Od 80 000 izdatih prekršaja za prekoračenje brzine u prošloj godini na putevima u Republici Srpskoj 70 000 izdato je bez ikakvog osnova, odnosno vozači su kažnjeni iako nisu počinili nikakav prekršaj. Ovo za Gerila info tvrdi sudski vještak saobraćajne struke, Milorad Tanasić. Tanasić pojašnjava da policajci radarima zadaju manje brzine od onih koje bi trebali a da vozači, uglavnom, ne vode računa o prestanku važenja znaka ograničenja i pristaju na kazne.
O čemu se radi?
Policija na putevima u Republici Srpskoj radare postavlja i zadaje male brzine na putevima gdje nema posebnog ograničenja brzine. Tako policija, pojašnjava Tanasić, na mjestu gdje je Zakonom o bezbjednosti saobraćaja na putevima BiH ograničenje 80 kilometara na sat radar podesi na 50 zbog znaka čije važenje je prestalo raskrsnicom koja se nalazi poslije znaka.
Zakonom je precizirano da svaki znak ograničenja prestaje da važi nakon prvog sljedećeg ukrštanja puteva.
“Imamo situaciju u Karanovcu poslije mosta kod pumpe gdje patrola policije postavi radar a tu nema posbenog ograničenja brzine jer je znak ograničenja postavljen prije skretanja na most, na drugu stranu Vrbasa i putu prema Kneževu i nakon te raskrsnice prestaje da važi. Vozači na dijelu puta koji pokriva radar sa policijom mogu da voze 90 na sat a da ne budu u prekršaju. Tako da tu niko ne može da dobije kaznu ukoliko vozi 70 ili 80 kilometara na sat”, pojašnjava za Gerila info Milorad Tanasić.
On dodaje da je takvih primjera nebrojeno samo oko Banjaluke i u Banjaluci a naročito je primjetno kažnjavanje vozača zbog prekoračenja brzine u naseljenom mjestu.
“Zakon ne prepoznaje naseljeno mjesto u BiH odnosno prepoznaje ali nema posebne table za naseljeno mjesto. Jasno je u Zakonu precizirano koji uslovi treba da budu ispunjeni da bi se pojedina dionica puta mogla tretirati kao da prolazi kroz naseljeno mjesto a te uslove malo koja dionica ispunjava. To ne spriječava policiju da kažnjava vozače za navodno kršenje ograničenja brzine kroz naseljeno mjesto”, pojašnjava Tanasić.
Zakon o bezbjednosti saobraćaja na putevima u BiH precizira da je naseljeno mjesto ono mjesto koje sa obe strane puta ima red kuća ili zgrada, trotoar…Tako nije moguće da se kao naseljeno mjesto tretira nekoliko kuća sa jedne ili druge strane puta, pojašnjava Tanasić.
U Ministarstvu unutrašnjih poslova tvrde da policajci vode računa o tome gdje postavljaju radare i gdje mjere brzinu vozila.
“Ističemo da se prilikom rada sa uređajima za mjerenje brzine posebno vodi računa o tome da se ne zadaje brzina manja od opšteg ograničenja, odnosno ograničenja određenog saobraćajnim znakom. Takođe, ukoliko su iz različitih pravaca različita ograničenja, na uređaju se podešava veće ograničenje, kako bi se maksimalno izašlo u korist vozača”, odgovorili su nam iz Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske.
U ovom ministarstvu napominju da je radarska kontrola brzine zaslužna za povećanje bezbjednosti na putevima.
“Iz svega navedenog smatramo da je trend povećanja bezbjednosti u saobraćaju postignut dijelom i zahvaljujući radarskim sistemima”, tvrde u MUP-u RS.
Sudski vještak saobraćajne struke Milorad Tanasić tvrdi da sudovi u Republici Srpskoj, odnosno sudije koje vode predmete po zahtjevima vozača za sudsko odlučivanje, uglavnom i pored činjenica koje idu u korist vozačima staju na stranu policije.
Svjedoči da je on prisustvovao suđenjima na kojima je kako tvrdi dokazano da vozači nisu prekršili zakon u smislu prekoračenja brzine ali da su sudije vjerovale policajcima. Tvrdi i da velik problem postoji sa radarima, da se dešava da policajci na suđenjima predstave drugi radar od onog kojim je zabilježen navodni prekršaj kao i da je vozačima vrlo teško dokazati gdje je navodni prekršaj tačno zabilježen.
Inače na putevima u Republici Srpskoj postoji ogroman broj saobraćajnih znakova koji nemaju nikakvog smisla. To su najčešće znakovi za ograničenje brzine koji su postavljeni neposredno pred raskrsnice koje automatski poništavaju njihov značaj.
Republika Srpska nema evidenciju saobraćajnih znakova što znači da su milioni bačeni na nepotrebne znakove.
GERILA info