Juče je na pumpama u Banjaluci cijena goriva preskočila 2,60 za pojedinu vrstu energenata što je nezapamćena cijena za litru pogonskog goriva u Republici Srpskoj. Gerila info je juče pisala o tome kako, pored svega, nema nikakve reakcije nadležnih institucija niti bilo kakvog stava ili saopštenja Vlade Republike Srpske ili Savjeta Ministara Bosne i Hercegovine.
Cijene goriva na pumpama u Banjaluci su u odnosu na prošlu godinu više i do 25 odsto.
Ekonomista Zoran Pavlović objašnjava da je problem sa rastom cijena goriva na dnevnom nivou vrlo lako riješiti ali da za to mora postojati volja institucija. Navodi primjer pojedinih evropskih zemalja čije Vlade su donijele odluku o prestanku naplaćivanja akciza na gorivo na odeređen period.
“Pošto mi u BiH imamo Savjet ministara i entitetske Vlade očigledno nikoga ne interesuje realan život i situacija u kojoj se nalaze građani Bosne i Hercegovine. Mi imamo odsustvo bilo kakve inicijative osim ovoga što je SNSD prije neki dan izašao sa prijedlogom uvođenja dvije stope PDV, na hranu 10 odsto a na ostale proizvode 22. Te inicijtive su postojale od 2009. godine i na žalost ih niko nije prihvatio ni u Savjetu ministara ni u UiO BiH”, kaže Pavlović.
On navodi i primjer Turske koja je na hranu PDV ograničila na 1 odsto i na proizvode za bebe i na lijekove. Sve što može da nedostaje od priliva u budžetu može se prebaciti na ostale proizvode, smatra ekonomista Zoran Pavlović.
Nema inicijative ni UiO BiH ni Savjeta ministara u vezi sa cijenom goriva u BiH.
“Savjet ministara BiH treba da izađe sa inicijativom da će na 6 mjeseci zaustaviti naplatu akciza jer im drugi prihodi po osnovu inflacije rastu tako da budžet neće mnogo izgubiti za tih 6 mjeseci ali bi na taj način se zaustavio talas inflacije i poskupljenja koji se sada kao cunami prenosi i na frizere, kozmetičare i na sve one koji žive od svog rada jer jednostavno ne mogu da prežive sa novim cijenama ukoliko i oni ne koriguju cijene svojih usluga”, objašnjava ekonomista Zoran Pavlović.
Na zaustavljanju rasta cijena moraju raditi ljudi koji sjede u institucijama Bosne i Hercegovine u saradnji sa entitetskim institucijama, tvrdi Pavlović. On kaže i da rast cijena određenih proizvoda jeste opravdan s obzirom na poremećaje na svjetskom tržištu ali da ozbiljne države moraju imati mehanizam zaštite građana.
GERILA info