Dok je zgrada Gradske uprave u Doboju uveliko srušena, vlast organizuje javnu raspravu o izmjenama regulacionog plana, na koju inače nije došao niko od predstavnika gradskih vlasti.
Juče je u Doboju organizovana javna rasprava o usvajanju izmjena regulacionog plana, konkretno o promjeni lokaliteta zgrade Opštine i izgradnji tržnog centra na lokaciji zgrade Gradske uprave. Zanimljivo je da niko od predstavnika gradskih vlasti nije došao na javnu raspravu. Još je zanimljivije da je zgrada Gradske uprave, o kojoj je trebalo da se raspravlja, već srušena. Na lokaciji zgrade trebao bi se graditi poslovno-uslužni objekat.
Ovaj slučaj je privukao veliku pažnu aktivista i protivnika, kako kažu, privatizacije centra Doboja.
Iz Udruženja građana “Čuvari Ozrena i regije” ističu da su “po urbanističkom planovima bilo kojeg grada, javne institucije od društvenog značaja uvijek smještene u stroge centre gradova, dok se u Doboju strogi centar grada privatizuje, pod velom tajne, kao da se pristupa rušenju zgrada u koje su uloženi milioni narodnog novca za renoviranje”.
Što se javne rasprave tiče, naglašavaju da, prije svega, nigdje nije objavljen poziv za javnu raspravu. Takođe, ističu nepripremljenost grada za javnu raspravu, kao i da se javna rasprava održala u neadekvatnoj prostoriji za javnu raspravu. Pored toga, skreću pažnju da se javna rasprava organizuje dok mašine uveliko ruše objekat Opštine. Ističu da je na bilo koje pitanje, komentar ili sugestiju, narod ostao uskraćen za adekvatan ili bilo kakav odgovor. Naposlijetku, upozoravaju da je prisutna neusklađenost urbanističkog, kao višeg, sa nižim regulacionim planom.
Aktivista Udruženja građana “Za Ozren i regiju” Goran Božić za Gerilu kaže da je sve u suštini samo forma.
“Zakazivati javnu raspravu a to nigdje ne objaviti, to je van pameti. Pogotovo ako su mašine već na terenu. Čemu onda javna rasprava? Prije donošenja bilo kojeg rješenja ide javna rasprava, a ne prvo da idu mašine, pa onda javna rasprava, pa onda neko rješenje”, navodi Božić.
Ističe da ovim činom nisu ugrožena prava samo „običnog čovjeka“.
“Ovdje su ugrožena sva moguća prava. Uži centar svih gradova je namijenjen urbanističkim planovima da bude centar od opšteg značaja, za javne ustanove, opštine, kina, pozorišta, domove zdravlja itd. Samo u Doboju žele da ga prvo privatizuju a onda da to izgleda kao Blok 44 iz Beograda, javna spavaonica, dok sve institucije izmještaju na periferiju grada”, ističe Božić i navodi da je do sada sve bila svršena stvar zato što nije bilo otpora kod naroda.
“Ali ovo sad je prevršilo sve granice. Oni ruše jednu društvenu zgradu u koju je uloženo dva miliona maraka za saniranje i hoće da prave tržni centar, i mijenjau regulacione planove do besvijesti da bi dobili tržni centar. Šta je sledeće? Dom zdravlja? Da se i on sruši pa da se naprave stambene zgrade? A onda će taj dom zdravlja biti negdje na periferiji i svi koji trebaju ići u njega ili moraju autom ili ih neko mora nositi tamo”, navodi Božić.
Što se reakcija tiče, naglašava da među građanima vlada opšta ogorčenost.
“Građani jesu pasivni, ali nisu glupi”, ističe Božić.
Kad je riječ o opoziciji, kaže da se do sada sve dešavalo uz blagu reakciju opozicije.
“Nije našla adekvatan način da reaguje. Da je našla to se ne bi dešavalo. Do svega je došlo uz manji otpor opozicije. U suštini, opozicije skoro i nema”, smatra Božić.
Naglašava da Udruženje “Za Ozren i regiju” ima podršku organizacija veterana iz Odbrambeno otažbinskog rata.
“Nastupaćemo zajedno. Borićemo se da se na mjestu bivše Opštine izgradi memorijalni centar za preko 2.200 poginulih boraca iz regije Doboj kako bi njihove porodice dobile jedno obilježje gdje mogu da se poklone sjenama svojih najmilijih. Takođe, da bude i opomena za sve buduće generacije da nikad ne dođe do takvih stvari”, ističe Božić.
Naposlijetku, Božić smatra da će vlast nastaviti s onim što je naumila.
“Oni se bore za vrijeme, da urade što više, da to bude svršen čin. Ali ovaj put to neće biti tako. Do sada je sve na taj način išlo, ovaj put neće ići. Uključiće se i neke druge relevantne institucije pa ćemo da vidimo kako će onda ići. Predstoji pravna borba. Zakon postoji da se poštuje a ne da ga tumači svako na svoj način. Zakon jasno precizira na koji način se to i usvaja i izvodi. Ovdje ništa nije ispoštovano. Čak ni tabla sa podacima ko je nosilac projekta, ko je investitor, ko je izvođač radova, koji su rokovi. Kao da im je deda ostavio grad u amanet pa ga dijele kako hoće”, navodi Božić na kraju.
Gerila.info