Početkom sljedeće godine Socijaldemokratska partija (SDP) BiH održaće Kongres na kojem bi, između ostalog, trebalo da bude izabran novi stranački šef.
Partija koja je nastala kao nasljednik nekadašnjeg Saveza komunista od završetka građanskog rata u BiH pokušavala se predstaviti kao alternativa nacionalnim političkim partijama (SDA, SDS i HDZ) koje su, što u ratu, što u prvim poslijeratnim godinama, uživale ubjedljivu podršku birača u žestoko podijeljenoj zemlji.
Međutim, skoro tri decenije kasnije djeluje da je SDP nikad dalje od šanse da na teritoriji oba entiteta bude doživljavana kao multinacionalna stranka. Takvu percepciju, doduše, SDP nikad nije ni imala među ogromnom većinom Srba u Republici Srpskoj, ali slika SDP kao izrazite bošnjačke političke stranke sve je utvrđenija i u javnom mnjenju Federacije BiH.
Štaviše, prema ocjenama brojnih analitičara i hroničara ovdašnjih političkih zbivanja, sve je tanja granica u stavovima, potezima i izjavama najviših funkcionera navodno ljevičarskog SDP, te SDA, stranke koja pripada desnom spektru bošnjačke političke scene. U prilog tome ide i nedavna poruka potpredsjednika SDP-a Vojina Mijatovića, objavljena na društvenim mrežama, a koju je naslovio kao Obavještenje za zelene medije i “socijaldemokrate”.
“Pošto se mjesecima raspreda i stavlja moje ime u kontekst kandidature za novog predsjednika SDP BiH, želim olakšati mnogima, ja neću biti kandidat za predsjednika SDP BiH u ovakvom ambijentu. Razlog je vrlo jednostavan: SDP BiH ni blizu nije spreman da predsjednik bude Srbin iz Republike Srpske”, naveo je Mijatović.
Zašto SDP BiH, kako je nastavio, nije spreman da predsjednik bude neko ko nije Bošnjak, to je, smatra on, stvar za “unutrašnju diskusiju i analizu”.
“Isto tako napominjem da eventualni izbor pojedinaca u SDP BiH koji vode isključivo bošnjačku politiku koja se ni po čemu ne razlikuje od politike SDA, će značiti najdublju krizu u istoriji SDP BiH. Sada pojedini zeleni, mediji i “socijaldemokrate”, mogu odahnuti, ali sa zadovoljstvom očekujem i unutarstranačke izbore i Kongres i izbor predsjednika da se prebrojimo”, istakao je Mijatović.
Inače, prema nezvaničnim informacijama koje su prenijeli pojedini mediji, aktuelni bošnjački član Predsjedništva BiH Denis Bećirović najveći je favorit da preuzme funkciju predsjednika SDP-a od aktuelnog stranačkog šefa, Nermina Nikšića. Što se tiče Bećirovića, mnogi smatraju da je upravo on na čelu “zelene” frakcije u stranci, koju u svojoj objavi pominje Mijatović i koja je, prema istim tvrdnjama, najzaslužnija za to što “još nije došlo vrijeme da Srbin iz Republike Srpske dođe na čelo SDP-a”.
Naime, otkako je nakon prošlih opštih izbora 2022. preuzeo funkciju bošnjačkog člana Predsjedništva BiH, Denis Bećirović uspio je da svojom agresivnom retorikom i samovoljnim potezima prevaziđe brojne prethodnike na toj funkciji, pa čak i Željka Komšića, Bakira Izetbegovića ili Šefika Džaferovića, koji su, inače, važili za „jastrebove“ bošnjačke politike u toj instituciji. Uvredljive kvalifikacije na račun Republike Srpske, neprestani verbalni obračuni s funkcionerima Srpske u Banjaluci i Sarajevu, kao i potpuno samovoljno vođenje spoljne politike kojom zastupa isključivo bošnjačke interese, za kratko vrijeme „pogurali“ su Bećirovića na vrh liste bošnjačkih političara s kojima ni vlast ni opozicija u Srpskoj ne žele da imaju bilo kakvog posla.
U uži krug kandidata za novog predsjednika SDP-a, navodno, spada i kontroverzni ministar odbrane BiH, Zukan Helez, čija se politika skoro u potpunosti podudara s Bećirevićevom. Nisu rijetke ocjene da su upravo Bećirović i Helez, zajedno s još nekim predstavnicima “zelenog talasa” u SDP, poput Irfana Čengića, najodgovorniji za ponovno oživljavanje SDA i loše rezultate koje je SDP ostvarila na proteklim lokalnim izborima.
“Nažalost, izgleda da u SDP-u sada ime više “zelenih” nego “crvenih”, pa ta stranka više liči na SDA nego na onu partiju kako je bila zamišljena i kakva bi trebalo da bude. Ti “zeleni” su zauzeli važne funkcije i sada SDP-u prijeti realna opasnost da postane nešto slično Demokratskoj fronti Željka Komšića, koja nije ništa drugo nego privjesak SDA”, kaže za Gerilu politički analitičar Ivana Marić.
Dodaje da bi za budućnost SDP-a, prema njenom mišljenju, bilo od presudne važnosti to da Nermin Nikšić nakon predstojećeg stranačkog Kongresa ostane na čelu partije.
“Mislim da bi za BiH u cjelini bilo pogubno da “poklekne” stranka kao što je SDP. Što se tiče tvrdnji da SDP nije spremna za Srbina na čelu stranke, one nisu tačne, već nije spremna za nekog kao što je Vojin Mijatović”, smatra Marićeva.
Univerzitetski profesor Enver Kazaz ocjenjuje da je moralno posrnuće SDP-a počelo onda kada je ta stranka, svojevremeno, sabotirala izbor Bogića Bogićevića za gradonačelnika Sarajeva.
“Bogić Bogićević je veliko ime na ovdašnjoj političkoj sceni, a SDP ga je na izborima za gradonačelnika Sarajeva prije nešto više od tri godine prevarila”, podsjeća Kazaz.
To je, ističe on, pokazalo da Srbi nisu poželjni na najvišim političkim funkcijama u Federaciji BiH.
“Srbi mogu dobiti neke važne pozicije, ali one najviše – ne. Tek onda kada Srbin bude izabran na čelo SDP-a možemo govoriti o multietničnosti te političke partije”, zaključuje Kazaz za Gerilu.
Ognjen Tešić