Nekad svoji, a nekad i tuđi. Tako bi se otprilike moglo opisati djelovanje političara u Bosni i Hercegovini.
Političari u Bosni i Hercegovini, koliko god se trudili da pokažu i dokažu da su isključivo orijentisani ka domaćim interesima, nerijetko u tom dokazivanju “pređu granicu” i podršku za svoje djelovanje ipak traže “sa strane”, s pogledom ka Srbiji, Hrvatskoj, Rusiji, Turskoj, Americi ili EU.
Političari iz Republike Srpske podršku često traže u Srbiji ili Rusiji. Hrvatska politička komponenta u BiH je najčešće “zagledana” u Hrvatsku, kao i u zemlje Zapada. Politički predstavnici Bošnjaka podršku najčešće traže od Sjedinjenih Američkih Država, kao i Evropske unije, a nerijetko i od Turske i ostalih islamskih zemalja. Reklo bi se, svaka ptica svome jatu leti. Samo što je problem što su ta jata uvijek negdje “preko grane”.
Posljednji primjer “podaničkog političkog mentaliteta” predstavlja najava dugogodišnjeg člana SDA Šemsudina Mehmedovića o osnivanju nove političke partije.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
U intervjuu za portal Klix Mehmedović je, između ostalog, izjavio da su se strancima svidjele njegove ideje.
Iako smatra “da je već odavno došlo vrijeme da domaći politički akteri, vodeći se principom da je država Bosna i Hercegovina neupitna i komotan okvir za sve koji u njoj žive, preuzmu odgovornost za donošenje svih pa i onih najsloženijih političkih rješenja”, Mehmedović je ipak naglasio da je obavio razgovore sa strancima.
“Intenzivni razgovori i široke konsultacije o kojima sam govorio, nužno su uključivali i predstavnike međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini i jedino što u ovom trenutku mogu reći jeste da su im se naše ideje svidjele i da su izrazili uvjerenja da ova politika može donijeti promjene u političkom životu Bosne i Hercegovine”, rekao je Mehmedović.
Politički analitičar Velizar Antić za Gerilu kaže da ova izjava na najbolji način oslikava našu političku scenu.
“Naši političari umesto da se takmiče sa programima koje predstavljaju građanima i bore se za njihovu podršku veoma često više osluškuju šta bi se reklo i očekivalo da urade iz nekih stranih centara odlučivanja. Pa tako imamo trku za podrškom ili iz Srbije, Hrvatske, Turske, EU, Rusije, SAD ili iz nekih drugih centara. To govori da nas odlikuje podanički politički mentalitet i ovo se odnosi ne samo na građane već i na političare”, smatra Antić.
Naglašava da bh. političari često traže mentore i tutore koji će im isporučivati naredbe šta se od njih očekuje da rade.
“Ali ne treba smetnuti sa uma ni činjenicu da i sam narod osluškuje i gleda koja regionalna ili svetska sila podržava određenu partiju pa se u skladu sa tim i oni sami opredeljuju na izborima. Dakle, ovo je dvosmeran proces, kako od strane političara prema strancima, tako i od strane građana prema političarima. Sve u svemu, ovo nam govori koliko smo mi mala zemlja i koliko nemamo snage da vodimo samostalnu politiku bez oslonca na nekog stranog mentora i u službi pre svega njegovih geopolitičkih interesa. To smo često viđali i u istoriji ovih prostora kada smo često branili interese tih velikih carstava i imperija a na štetu interesa samog naroda koji živi na ovim prostorima”, ističe Antić na kraju.
Gerila.info