano i prepušteno na borbu s domaćim i inostranim tržištem.