Banjalučka advokatica Jovana Kisin objavila je na svom fejsbuk profilu komentar u vezi sa aferom “Kiseonik” koji prenosimo u cjelosti.
Iako je već svima jasno da se afera kiseonik pravda “administrativnim zavrzlamama” a da suštinski niko ne poriče da ljude liječe industrijskim gasom (s tim što je to predstavnicima vlasti sasvim okej, a nestranačka struka kukavički ćuti) odlučila sam da kao pravnik razvrzem tu “administrativnu zavrzlamu”.
Da vam skratim čitanje raznoraznih članova zakona odmah ću preći na glavni dio priče i reći da ZAVRZLAME UOPŠTE NEMA.
Nema iz razloga što (za ove upornije kojima se da čitati):
U Informaciji Ministarstva kao pripremnom materijalu današnje sjednice (pored pogrešnog interpretiranja Ustava BiH) navodi se da je Agencija za lijekove BiH svojim nezakonitim Pravilnikom spriječila pravna lica da proizvode medicinski gas i da se registruju za proizvodnju med.gasa i da je zbog tog Agencija za lijekove BiH izazvala krizu tj. nestašicu nabavke kiseonika (ovog industrijskog jel) jer član 50. Pravilnika Agencije u kojem kriterije za ispunjenje uslova Agencija delegira na entitetska ministarstva (kadar, sredstva, prostor za proizvodnju kiseonika) nije u skladu sa Zakonom o lijekovima i med.sredstvima jer je navodno zakonom predviđeno da je za to nadležno Ministarstvo civilnih poslova BiH.
OVO JE NETAČNO.
Član 50. Pravilnika je u cjelosti u skladu sa Zakonom o lijekovima i med.sredstvima BiH jer se u njegovom članu 58. stav (6) upravo i navodi da se uslovi za ispunjenje kriterija koji se odnose na kadar, prostor i sredstva delegira na entitetska ministarstva (a što prostim uvidom u ove propise možete i provjeriti). Dakle, član 50. Pravilnika je u skladu sa članom 58. stav 6. Zakona. Navodi ministra zdravlja su netačni.
Pravilnik je donesen 2018. godine i Ministarstvo je imalo tri godine na raspolaganju da izda rješenje pravnim licima da li ispunjavaju kriterije ili ne, ali Ministarstvo nije učinilo NIŠTA. I nakon dopisa bolnica u kojem se konstatuje napismeno da se nezakonito nabavlja industrijski gas umjesto medicinskog i da je zdravlje ljudi ugroženo Ministarstvo nije učinilo NIŠTA.
U jeku afere kiseonik, ne znajući kud i kako bukvalno se izmišlja administracijska blokada koja očigledno nije blokada već čisti nerad i nezakonit rad, a danas smo svjedočili i još jednom skupštinskom apsurdu gdje se bez pardona pokušava legalizovati kriminal. Umjesto ostavki i hapšenja odgovornih lica nove laži, nove obmane i novi kriminal. Ako ako, ima papira za krivične prijave…
Toliko o administrativnoj zavrzlami. Dva člana vrlo podudarna nimalo neusklađena.